Dlatego w pobliżu ławeczki Płocczanina Stulecia na Tumach ludzie zostawiali od rana kwiaty.
Dokładnie 18 kwietnia, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Tadeusz Mazowiecki obchodziłby swoje 95. urodziny - przypominają członkowie komitetu, którzy zajęli się budową pomnika pierwszego premiera wolnej Polski. I zwracają się do płocczan z apelem.
Srebrny świecznik Towarzyszył Broniewskiemu przez całe życie. Zabrany z rodzinnego domu przypominał czasy dzieciństwa w Płocku i uświetniał wszystkie imieninowe przyjęcia poety. Mira Zimińska-Sygietyńska z kolei miała pokaźną kolekcję książek, a każdy egzemplarz oznaczała własną pieczątką. Te mniej oczywiste fakty, ale i ogrom wiedzy o życiu słynnych płocczan udostępni Muzeum Mazowieckie na swojej nowej stałej wystawie. Otwarcie już we wtorek.
Panel z udziałem dawnych współpracowników premiera zorganizowali w Małachowiance członkowie komitetu budowy jego pomnika. Był zadedykowany uczniom płockich szkół ponadpodstawowych. Paneliści zburzyli u niektórych jednowymiarowe pojmowanie historii.
Tak starania płocczan o uhonorowanie Tadeusza Mazowieckiego w jego rodzinnym mieście podsumował przewodniczący komitetu budowy pomnika-ławeczki Krzysztof Borkowski. W środę na Tumach w obecności synów premiera, jego dawnych współpracowników, prezydenta Bronisława Komorowskiego, pomnik został odsłonięty.
- Trochę się boję. Tempo pracy nad pomnikiem było szaleńcze, właściwie powinno być na to dwa razy więcej czasu. Jestem uparta i pomogła mi chora noga - opowiada autorka pomnika Tadeusza Mazowieckiego Iwona Jesiotr-Krupińska.
Tak go wspominają:
Wiele jest w mieście i okolicy miejsc, z którymi Tadeusz Mazowiecki był związany. Takich, które wiążą się okresami spokojnego szczęścia, ale i z traumatycznymi doświadczeniami. Wyjechał stąd w wieku 18 lat, ale powracał i powtarzał: "Tu są moje korzenie". Zapraszamy na wędrówkę.
Jutro, 12 września, upływa 30. rocznica zaprzysiężenia rządu, który zmienił Polskę. Na jego czele stanął Tadeusz Mazowiecki. Płocczanin. Dziś płocczanie odsłaniają jego pomnik.
Uroczystość, na którą zostali zaproszeni rodzina i bliscy współpracownicy, w tym członkowie rządu Tadeusza Mazowieckiego, rozpocznie się o godz. 16 na Wzgórzu Tumskim - za sądami, niedaleko Małachowianki.
... i gdyby nie społeczny komitet, ten projekt nie miałby szans - mówił w piątek na konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Razem z częścią członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Tadeusza Mazowieckiego zaprosił na godz. 16 w najbliższą środę na uroczystość na Tumach.
"Mazowiecki wraca do Płocka" - to hasło inauguracyjnej kwesty na bulwarze nad Wisłą. Pomnik zostanie odsłonięty 11 września na Tumach za sądem.
W środę taki plan ujawnili członkowie komitetu budowy pomnika, ratusz i sama autorka projektu. Odsłonięcie zaplanowano na 11 września.
Założyciel zespołu ?Dzieci Płocka? oraz pierwszy niekomunistyczny premier, płocczanin z urodzenia - to wasi zdecydowani faworyci, każdy z nich dostał ponad tysiąc głosów. Dzięki waszemu zaangażowaniu powstała lista 10 najważniejszych dla Płocka postaci.
Nie mam szczególnych zasług dla miasta, z którego się wywodzę. Ale wszystko, co robiłem dla Polski, było też dla Płocka - powiedział podczas czwartkowej uroczystości w płockim ratuszu były premier Tadeusz Mazowiecki
Przyznaję: nowego Płocka nie znam. Ale moje korzenie są w tym mieście. Wszystko, co mnie ukształtowało, wyniosłem właśnie stąd. Co mogłem zrobić dla kraju, zrobiłem także dla tego miasta - mówi Tadeusz Mazowiecki. W czwartek odbiera tytuł Honorowego Obywatela Płocka.
Na przełomie stuleci wspólnie z ówczesnym Radiem Plus ogłosiliśmy Plebiscyt na ?Płocczanina Stulecia?. Bezapelacyjnie wygrał Tadeusz Mazowiecki.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.