Niesamowity Wyszogród
W Wyszogrodzie warto zajrzeć do Muzeum Wisły. Nieduży, ale miły dla oka budynek z przeszkloną częścią od strony rzeki stoi przy miejskim rynku. W części poświęconej pogańskiemu kultowi znajdziecie tu m.in. niekompletny szkielet - to szczątki młodej dziewczyny, rytualnej ofiary przodków. Jest też gablota z kłódkami, które pochodzą z XV i XVI w., z grobów na starym żydowskim cmentarzu. Normalnie nikt by ich nie zobaczył, bo takich grobów nie wolno rozkopywać. Ale w latach 50. ub. wieku część nekropolii osunęła się do Wisły i ziemia oddała to, co przyjęła przed wiekami.
Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta
Wyszogrodzianie żyli z Wisłą i z Wisły, więc nie brakuje makiet jednostek, które przez stulecia pływały po rzece, a nawet niezwykłej gabloty z... guzikami. Jest własnością Muzeum Guzików w Sochocinie. Guziki wyrabiano z muszli małży poławianych w Wiśle, można zobaczyć proces produkcji; jest nawet specjalne urządzenie, które temu służyło.
Przy muzeum od niedawna stoi także szklany pawilon, w którym wyeksponowano niezwykłe znalezisko - szczątki wydobytego z pobliskiego starorzecza radzieckiego samolotu, który rozbił się tu w czasie wojny.
PIOTR AUGUSTYNIAK
Wyszogród warto odwiedzić także ze względu na jego niesamowite położenie. Widok z wysokiego brzegu jest wspaniały, widać wyspy, ptasi raj. Jeszcze niedawno pod Górą Zamkową stał najdłuższy w Europie most drewniany, zbudowany przez Niemców w 1916 r. Cała Polska śledziła co roku jego losy, bo wciąż kra usiłowała go rozbić. Kiedy powstała nowa przeprawa, drewniak został rozebrany.
Wszystkie komentarze