Czy w Płocku jest KOD - pyta wiele osób, które nie godzą się ze zmianami wprowadzanymi przez PiS, na łamanie demokracji. Chcieliby protestować w swoim mieście, a nie tylko jeździć do Warszawy. Mamy wiadomość: płocka grupa KOD powstała. I zaprasza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najpierw komunikowali się ze sobą na Facebooku. Grupa jest tajna - to znaczy, że nikt niezaproszony nie jest w stanie obserwować tego fanpage'a, nie widzi wpisów i siłą rzeczy nie może sam nic dodawać. W ogóle nie sposób grupy odszukać. W ubiegłą niedzielę dziesięcioro jej członków spotkało się w realu, w jednej z kawiarni w centrum miasta. Dyskusja była owocna: wybrali tymczasową koordynatorkę, określili najbliższe cele, podzielili się zadaniami. I postanowili się ujawnić, obwieścić, że Komitet Obrony Demokracji w Płocku powstał!

Kamila, Tomek, Krzysztof

Umówiliśmy się na spotkanie. W połowie tygodnia z "Wyborczą" rozmawiali:

Kamila Pawluś - tymczasowa koordynatorka płockiej grupy, psycholożka, animatorka kultury, płocczanka "z męża". Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Anglii, pół miesiąca spędza tam, pół - w Płocku. Ostatnie pół roku jest głównie w Płocku.

Tomek Garkowski - zastępca Kamili. Syn znanego i zasłużonego opozycjonisty z czasów "Solidarności", wielokrotnie nagradzanego za swą działalność Longina Garkowskiego. Nauczyciel języka angielskiego, pracuje w Warszawie, gdzie dojeżdża codziennie z Płocka.

Krzysztof Borkowski - członek-założyciel płockiej grupy, przedsiębiorca, świeżo upieczony emeryt. Przed wprowadzeniem stanu wojennego prowadził Wszechnicę Robotniczą przy płockiej "S".

Jak można dotrzeć do KOD-owców? Dlaczego to jest takie trudne? - Faktycznie, ludzie szukali kontaktów poprzez KOD Mazowsze, który dał autoryzowaną przez siebie płocką grupę na Facebooku. I faktycznie, od początku i nadal jest to grupa tajna, żeby do niej dołączyć, trzeba być poleconym przez kogoś, kto już w niej jest - odpowiada Tomek Garkowski. - To niezbędne, ponieważ jest mnóstwo ataków na nasze profile, próby wprowadzenia hejterów. Powstają też strony fejkowe, fałszywe, podszywające się pod KOD, które dezinformują i sieją zamieszanie, pełne wulgarnych wpisów. Musimy pilnować tego wszystkiego, ponieważ były już przypadki bardzo, hm... dziwnej nadaktywności na naszych grupach zamkniętych, takich, które każdy może śledzić, i Facebook wyłączał je całkiem na parę dni.

Na niedzielnym spotkaniu do koordynacji grupy wybrali Kamilę, bo to ona najbardziej dopominała się o działania. - No prawda, widziałam, że wszędzie w Polsce ludzie się jednoczą, organizują, protestują, a u nas nic nie było - potwierdza Pawluś.

Życie w matriksie, którego nie chcą

Cała trójka deklaruje, że jest bardzo apolityczna i apartyjna. - Właściwie poza tym mocno skróconym przez stan wojenny działaniem we Wszechnicy Robotniczej, nie angażowałem się szczególnie w politykę - twierdzi Krzysztof Borkowski. - Owszem, śledziłem, co się w niej dzieje, byłem taki bardziej liberał. Ale na to, co się teraz wyprawia, nie ma mojej zgody!

Tomasz: - Przyznam, że dotąd nawet nie we wszystkich wyborach brałem udział. Zawsze uważałem, że głosowanie "przeciw" jakiejś partii to jest niewłaściwy układ, nie chciałem tego wspierać. Ale to, co PiS zaczął robić w Sejmie... no tym razem stwierdziłem, że muszę reagować, działać. Tak zostałem wychowany.

Kamila chyba najdokładniej tłumaczy przyczynę buntu swojego i ludzi z KOD-u. - Mam szczególną wrażliwość na język i kiedy stał się taki agresywny, niechętny i zaczął dominować politykę, kiedy pojawił się taki wysyp hejterskich wpisów w internecie, poczułam się bardzo niekomfortowo. To zresztą jest zjawisko znane psychologii, przecież polscy psychologowie wystosowali w tej sprawie list do polityków PiS - mówi Pawluś. - Te wszystkie słowa o komunistach i złodziejach, o ludziach gorszego sortu... Ale nie tylko to. Studiowałam też nauki społeczne i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, uczono mnie trójpodziału władzy, a teraz na moich oczach zaczyna się on sypać. A ja mam z domu przykład, by nie zostawać obojętną na takie rzeczy. Mój dziadek był w AK, siedział za to w więzieniu, zmarł niedługo po wyjściu z zakładu karnego.

Dla Kamili szczególne trudne jest, jak bardzo PiS i jego środowiska podzieliły ludzi, że już nie można się porozumieć czasem nawet z bliskimi. - Najbardziej zabolało mnie, kiedy moi rodzice, osoby dobrze wykształcone, zaczęli powtarzać slogany z TV Trwam. Nagle przestaliśmy się kompletnie rozumieć. Do KOD przystąpiłam także dlatego, żeby udowodnić, że są w nim ludzie tacy jak ich córka, a nie ten najgorszy sort.

Moi rozmówcy twierdzą, że wszystko zaczęło się jeszcze wcześniej, od zamiany znaczeń, interpretowania zdarzeń wbrew faktom. Przykład? Kibole idący w Marszu Niepodległości, demolujący wszystko po drodze - nagle są określani jako prawdziwi patrioci i ofiary działań policji, która karze ich za wszczynane burdy i awantury.

- Zostaliśmy podzieleni, jesteśmy w jakimś matriksie, którego wcale nie chcemy! - dodaje Kamila.

Zaproszenie od KOD Płock

Informacja o powstaniu grupy rozchodzi się pocztą pantoflową. Członkowie tajnej grupy na Facebooku zapraszają do niej swoich znajomych. Biorą za nich odpowiedzialność. - Były takie przypadki, że o dopisanie prosił ktoś, kto na swoim profilu szalał z wulgarnymi wyzwiskami, lajkował najbardziej skrajne ruchy narodowe i wrzucał linki do treści całkowicie przeciwnych temu, o co nam chodzi. Takich ludzi nie chcemy - podkreśla Tomek Garkowski. - Staramy się trzymać etykę słowa, nie chcemy nikogo obrażać.

W najbliższą sobotę w całej Polsce odbędą się manifestacje KOD "W obronie Twojej wolności". Płocczanie nie zdążyli przygotować tej akcji w swoim mieście, wybierają się do stolicy. - Mamy już wielki baner z logo KOD i napisem Płock, na pewno będzie nas widać, mamy nadzieję, że także w telewizji - mówi Tomek. - Jedziemy prywatnymi samochodami, kto ma miejsce, zabiera innych. Gdyby ktoś jeszcze z Płocka się wybierał, to podaję miejsce zbiórki już w stolicy: Metro Politechnika, wyjście przy Zebra Tower, ruszamy stamtąd o 11.15 w stronę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (al. Ujazdowskie 1/3). Dołączajcie!

Kolejnym punktem w planach na najbliższą przyszłość jest zorganizowanie spotkania edukacyjnego z byłym sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Kiedy będą dopracowane szczegóły, zaproszą wszystkich chętnych. Potem popracują nad większą dostępnością do grupy na FB. Następną manifestację zorganizują już w Płocku. I zapowiadają kolejne spotkania edukacyjne, także dla młodzieży, która nie ma pojęcia, czym był komunizm i nie rozumie, co może znaczyć, do czego doprowadzić utrata wolności we własnym państwie.

Wszystko opłacają z własnych pieniędzy, dobrowolnych składek. W grudniu KOD ogólnopolski złożył papiery do sądu rejestrowego o zarejestrowanie stowarzyszenia. Kiedy to nastąpi, zostaną ukształtowane struktury wewnętrzne, odbędą się wybory, także w Płocku.

***

Jeśli jesteście zainteresowani, chcielibyście znaleźć się w grupie, a nie znacie nikogo, kto może was rekomendować - piszcie maile pod adres kod.plock@gmail.com. Możecie pytać także o spotkania w realu czy planowane działania.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Biedactwa, narzędzia Petru i miazgi platformerskiej. Napisałem kilka kulturalnych pytań do KODu w ich oficjalnej grupie i jest tam taka demokracja, ze albo myslisz tak jak nakazuje ich guru albo papa i ban na odchodne :) Tak czy inaczej powodzenia w tworzeniu tego zaklamanego komitetu.
  @komentatorplocki Najlepsze i najbardziej miarodajne są wypowiedzi tych, którzy nie uczestniczą i tak naprawdę nic nie wiedzą. Już dzieci śpiewały w latach 80-tych "Bo fantazja jest od tego, aby bawić się na całego" Dziękuję za życzenia powodzenia i sam życzę jak najlepszej dalszej zabawy z fantazją :)
  już oceniałe(a)ś
  11
  17
  @nickannon O tak, Wy najlepiej wiecie czym jest demokracja i walka o prawa obywatelskie :-) uczą Was przecież najlepsi - od SLD poprzez PO i PSL po żałosny wytwór Petru. Jako pionka wstawiono Wam totalnie śmiesznego Kijowskiego, który pomimo, że jest skompromitowany to według WASZEJ demokracji jest bohaterem :) Nie macie kompletnie argumentów. Obudźcie się, jesteście sterowani przez ludzi, którzy chcą zrobić ZAMACH na władzę i wrócić do starego układu. Jesteście tylko zwykłym narzedziem takim samym jak przysłowiowe moherowe babcie. Niczym się nie różnicie. Tak samo zmanipulowani. Tyle, że one są niegroźne, a Wy się posuniecie do zamieszek :-) DNO i muł :) A zamknięte grupy to nic innego jak strach przed argumentami - tak samo jak blokowanie i cenzura na Waszych grupach :)
  już oceniałe(a)ś
  22
  15
  @komentatorplocki Zdaję sobie sprawę, że przy sposobie patrzenia na rzeczywistość osób Twojego pokroju trudno sobie wyobrazić, iż nie wszystko jest manipulacją, ale warto czasami poszerzyć horyzonty i ujrzeć, że świat to dużo więcej, niż się do tej pory wydawało. No i w następnym Twoim komentarzu liczę na dowody naszego zmanipulowania, tego, że Mateusz Kijowski to pionek, że uczy mnie "żałosny wytwór Petru". A jak nie (bo przecież takie dowody nie istnieją), to warto przestać się kompromitować.
  już oceniałe(a)ś
  15
  13
  @nickannon A jakże. Trudno sobie wyobrazić, że nie jest manipulacją akcja i komitet pod ktorego szyldem występują wszyscy z SLD, PSL, PO i NowoczesnejPO. Będzie Wam głupio pewnego dnia, kiedy wyjdzie na jaw, że to jedna wielka ściema. Co do Waszej demokracji to w fajnym stylu działacie - "albo myślicie tak jak MY, albo wszystko co napiszecie jest hejtem i PiSowskim (czy jak wolicie pisuarskim) atakiem :) Bo przecież każdy kto nie za PiS musi być za KODem-smrodem :-) Powodzenia, w sumie fajna zabaw w konspirację, tajne spotkania w Waszej kawiarence :D
  już oceniałe(a)ś
  3
  5
  @komentatorplocki 1. "Trudno sobie wyobrazić, że nie jest manipulacją akcja i komitet pod ktorego szyldem występują wszyscy z SLD, PSL, PO i NowoczesnejPO" - To może świadczyć np. o ograniczeniach wyobraźni i z jakimkolwiek dowodem nie ma nic wspólnego. 2. "Będzie Wam głupio pewnego dnia, kiedy wyjdzie na jaw, że to jedna wielka ściema." - Proszę nie sądzić po sobie, bo to częsty błąd krytyków. Mnie głupio nie będzie, bo liczę się z taką możliwością (wszak nie jestem wszechwiedzący). Ale i tak nie zniechęca mnie to do działania, bo wymówek, aby czegoś nie robić, słaby człowiek znajdzie, ile chce. Zaś silny w działaniu trzymał się będzie swoich przekonań bez względu na to, co inni na ten temat sądzą - tak podpowiadają życiorysy wielkich tego świata. 3. "w fajnym stylu działacie - "albo myślicie tak jak MY, albo wszystko co napiszecie jest hejtem i PiSowskim (czy jak wolicie pisuarskim) atakiem :)" - poproszę o dowód takiego mojego działania, skoro w komentarzu do mnie używasz drugiej osoby liczby mnogiej. 4. "tajne spotkania w Waszej kawiarence" - poproszę o źródło informacji, iż spotkanie było tajne. Jak nie pojawią się konkretne dowody na Twoje słowa, to proszę zastanowić się nad tym, jakie kłamstwa rozpowszechniasz. Ja wiem, że to bardzo łatwe, ale charakterystyczne dla osób pozbawionych siły argumentów.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Drogi człowieku, a ty jesteś nie zmanipulowany? Najlepiej jest oceniać świat nie ruszając tyłka sprzed komputera. Jak to pisano już w Biblii ""Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust" (3,15n)
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Superowo ,że są tacy ludzie ,którzy zawalczą z nawiedzonymi z PIS
  @iroman51 Otóż to - sedno - Wy nienawidzicie PiSu tak jak Wasi przywódcy - to nie walka o demokrację tylko o utrzymanie układu dla tych, którzy Wami rządzą. Mam z Was mega ubaw :D
  już oceniałe(a)ś
  16
  12
  @komentatorplocki Układ.Magiczne słowo.Wszędzie układ i Oni.Ci źli.Komuniści i złodzieje.PiS bez wroga nie istnieje więc na siłę trzeba go stworzyć.
  już oceniałe(a)ś
  11
  12
  P.S. Apolitycznie, gazeta odblokowuje dostęp do NEUTRALNYCH artykułów :D Ahaha
  już oceniałe(a)ś
  18
  12
  Na reszcie popieram, a już myślałem że to miasto pisowski zaścianek, chętnie przystąpię bo i tak już działam Facebooku
  już oceniałe(a)ś
  21
  16
  protestować oczywiście kazdy moze, to oznacza że demokracja działa, a nie jest zagrożona jak sugerują niektórzy, ale to co sie w oczy rzuca to fakt, że jak się jest apolitycznym to znaczy że się polityką nie interesuje, a skoro tak, to nie wie się co sie przez ostatnie 25 lat w naszym kraju działo, a skoro tak to nie sposób zrozumieć co się dzieje obecnie, a skoro tak, tak to własciwiej jest nie zabierać głosu.....zarówno w tej jak i w kazdej innej sprawie działa to tak samo.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Nareszcie! Tracilam juz nadzieję że w Płocku coś drgnie i ludzie się obudzą
  już oceniałe(a)ś
  18
  15
  PROTESTOWAĆ TO BY KAŻDY CHCIAL, tylko robić ni ma komu !!!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wielkie dzięki za wszelkie inicjatywy, które dają nadzieję na zbudowanie społeczeństwa obywatelskiego. Przywracanie nadzieję. :)
  już oceniałe(a)ś
  3
  3