Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

K-1 to najtwardsza formuła kick-boxingu. Dozwolone są wszystkie kopnięcia, techniki ręczne, a także uderzenia kolanami. Na start w tej formule decydują się tylko zawodnicy doświadczeni i bardzo dobrze przygotowani.

Agata Fijałkowska zaczęła przygodę ze sportami walki dwa i pół roku temu w Uczniowskim Klubie Sportowym Sanda Płock. Radziła sobie na tyle dobrze, by po zaledwie pół roku treningów pojechać na pierwsze zawody.

Owoce swojej ciężkiej pracy zaczęła zbierać w tym roku. Stała się posiadaczką srebrnych medali mistrzostw Polski w kick ligh i full contact oraz złotego krążka mistrzostw Polski w formułach K-1 Rules i low kick. – Ostateczna decyzja o powołaniu Agaty do polskiej reprezentacji na mistrzostwa świata zapadła po tym, jak zdobyła Puchar Polski w K-1 Rules – opowiada trener Piotr Paśnik.

Mistrzostwa świata kadetów i juniorów w kick-boxingu odbyły się we włoskim Lido di Jesolo. Zostało rozegranych 251 konkurencji podzielonych na kategorie wiekowe oraz wagowe w 7 formułach.

Do rywalizacji o medale przystąpiło ponad 2 tys. zawodniczek i zawodników z 65 krajów. W 112-osobowej reprezentacji Polski znalazła się właśnie Agata Fijałkowska, tegoroczna absolwentka III LO.

– We Włoszech Agata wystartowała w K-1 w kategorii junior starszy do 60 kg, w której były sklasyfikowane cztery zawodniczki. Oprócz Agaty Brazylijka, Bułgarka i Rosjanka – dodaje trener Paśnik.

W półfinale rywalką płocczanki była Rosjanka Sofya Golubeva. – Walka od początku toczyła się po myśli Agaty. Pewność siebie i coraz precyzyjniejsze ataki sprawiły, że odniosła wysokie zwycięstwo – opowiada Paśnik.

W finale czekała już Bułgarka Polina Galinova. Ona przyjechała do Włoch jako aktualna mistrzyni świata i Europy w K-1. Tuż przed wejściem do ringu zrobiło się spore zamieszanie. Okazało się, że rękawice dla Agaty nie są przygotowane. Dodatkowy stres nie wpłynął korzystnie na dyspozycję płocczanki, która ostatecznie przegrała nieznacznie walkę na punkty.

– Dla klubu to wielki sukces. Agata jako pierwsza jego reprezentantka wywalczyła wicemistrzostwo świata juniorów w K-1 – podkreśla trener Sandy Płock. – Srebrny medal utwierdził też Agatę w przekonaniu, że kick-boxing to sport, który chce uprawiać na poważnie.

Jeśli ktoś chciałby spróbować sił w kick-boxingu, trener Paśnik zaprasza do grup początkujących dzieci i młodzież. Zajęcia odbywają się w sali przy ul. Nowy Rynek 18.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.