Duży, nawet 11-piętrowy budynek, po obu jego stronach, nieco obniżone tereny z akcentami wodnymi, miejscami do siedzenia, barami, kawiarniami, cukierniami. I cała masa miejsc do parkowania - nad i pod ziemią. Taki pomysł na Nowy Rynek miała w roku 2012 Katarzyna Denst, absolwentka III LO oraz wydziału budownictwa i inżynierii środowiska Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy, wtedy także studentka architektury.
Projekt zakładał podział placu - jak obecnie - budynkiem antypodkowy. Tyle że ten nowy stanąłby w innym miejscu, na wysokości wyjścia z pasażu Vuka Karadzica i zamykał oś widokową, który pasaż tworzy. Gmach dominowałby nad placem, kształtem może przypominać literę W lub inną, byłby wyskoki na 10, 11 pięter, nawiązując do pobliskich wieżowców Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na temat budynku możemy sobie pofantazjować, Katarzyna Denst zajmowała się głównie placem, budynek potraktowała schematycznie.
Najwięcej zmian zaszłoby przed nim, po jego południowej stronie, czyli od ul. Królewieckiej. Zamiast antypodkowy, ale także w miejscu istniejącej niegdyś podkowy, powstałaby zagłębienie terenu (jedna kondygnacja w dół) z fontanną czy oczkiem wodnym. Wszystko byłoby także w kształcie podkowy - i zagłębienie, i oczko. Ściany zagłębienia stałyby się stopniami do siedzenia, a także ażurowymi ścianami kryjącymi ukryte za nimi lokale: kawiarnie, puby, restauracje, cukiernie. Obok tych ażurowych ścian powstałyby oczywiście też normalne schodki.
Na terenie między >>nową<< antypodkową, a ul. Królewiecką (po likwidacji szaletów miejskich) Katarzyna Denst >>zobaczyła<< miejsce na dwukondygnacyjny parking podziemny. Na powierzchni zaś - teren pokryty zielenią i alejkami z ławeczkami lub miejscami do siedzenia.
Z drugiej, północnej strony dominującego na Nowym Rynkiem budynku, projekt zakładał przestrzeń publiczną na nieco obniżonym, przytulnym terenie, z jakimś akcentem wodnym, zielenią. Teren wokół tego zagłębienia stałby się naturalnymi barierami odgradzającymi dawny plac manifestacji od ruchu ulicznego.
Pod obszarem tym projekt zakłada zbudowanie jednokondygnacyjnego parkingu podziemnego, obsługującego głównie Teatr Dramatyczny. Takie zagospodarowanie dawnego tzw. pl. manifestacji wyeksponowałoby budynek teatru.
Od strony al. Jachowicza i ul. Nowy Rynek projekt przewiduje zjazdy do podziemnego parkingu. Łącznie w tej okolicy parkować mogłoby ok. 350 pojazdów.
Wszystkie komentarze