Podział pieniędzy z Ekstraklasy na poszczególne kluby został dokonany według modelu przyjętego trzy lata temu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na wynagrodzenie dla każdego klubu składa się pięć czynników: stałej kwoty (w tym roku jest to 82,8 mln zł) dzielonej po równo między wszystkie kluby rywalizujące w Lotto Ekstraklasie w danym sezonie. Kolejne dwa elementy to miejsce zajęte w bieżącym sezonie oraz pozycja w rankingu historycznym, który obejmuje trzy ostatnie sezony (docelowo pięć). Czwarta część sumy przypada klubom, które na koniec sezonu zajęły miejsca premiowane udziałem w europejskich pucharach. Ostatnią ze składowych jest tzw. opłata solidarnościowa dla klubów, które zajmują miejsca od 9 do 16 w tabeli końcowej na zakończenie rozgrywek.

Na konto Wisły Płock wpłynie suma 8 mln 31 tys. 56,25 zł, w tym stała kwota – 5 mln 173 tys. 437,50 zł, ranking historyczny – 460 906,25 zł (pod tym względem mniej od Wisły zarobiły dwa kluby Arka Gdynia i Sandecja Nowy Sącz), ranking w bieżącym sezonie – 2 mln 396 tys. 712, 50 zł.

Łączna wypłata z Ekstraklasy mogła być jeszcze wyższa, gdyby Wisła Płock zajęła czwarte miejsce. Błędy sędziów w ostatnim meczu w Białymstoku z Jagiellonią sprawiły, że płocki klub stracił premię za udział w europejskich pucharach – czwarta drużyna – Górnik Zabrze – dostanie dodatkowo blisko 1,3 mln zł.

Straty finansowe są jeszcze wyższe, jeśli doliczymy 250 tys. euro, które dostają kluby z budżetu europejskiej piłkarskiej centrali za udział w kwalifikacjach Ligi Europy. 

W sumie Ekstraklasa przeznaczyła do podziału ponad 150 mln zł. To rekordowa kwota. – Zwiększenie środków finansowych wypłacanych klubom było jednym z moich priorytetów i bardzo się cieszę, że udało się ten cel zrealizować – powiedział Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA. – Ogromna w tym zasługa dyrektora finansowego, Krzysztofa Bauza, oraz dyrektora ds. marketingu i sprzedaży, Marcina Mikuckiego. Mam nadzieję, że wyższe wpływy ułatwią klubom planowanie budżetów na kolejny sezon i pozwolą optymalnie przygotować się do rozgrywek.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem