W tym roku Europejska Noc Muzeów przypada 14 maja. Poprzednia płocka edycja cieszyła się tak dużą popularnością, że tym razem do akcji dołączyło jeszcze więcej placówek. Wśród nowych uczestników są np. parafia mariawicka, hotel Petropol czy Dom Władysława Broniewskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niestety kilku stałych bywalców - np. katedra czy Teatr Dramatyczny - musiało w tym roku zrezygnować z udziału w Nocy Muzeów. Ale i tak w godz. 18-24 będzie można zwiedzać bezpłatnie blisko 20 ciekawych miejsc. Oto one:

Ratusz

W programie jest zwiedzanie zakamarków ratusza i spotkanie z prezydentem Andrzejem Nowakowskim w jego gabinecie.

Stary Rynek

Po ulicach starówki pospacerujemy z przewodnikiem Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Chętni poznają historię miasta i jego największe atrakcje turystyczne. Co ciekawe, będzie można spotkać płocczan z dawnych lat, którzy opowiedzą o historii swojego życia i czasach, w których żyli. Spacer rozpocznie się o godz. 21, zbiórka planowana jest przy fontannie Afrodyta. Poza tym

Klub Sportowy LOK "GROT" oraz Stowarzyszenie "GROT" zapraszają na wystawę broni palnej od jej początków po czasy współczesne. Będzie można zobaczyć m.in. broń skałkową, kapiszonową, broń z okresu I i II wojny światowej oraz karabiny, które są używane obecnie.

Muzeum Mazowieckie

Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie tu koncert muzyki elektronicznej z cyklu Sygnał/szum, który rozpocznie się o godz. 20. Wystąpią: Grzegorz Bojanek - współtwórca chińskiego projektu "ChoP", pracuje z wieloma europejskimi artystami; Lights Dim - solowy projekt Marka Kamińskiego, który łączy brzmienia instrumentów akustycznych m.in. z field recordingiem (nagrywanie odgłosów otoczenia); NMSL - solowy projekt Piotra Michałowskiego, który tworzy prostą, harmoniczną i delikatną muzykę o mocnych korzeniach ambientowych, sięgającą też do downtempo czy trip-hopu; Piotr Dąbrowski / ptr1 - płocczanin, muzyk, miłośnik technik dubowych, niskich częstotliwości i przestrzennych efektów, które często traktuje na równi z instrumentami.

Poza koncertami muzeum zaprasza do zwiedzania swoich zbiorów secesji i art déco, wystawy "X Wieków Płocka" , wystawy czasowej "Zapomniany generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps 1777-1840". W planach jest też zabawa dla dzieci i dorosłych "Muzealny Detektyw". Każdy uczestnik otrzyma kartę detektywa za zdjęciami przedstawiającymi fragmenty eksponatów. Trzeba będzie odszukać eksponaty na wystawach stałych muzeum i wpisać do karty informacje, gdzie się znajdują oraz czym są lub do czego mogły służyć. Będą nagrody.

Spichlerz

Przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 B będzie można zobaczyć bezpłatnie stałe wystawy: "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata", "Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji" oraz twórczość Bolesława Biegasa.

Muzeum Żydów Mazowieckich

Atrakcją Nocy Muzeów będą tu scenki teatralne oparte na humorze żydowskim, która przedstawią aktorzy Teatru Dramatycznego: Bogumił Karbowski i Przemysław Niedzielski. Scenariusz napisał Mariusz Pogonowski. Aktorzy mają wcielić się w rolę handlowców, którzy jadą pociągiem i rozmawiają o życiu w mądry, ale i zabawny sposób. Autor scenariusza opierał się na "Przy szabasowych świecach" Horacego Safrina. Scenki będzie można oglądać o każdej pełnej godzinie. W planach jest też degustacja kawy po żydowsku przygotowanej przez restaurację Estera. W muzeum cały czas jest też wystawa fotograficzna "Kosiński" Czesława Czaplińskiego.

Muzeum Diecezjalne

Zaprasza do zwiedzania wystawy w opactwie pobenedyktyńskim oraz do udziału w warsztacie ikonograficznym Katarzyny Kobuszewskiej.

Małachowianka

Pracownicy szkoły zabiorą chętnych na spacer po jej zabytkowej części, gdzie będzie można spotkać Dobiechnę oraz Czarną Damę. Uczestnicy spaceru zwiedzą stare skrzydła szkoły czy ścieżkę dydaktyczną biegnącą nad romańskimi i starszymi fundamentami dawnej Kolegiaty św. Michała. Wejścia będą się odbywać co pół godziny. Liceum było jednym z hitów poprzedniej edycji Nocy Muzeów, przed wejściem ustawiała się długa kolejka.

Jagiellonka

Tu będzie można zwiedzić pomieszczenia dawnych szatni, gdzie dziś mieści się Muzeum Jagiellonki z archiwalnymi przedmiotami (stare zeszyty, zdjęcia, podręczniki itp.). Na parterze goście dowiedzą się o Jagiellończykach poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz o Jagiellończykach Żołnierzach Wyklętych. W planach jest także zwiedzanie m.in. sali Themersona, gdzie w kąciku dla dzieci najmłodsi wykażą się sztuką kaligrafii za pomocą kałamarza i gęsiego pióra. Uczniowie liceum opowiedzą o Władysławie Broniewskim, a na parterze szkoły będzie można sobie zrobić zdjęcie z królem Władysławem Jagiełłą i królową Jadwigą. A na półpiętrze starej części budynku, w godz. 18.30, 19.30, 20.30, będą odbywać się 15-minutowe inscenizacje z Themersona. Od 18.30 o pełnych godzinach lub jeśli zbierze się grupa do 20 osób, będzie można wejść na taras widokowy Jagiellonki.

Ekonomik

Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich przy ul. Nowowiejskiego 4 zaprasza na podróż do przeszłości. Szkoła pokaże dawne podręczniki, "białe kruki" ze swojej biblioteki, zeszyty, świadectwa czy przybory szkolne. Będzie można też obejrzeć prezentacje multimedialną nawiązującą do powojennych czasów oraz przedstawienie "Legenda o Wodnicy" (godz. 20). Atrakcją tej nocy będzie też zwiedzanie "Miśkowni" dyrektora szkoły.

Książnica Płocka

Tym razem noc upłynie tu pod hasłem "Znani płocczanie". Do takich należą np. Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Są to też ludzie kultury: Mira Zimińska-Sygietyńska, Helena Jawniszko, Stefan Themerson, Władysław Broniewski. A także inne osoby związane z Płockiem, jak Marcelina Rościszewska, Maria Macieszyna, Tadeusz Mazowiecki, siostra Faustyna czy Tony Halik. Kogo spotkamy 14 maja w Książnicy? To ma być niespodzianka. Organizatorzy imprezy zdradzają, że zwiedzających czeka wędrówka od dalekiej przeszłości po współczesność. W ramach akcji proponują koncert Pawła Wójcika i Krzysztofa Misiaka. Będzie też okazja postrzelać z łuku, pogłówkować, namalować pejzaż Płocka, zbudować katedrę, zatańczyć, zaśpiewać, a także sprawdzić, czy znamy historię Płocka.

Płocka Galeria Sztuki

Będzie można tu obejrzeć wystawę plenerową prezentującą i komentującą wybrane dzieła Hieronima Boscha (z okazji 500. rocznicy śmierci). Natomiast o godz. 22 rozpocznie się multimedialny spektakl "Poruszenie wśród obrazów" w wykonaniu tancerek ze Studia Tańca Fame. Tłem ma być aktualna wystawa obrazów Piotra Naliwajki. Galeria poczęstuje zwiedzających kawą i herbatą.

Kino za Rogiem

Obejrzymy popołudniowo-wieczorne seanse: godz. 15 - "Szkoła Babel" w reż. Julie Bertuccelli; 17 - "Matki i córki" w reż. I. Hucikowej; 17.30 - "Inny świat" w reż. T. Michalova;. 19.15 - "Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jerzego Kawalerowicza. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.

Dom Władysława Broniewskiego

Zwiedzający budynek przy ul. Kościuszki 24 będą mieli okazję obejrzeć ekspozycję muzealną połączoną z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety. Odbędzie się też spotkanie w kawiarence literackiej "Pod dębem", podczas którego swoją twórczość zaprezentuje Płockie Stowarzyszenie Twórców Kultury.

Wieża Ciśnień

Dla zwiedzających ma być otwarta w godz. 21-24. Wejścia co pół godziny. Goście poznają historię wieży i wodociągów płockich, zobaczą kamień węgielny odnaleziony podczas remontu, wystawę obrazów Adrianny Snochowskiej oraz nocną panoramę Płocka. A w ramach społecznej inicjatywy "Piję wodę z kranu" będzie można spróbować czystej płockiej wody.

Archiwum Państwowe

Przy ul. Kazimierza Wielkiego 9b w godz. 18-22 chętni zwiedzą ekspozycję "Tobie Ojczyzno - wystawa poświęcona Tadeuszowi Tomaszewskiemu, ps. Wąwóz, płockiemu cichociemnemu oraz Jednostce Wojskowej GROM dziedziczącej tradycje Cichociemnych". Znajdują się tam kopie dokumentów dotyczące pochodzenia płockiego cichociemnego oraz fotografie znanego fotoreportera wojennego Piotra Andrewsa. Pierwsze dziesięć osób otrzyma w prezencie publikacje wydane przez Archiwum Państwowe w Płocku.

Księgarnio-kawiarnia Czerwony Atrament

Przy ul. Kolegialnej 4 akurat odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć, których głównym bohaterem jest fotomodel Andrzej Bersz. Goście obejrzą 40 zdjęć 36 fotografów z całego kraju, także z Płocka. Andrzej Bersz był obecny na otwarciu pierwszego wernisażu wystawy w Leica 6x7 Gallery Warszawa, który odbył się 8 kwietnia. Dwa dni później przegrał walkę z nowotworem. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18. A o 22 właściciele księgarnio-kawiarni oprowadzą chętnych po kamienicy, która otacza Czerwony Atrament. Będzie można odwiedzić zabytkowe klatki schodowe i piwnice z przełomu XIX i XX w. oraz posłuchać o dawnych mieszkańcach budynku, np. o Idzie Kamińskiej czy Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej. Warto wziąć ze sobą latarki.

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Odbędzie się tam prelekcja na temat historii mariawityzmu i powstania Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Będzie można też zwiedzić katedrę i katakumby oraz wysłuchać nagrań Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Godziny zwiedzania: 18-19, 19-20, 20-21, 21-22.

Hotel Petropol

Swoje wnętrza odkryje przed zwiedzającymi pierwszy raz po generalnym remoncie. Zaprezentuje wystawę fotografii mieszkańców naszego miasta zatytułowaną "Podróż w czasie - Petropol wczoraj i dziś". Zwiedzanie ma odbywać się co godzinę do 23. Atrakcją będzie też recital gwiazdy dawnego Hotelu Petropol - Wandy Sobieraj. Występy obejrzymy o godz. 19, 20 i 21. Poza tym w programie jest degustacja zestawu rodem z "PRL-u" w specjalnej cenie.

Poczta Telegraf Telefon Muzeum Regionalne w Płocku

Przy ul. Pięknej 4 b obejrzymy tu zbiory obrazujące działalność poczty Płocka i Mazowsza Płockiego od czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego aż do czasów współczesnych. Są np. listy od XVIII wieku z pieczęciami tuszowymi i lakowymi poczty płockiej i 18 stacji podlegających pod płocki Urząd Pocztowy, stare przepisy pocztowe, tabele opłat i rozkłady jazdy dyliżansów. Są też kolekcje wagi do ważenia listów i paczek. Można będzie zapoznać się też z historią telegrafu i obejrzeć stare maszyny do nadawania telegrafów. Czas zwiedzania to 20-30 minut z przewodnikiem, w grupie do 10 osób.

Klub Rock'69

Tam podczas Nocy Muzeów obejrzymy wystawę unikatowych płyt winylowych, prezentację gramofonów oraz posłuchamy muzyki. Odbędzie się też giełda płyt gramofonowych, kaset i CD. Start o godz. 20.

Kościół ewangelicki przy ul. Kazimierza Wielkiego 39

Do tegorocznej Nocy Muzeów postanowiła dołączyć też płocka parafia ewangelicka. Hanna Witt-Paszta, muzyk, pedagog, była kurator parafii ewangelicko-augsburskiej, będzie czekała na zwiedzających, którym opowie o wyznaniu ewangelickim, zasadach panujących w Kościele czy o płockich parafii i cmentarzu.

Ciuchcia Tumska

Podczas Nocy Muzeów zaplanowane są też nocne kursy Ciuchci Tumskiej w godz. 18.30, 20 i 21.30.Trasa będzie biegła od parkingu przy ul. Warszawskiej (w pobliżu zoo), przez: pl. Dąbrowskiego, Kościuszki, pl. Narutowicza, ul. Teatralną, Małachowskiego, Stary Rynek, Grodzką, pl. Narutowicza, Mostową, Rybaki, obok Sobótki, przez ul. Kazimierza Wielkiego, znów Stary Rynek, Małachowskiego, Teatralną, pl. Narutowicza, Kościuszki i Warszawską. Bilety jednorazowe są po 7 zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem