Na zdjęciu bazylika katedralna zaraz po przebudowie.
Budynek ówczesnego Gimnazjum Polskiego (już w obecnej siedzibie) zaprojektował Czesław Zembrzycki.
Wtedy było to Gimnazjum Polskie. Do 1913 roku mieściło się w prywatnej kamienicy przy ul. Królewieckiej, w której do niedawna była jeszcze przychodnia lekarska.
Najstarsza polska szkoła (widok ul. Małachowskiego od strony Teatralnej), wówczas było to gimnazjum męskie.
Na zdjęciu po prawej stronie budynek Książnicy Płockiej, w którym mieściło się Towarzystwo Kredytowe Ziemskie (wówczas przy ul. Warszawskiej).
Gmach był kilka lat po przebudowie, która nadała mu obecny wygląd. Komisarycznym burmistrzem Płocka był wówczas Juliusz Sachs.
Na zdjęciu ciekawostka: na frontowej ścianie prawego skrzydła widać witryny sklepów.
Na zdjęciu przegląd wojsk niemieckich. W głębi widać wąski wlot w ul. Bielską i nieistniejącą dziś kamienicę Stary Rynek 5.
Miało wtedy ponad 100 lat. Zbudowane zostało przy ul. Więziennej (obecnie ul. Sienkiewicza) przez Dawida Gilly'ego.
To na rogu ul. 1 Maja i al. Jachowicza. Obecnie mieści się tu Szkoła Podstawowa nr 6.
Tak wyglądał w 1905 roku budynek kamery pruskiej, potem starostwa, urzędu wojewódzkiego i obecnie - delegatury mazowieckiego urzędu wojewódzkiego.
Na zdjęciu budynek (obecnie przy pl. Obrońców Warszawy) w pięć lat po wybudowaniu według projektu Bolesława Zienkiewicza.
Na zdjęciu lewe skrzydło dawnego pałacu biskupów (dziś to plac Narutowicza), wówczas już siedziba sądu okręgowego. Obecnie znajduje się tu sąd rejonowy.
Stała na pl. Floriańskim (obecnie pl. Obrońców Warszawy). W miejscu, gdzie było do niej wejście, miejscy ogrodnicy każdej wiosny układają z kwiatów herb Płocka.
Na zdjęciu budynek przy Kolegialnej 23. Po prawej Gimnazjum Żeńskie im. Reginy Żółkiewskiej. Obecnie mieści się tu szkoła muzyczna (widok od strony skrzyżowania z ul. Misjonarską).
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.