Osiem gigawatogodzin zielonej energii rocznie będzie produkować biogazownia, której budowę kończy w gminie Gzy pod Pułtuskiem koncern energetyczny E.ON Polska.

Z daleka biogazownia wygląda trochę, jak spora oczyszczalnia ścieków: widać ogromne betonowe okrągłe zbiorniki. Jeszcze nie są gotowe, ale już dają wyobrażenie o skali zakładu.

– Na ten moment prace konstrukcyjno-budowlane zostały w znacznej mierze zakończone. Wykonano wszystkie zbiorniki procesowe – zarówno fermentacji, jak i na tzw. poferment. Kolejny etap rozwoju biogazowni będzie związany m.in. z uzbrajaniem jej infrastruktury, a także budową hali przyjęcia substratów – przekazał mediom Bartłomiej Asztemborski, kierownik projektu z ramienia E.ON Polska. W czerwcu dokonany na tej budowie został ważny postęp - zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która pozwoli na produkcję około 8 GWh zielonej energii rocznie.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze