Idea Roku Rzeki Wisły zaczęła się od grupy przyjaciół, ludzi pływających po rzece - przypominał na spotkaniu w Warszawie Robert Jankowski, prezes Fundacji Rok Rzeki Wisły 2017. - Teraz kolejne osoby i miejscowości zgłaszają coraz więcej swoich wydarzeń.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jankowski zapowiada wielki ruch na rzece. Oto parę przykładów:

WIELKI FLIS WIŚLANY to cały cykl różnego rodzaju spływów... na wszystkim. Od barek po tratwy, kajaki, łodzie płaskodenne i motorowe, żaglówki. Trasy będą przebiegały przez Płock, uczestnicy spływów chętnie odwiedzą miasto i spotkają się z mieszkańcami, żeby opowiedzieć o swoich przygodach i jednostkach pływających.

VISTULIADA odbędzie się w terminie 1 lipca – 5 sierpnia na trasie Kraków – Sandomierz – Warszawa – Włocławek – Tczew – Gdańsk. To wielki spływ kajakowy, który „służyć ma nie tylko popularyzacji aktywnej turystyki, ale przede wszystkim przyrody i dziedzictwa kulturowego miejscowości, przez które wiedzie jego trasa. Chcemy pokazać miejsca, które warte są odwiedzenia, zabytki, lokalne atrakcje, umożliwić spotkania z ciekawymi ludźmi” – piszą organizatorzy. Trasa spływu wynosi 900 km, można dołączać i przepłynąć tylko jeden z etapów. Na przykład – 16-22 lipca – odcinek z Warszawy do Włocławka, przez Płock.

RUN WISŁA to projekt dwóch Brytyjczyków. Andrew Mossop i Alan Parson mieszkają od dziewięciu lat w Warszawie. Brzegi Wisły uznali za wspaniałe miejsce do biegania, dlatego w ub.r., żeby zainspirować innych, przebiegli tysiąc kilometrów wzdłuż rzeki. Byli także w Płocku, urzekły ich nasza plaża i rynek. Całą swoją akcję połączyli ze sprzątaniem brzegów. W tym roku kontynuatorem projektu będzie Szkot Michael Nowicki, który zamierza pobić rekord Guinnessa i przebiec 1045 km wzdłuż Wisły w 12 dni. Będzie mu towarzyszył ośmioletni syn Greg, pobiegnie codziennie odcinki od 10 do 20 km. Po co Michael chce to zrobić? Żeby:

-- być najszybszym człowiekiem, który przebiegnie wzdłuż Wisły od początku do końca,

-- pomóc uzbierać milion złotych dla chorego i potrzebującego operacji syna kolegi,

-- dla satysfakcji.

Do Płocka Michael dobiegnie ósmego dnia swego wyczynu – 27 sierpnia (z Warszawy, po pokonaniu 118-kilometrowego odcinka).

PŁOCK także przygotowuje się do Roku Rzeki Wisły, trwają właśnie spotkania, ustalane są m.in. sposoby finansowania różnych przedsięwzięć. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka Paweł Śliwiński informuje, że szczegóły będą znane góra za miesiąc. Wstępnie zaplanowane zostały m.in. organizowane przez WOPR akcje dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w kontakcie z wodą. Do organizacji mistrzostw Polski w sprintach oraz wyścigów ósemek miast nadwiślańskich przymierza się Płockie Towarzystwo Wioślarskie. Płocki Klub Olimpijczyka chce latem zaprosić na międzynarodowy spływ wioślarski na trasie Warszawa – Płock. Płocki Okręgowy Związek Wioślarski ma pomysł na regaty Płock – Włocławek.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem