Tradycyjnie bieg zorganizowa³a NSZZ "Solidarno¶æ" Regionu P³ockiego. Przed sam± rywalizacj± sportow± zaprosi³a na "Solidarne pompowanie dla Zosi", dziewczynki zmagaj±cej siê z ciê¿k± chorob±.
Przed ko¶cio³em ¶w. Wojciecha by³y obwarzanki, przejazdy meleksem, zabawy z animatorem, konkursy i turnieje. W specjalnym ambulansie chêtni mogli oddaæ krew.
W ca³ym kraju ta spo³eczna akcja - jej dziewi±ta ju¿ ods³ona - ma byæ przeprowadzona w sobotê, ale niektóre miejscowo¶ci zdecydowa³y siê zorganizowaæ j± wcze¶niej, przewa¿nie z jednodniowym wyprzedzeniem.
W podstawówce przy Jasnej kilkadziesiêcioro dzieciaków, jeszcze niedawno przedszkolaków-starszaków, utworzy³o trzy klasy pierwsze. My towarzyszyli¶my - dyskretnie, bo czas pandemii - najm³odszym uczniom z klasy I a i ich rodzicom.
Kto chcia³, w pi±tek najpierw pos³ucha³ rozmowy z Paw³em So³tysem, znanym jak Pablopavo, w ramach Liter Akcji, a potem by³ koncert. Ci±g dalszy imprezy organizowanej przez POKiS - ostatni ju¿ raz w wakacje - w sobotê i niedzielê.
Obejrzyjcie zdjêcia Piotra Hejke z pi±tkowej imprezy na pl. Narutowicza.
Zabrzmia³a muzyka dawna. Za¶piewa³a Schola Gregoriana Silesiensis, wystêp zacz±³ siê od procesji dziêkczynnej z okazji 700. rocznicy koronacji W³adys³awa £okietka, która zakoñczy³a siê w katedrze od¶piewaniem uroczystego "Te Deum".
Skoro ju¿ o hologramach mowa, to - uwaga - sami mo¿emy zdecydowaæ, czyj chcemy zobaczyæ i kogo pos³uchaæ. £±cznie do wyboru mamy 14 postaci.
Zawsze szuka³ kompromisu. Podejmowa³ dialog z tymi, których inni uznali za straconych albo zbyt dalekich. Broni³ tych, którzy dla wielu byli nie do obrony. Mia³ inne zdanie, bo wci±¿ wierzy³ w poprawê cz³owieka i liczy³ na jego zmianê.
Najpierw motocykli¶ci, taksówkarze, rowerzy¶ci. Za nimi piesi, czêsto w okoliczno¶ciowych koszulkach i z wielkim transparentem "100-lecie obrony P³ocka. P³ock to jest miasto bohater".
- Oczywi¶cie, nie zas³u¿y³em - zaskoczony, wzruszony, na gor±co mówi³ ze sceny. - Za sukcesem naszej imprezy stoi sztab ludzi, którzy masê serca wk³adaj± w to, co wspólnie robimy. Naprawdê, dla mnie samego to zbyt du¿e wyró¿nienie...
Wszyscy bronili miasta. By³o co¶ wspania³ego w tej powszechno¶ci bohaterstwa. Ksiê¿a, urzêdnicy, rzemie¶lnicy, mieszczanie, obywatele ziemscy, pose³ na Sejm, harcerze, uczennice szkó³, ich prze³o¿one, s³u¿±ce, robotnice, wyrobnicy. W ogniu...
Obejrzyjcie zdjêcia z "podwórka" P³ockiego O¶rodka Kultury i Sztuki przy ul. Jakubowskiego.
Choæ na pewno - w zwi±zku z epidemi± koronawirusa i ograniczeniami sanitarnymi - by³o ich mniej, ni¿ zwykle. Obejrzyjcie zdjêcia ze ¦wi±tyni Mi³osierdzia i Mi³o¶ci Starokatolickiego Ko¶cio³a Mariawitów.
- Jestem dumna, ¿e mogê tu byæ z odwa¿nymi lud¼mi, dla których nie jest obojêtne bezprawie, które dzieje siê w Polsce. Z lud¼mi, a nie z ideologi± - podkre¶la³a jedna z uczestniczek protestu "Têczowa si³a solidarno¶ci".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.