- Tempo szaleńcze. Czasu praktycznie nie było. (...) Wiedziałem jedno: władza komunistyczna, wyznaczając tak krótkie terminy, ma nad nami ogromną przewagę w postaci wiedzy, doświadczenia, instrumentów, ludzi znających te zagadnienia, radio, telewizję w nieograniczonym czasie, pieniądze i cały aparat Państwa. (...) Ale za nami była wiara, entuzjazm, opatrzność i świadomość dziejowej chwili! - tak atmosferę pierwszych wolnych wyborów 1989 r. wspomina Remigiusz Bielewicz, ówczesny asystent kandydata do Setau prof. Stanisława Stommy i bohater naszego >>Magazynu Płockiego<<. W swej książce pisze jeszcze: - Siedziba KO mieściła się w jednym z lokali przy ulicy 3 Maja. Zaskoczyła mnie atmosfera, jaka tam panowała. Ciągły ruch. Przeważali ludzie młodzi i starsi wpadali, zdawali krótkie relacje o zrywanych plakatach lub ich zaklejaniu przez przeciwną stronę, pytali, co jest następnego do zrobienia, pobierali afisze, plakaty, drabiny, kleje, pędzle, cegiełki i inne potrzebne rzeczy i ulatniali się. Wszyscy byli podnieceni i podekscytowani, działali jak automaty. Nie było gadulstwa, narzekania, niemocy...
W ten weekend płocczanie będą wspominać gorący czas wyborów z 4 czerwca 1989 r. Na radosne świętowanie zaprasza płocka grupa Komitetu Obrony Demokracji. W sobotę w godz. 10-12.30 odbędzie się happening na Starym Mieście. Stanie tam urna z nagrodami za prawidłowe odpowiedzi w quizie >>Daj głos na Polskę<<. Dla tych, którzy błędnie odpowiedzą na pytania, będą nagrody pocieszenia: m.in. Motyle Wolności - symbol święta 4 czerwca. Za poprawne odpowiedzi można wygrać magnesy z płockimi zabytkami i płockie długopisy. KOD-erów rozpoznacie dzięki kowbojskim strojom; to nawiązanie do Gary'ego Coopera, który gościł na historycznych plakatach z 1989 r. z kartką do głosowania zamiast rewolweru w ręce, a także dzięki biało-czerwonym strojom i czapeczkom KOD. Sobotnie świętowanie ma przebiegać w rytmie przeboju ze znanym refrenem >>Wolności oddać nie umiem<<. KOD przygotowuje też specjalne wydanie swojego pisma >>Obywatel<< ze specjalnym płockim dodatkiem, będzie rozdawane za darmo. Zbierane będą także podpisy pod petycją do władz miasta o ustawienie ławeczki Tadeusza Mazowieckiego na Tumach w okolicach Hotelu Starzyński. W samo południe przy pomniku Bolesława Krzywoustego można spełnić >>Toast Biało-czerwony<< (przygotowuje Nowoczesna) z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.
My tymczasem prezentujemy wam kilka zdjęć. Tak wyglądał płocki wyborczy okres, maj i czerwiec 1989. Większa część fotografii pochodzi z wystawy >>Z ziemi płockiej do wolności<<, jaką w 2014 r. zorganizowała Książnica, część pochodzi z archiwum Remigiusza Bielewicza.
Wszystkie komentarze