Po lewej stronie, pod numerem 20, wybudowany w 1902 roku Hotel Warszawski. Stąd zaczęły kursować w latach 20. pierwsze autobusy z Płocka do Warszawy, a obecnie mieści się tu siedziba sanepidu.
Obecnie ten fragment należy do pl. Narutowicza. Na samym rogu znalazła się istniejąca do dziś, najstarsza płocka apteka.
Na zdjęciu skrzyżowanie z Tumską. W kamienicy po prawej stronie przez wiele lat mieściła się Moda Polska, potem Bank Spółdzielczy, a teraz - Bank Przemysłowo-Handlowy.
Na zdjęciu widok z wieży ciśnień: na pierwszym planie szpital miejski, w tle widać wieże katedry (z lewej) i cerkwi (z prawej).
Tak wyglądał dzień targowy na Nowym Rynku. Na środku stały w kształcie podkowy jatki, otoczone kramami. Później na ich miejscu powstał zespół pawilonów - popularna ?antypodkowa?.
Na zdjęciu widok w stronę ratusza od skrzyżowania z ul. Szeroką (obecnie ul. Kwiatka). Przez lata Bielska była najdłuższą ulicą w mieście.
W głębi widać wieże cerkwi prawosławnej. Dziś jest to ul. Kościuszki, w kamienicy po lewej stronie znajduje się przedszkole.
Na zdjęciu widok z ratuszowej wieży. Wówczas Stary Rynek był jeszcze zielonym placem. W ubiegłym wieku kilkakrotnie jednak zmieniał swoją funkcję.
Zdjęcie pokazuje jeden z sześciu punktów sprzedaży wody z wodociągu.
Poza kilkoma okolicznymi budynkami nic z tego fragmentu miasta nie przetrwało.
We wnęce po prawej stronie znajduje się dziś złoty gmach PZU Życie.
Na mapach Płocka pojawiła się na początku XIX wieku. Niestety nie ma już śladu kasztanowców, które widzimy na widokówce, dziś zaglądałyby w okna Horteksu.
Na ul. Warszawskiej (obecnie pl. Dąbrowskiego) stanęła ćwierć wieku wcześniej, przez lata była najwyższym budynkiem w Płocku.
Radna płocka czwartej kadencji, SLD-UP.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.