Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z sukcesów sportowców możemy być dumni. Ale nie zapominajmy o trenerach, którzy fachową wiedzą i doświadczeniem potrafią tak pokierować swoimi podopiecznymi, by ci osiągnęli to, o czym marzą, wylewając hektolitry potu na treningach.

Przypomnijmy. W plebiscycie organizowanym przez „Gazetę Wyborczą”, „Tygodnik Płocki”, Radiomixx.pl i Urząd Miasta Płocka jest 22 nominowanych w dwóch kategoriach: Najpopularniejszy Sportowiec i Najpopularniejszy Trener. Można głosować za pomocą kuponów albo wysyłając SMS-y (kody przy nazwiskach kandydatów, zasady głosowania – niżej).

Sportowcom zadaliśmy jedno pytanie: „Dlaczego warto na mnie zagłosować?”. Tak odpowiedzieli:

Wojciech BógdałWojciech Bógdał ADRIANNA LUKACOVA

WOJCIECH BÓGDAŁ, złoty medal Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – World Games, mistrz Europy w motoparalotniarstwie (kod do głosowania SMS-owego – TPS.1 ): – Rok 2017 był dla mnie najlepszym w karierze. Po zdobyciu tytułów mistrza świata, Europy i Polski przyszedł czas na sięgnięcie po tzw. wisienkę na torcie, czyli medal igrzysk. Udało mi się zdobyć pierwszy złoty krążek dla Polski podczas World Games we Wrocławiu. Miesiąc później zostałem indywidualnym mistrzem Europy w konkurencjach klasycznych, co stanowi piękne uzupełnienie wcześniej zdobytego tytułu slalomowego mistrza Starego Kontynentu. Niestety moja dyscyplina jest mało znana szerszej publiczności, głosowanie na mnie na pewno przyczyniłoby się do wzrostu jej popularności. Polacy stanowią ścisłą elitę motoparalotniową na świecie. Warto się tym chwalić. Nie uzyskałbym tak dobrych wyników, gdyby nie rywalizacja z kolegami z kadry narodowej, którzy zmuszają mnie do nieustannej pracy nad sobą; razem zdobywamy największe trofea na świecie. A także złote medale w sztafetach i drużynowo.

Damian ChrzanowskiDamian Chrzanowski TOMASZ NIESŁUCHOWSKI

DAMIAN CHRZANOWSKI, srebrny medal mistrzostw Polski w pływaniu (TPS.2 ): – Pływam od 10 lat, w tym czasie zdobyłem trochę medali dla Płocka. Na imprezach rangi mistrzostw Polski mam ich pół setki, a tych wywalczonych na zawodach międzynarodowych – ok. 20. Pływanie wymaga wielu wyrzeczeń, pokory i mocnej psychiki. Bo 12 treningów w tygodniu, pokonywanie kolejnych długości basenu, powoduje, że czasami wszystkiego się odechciewa. Ale nagrodą za ten trud są dobre wyniki na zawodach. Dziękuję za nominację do plebiscytu. Cieszę się, że jeszcze ktoś w Płocku o mnie myśli. Mam nadzieję, że tak zostanie, mimo że dla Płocka medali już zdobywać nie będę. Odbyłem czteromiesięczną służbę przygotowawczą w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, jestem żołnierzem zawodowym. Zostałem przydzielony do grupy sportowej, startuję pod flagą Śląska Wrocław.

Mateusz DymekMateusz Dymek ARCHIWUM PRYWATNE

MATEUSZ DYMEK, zwycięzca Pucharu Świata Irish Open WAKO juniorów w kick boxingu (TPS.3 ): – Jestem młodym rozwijającym się zawodnikiem, konsekwentnym w dążeniu do celu. Od czterech lat zdobywam medale na arenie międzynarodowej, czym sprawiam wiele radości nie tylko sobie i swojemu trenerowi Piotrowi Paśnikowi, ale przede wszystkim kibicom. Bo na ich wsparcie zawsze mogę liczyć. Mam nadzieję, że również teraz mnie nie zawiodą i będą na mnie głosować.

Kamil FabisiakKamil Fabisiak TOMASZ NIESŁUCHOWSKI

KAMIL FABISIAK, 4. miejsce z kadrą Polski w drużynowych mistrzostwach Świata w tenisie na wózkach (TPS.4 ): – Jestem raczej skromnym człowiekiem, zdecydowanie łatwiej byłoby mi powiedzieć, na kogo ja bym zagłosował. Nominację do plebiscytu traktuję przede wszystkim jako wyróżnienie dla całego środowiska tenisa na wózkach i osób niepełnosprawnych uprawiających sport. Cieszę się, że mimo trudności moja ciężka praca na treningach, która przyniosła mi w ubiegłym roku największy sukces w karierze, została zauważona i doceniona. Że znów mogę być w tak doborowym gronie sportowców i walczyć o głosy kibiców.

Przemysław GłoskowskiPrzemysław Głoskowski KRYSTIAN MACIEJCZYK

PRZEMYSŁAW GŁOSKOWSKI, zwycięzca Runmageddonu Hardcore (2014) i Biegu Katorżnika (2017) – biegi przeszkodowe (TPS.5 ): – Każda dyscyplina wymaga maksymalnego wysiłku na treningu, hartu ducha i twardego charakteru. I ja pod tym względem niczym szczególnym się nie wyróżniam. Inaczej tylko wygląda przygotowanie do startów. Biegam zazwyczaj w wodzie – bo 70 proc. trasy na zawodach to woda – wplatam w to wszystko trening wysokogórski, pływanie. Dwa razy w roku chodzę na krioterapię. Biegi przeszkodowe stają się w Polsce coraz popularniejsze. Zachęcam wszystkich, by spróbowali swoich sił w tym sporcie. Bo wtedy uzyskanie takiego wyniku jak zwycięstwo w Runmagedonie czy Biegu Katorżnika łatwiej jest docenić.

Łukasz KalaszczyńskiŁukasz Kalaszczyński TOMASZ NIESLUCHOWSKI

ŁUKASZ KALASZCZYŃSKI, mistrz Polski na dystansie półironmana (TPS.6 ): – Od dziecka jestem związany z Płockiem. Przygodę ze sportem zaczynałem od piłki nożnej, by z czasem zająć się lekkoatletyką. Najpierw trenowałem w klubie MUKLA, aż w końcu przeszedłem do PTT Delta, gdzie zająłem się triathlonem. Oprócz tytułu mistrza Polski na dystansie półironmana zdobyłem też statuetkę Zawodnika Roku, otrzymałem ją na Gali Polskiego Triathlonu. Jestem dobrym przykładem tego, że można łączyć uprawianie sportu na wysokim poziomie z pracą zawodową – na co dzień uczę WF-u w jednej z warszawskich szkół – i odnosić sukcesy. Każdy oddany na mnie głos będzie docenieniem dotychczasowych osiągnięć. A także triathlonu, który w Płocku trzyma się bardzo dobrze.

Seweryn KiełpinSeweryn Kiełpin JAKUB WŁODEK

SEWERYN KIEŁPIN, od pięciu lat bramkarz Wisły Płock, z którą awansował z II ligi do ekstraklasy (TPS.7 ): – Nie lubię autopromocji, mówienia o sobie. Z domu wyniosłem to, by zawsze do każdego podchodzić z szacunkiem. Być może dzięki temu kibice darzą mnie sympatią, wspierają w trudnych momentach. Przychodziłem do Płocka ponad pięć lat temu, gdy Wisła była w lekkim dołku, grała w II lidze. Od tamtej pory przeszliśmy trudną, ale szczęśliwą drogę do ekstraklasy. Cieszę się, że mogłem dołożyć do tego sukcesu swoją cegiełkę. Dziękuję za nominację, którą traktuję jak wyróżnienie dla całej drużyny. Ubiegły rok miała bardzo udany, w pierwszym półroczu zapewniła sobie utrzymanie w ekstraklasie na kilka kolejek przed zakończeniem sezonu. W obecnych rozgrywkach miała niezwykle owocną końcówkę roku, czego dopełnieniem było historyczne zwycięstwo w lidze z Legią w Warszawie.

Łukasz KrajewskiŁukasz Krajewski FOT . ARCHIWUM KUBU PTW

ŁUKASZ KRAJEWSKI, 5. miejsce w młodzieżowych mistrzostwach Europy w wioślarstwie (TPS.8 ): – Wioślarstwo wymaga systematyczności, pracowitości i wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Aby myśleć o dobrych wynikach, trzeba czasami odstawić na bok życie prywatne i ostro zasuwać na treningach. Tym bardziej cieszę się, że ta praca jest dostrzegana przez media, kibiców. Gdyby udałoby mi się zająć jedno z wyższych miejsc w plebiscycie, byłbym przeszczęśliwy. Mam też nadzieję, że nominacja stanie się przyczynkiem do tego, że wioślarstwo będzie bardziej dostrzegane. Że do wioseł zacznie się garnąć więcej młodych. Zachęcam ich do tego, bo mamy naprawdę fajny klub z wielkimi tradycjami. Choć na treningach jest ciężko, warto spróbować. A nawet jeśli komuś się nie uda w przyszłości zostać wioślarzem, zdobyte doświadczenie nie pójdzie na marne. Wioślarstwo kształtuje charakter, pomaga przejść trudne chwile.

Martyna LewandowskaMartyna Lewandowska FOT . ARCHIWUM PRYWATNE

MARTYNA LEWANDOWSKA, wicemistrzyni świata juniorek młodszych w skoku wzwyż (TPS.9 ): – W młodym wieku osiągnęłam sukces, z czego bardzo się cieszę. Jako płocczanka udowadniam też innym płockim sportowcom, że ciężka praca na treningach się opłaca, a w konsekwencji przekłada na wyniki. Srebrny medal na mistrzostwach świata sprawił, że przychodzę do „swojej pracy” z większą chęcią i przyjemnością. Daje mi większą motywację. Dzięki niemu chce się jeszcze bardziej trenować.

Michał MikułaMichał Mikuła ARCHIWUM PRYWATNE

MICHAŁ MIKUŁA, mistrz Polski juniorów w tenisie (TPS.10 ): – Jestem młodym sportowcem, który dopiero stoi u drzwi do wielkiej kariery. Ubiegły rok był dla mnie udany. Oprócz tytułu mistrza Polski juniorów miałem też przyjemność być w reprezentacji Polski na Puchar Davisa u boku m.in. tak znakomitego tenisisty jak Łukasz Kubot. Dla mnie to wielka sprawa, która dodaje mi motywacji do dalszych treningów. Bardzo dziękuję za nominację do plebiscytu, odbieram ją z przyjemnością. To dla mnie wielkie wyróżnienie.

W białej koszulce - Aleksander OlkowskiW białej koszulce - Aleksander Olkowski IRENEUSZ CIEŚLAK

ALEKSANDER OLKOWSKI, mistrz Polski juniorów w piłce ręcznej (TPS.11 ): – Przez długi czas w piłce ręcznej, najpopularniejszej dyscyplinie sportu w Płocku, nie było rodowitego płocczanina młodego pokolenia w tym plebiscycie. Bardzo się cieszę z nominacji, która jest wyrazem uznania dla moich ubiegłorocznych osiągnięć – mistrzostwa Polski juniorów i MVP finałów. Dołączyłem też do pierwszego zespołu Wisły, na co sumiennie pracowałem od ośmiu lat. Mam świadomość, że to dopiero początek mojej przygody z seniorską piłką, ale chcę się rozwijać, stawać lepszym zawodnikiem.

Miłosz RuppMiłosz Rupp FOT . GRZEGORZ TRZPIL

MIŁOSZ RUPP, mistrz Polski i wicemistrz klubowych ME w piłce ręcznej plażowej (TPS.12 ): – Piłka ręczna plażowa jest młodą dyscypliną, która dynamicznie się rozwija. Ale nadal wymaga promocji. Wierzę, że moja obecność w plebiscycie tylko w tym pomoże. A każdy głos kibiców oddany na mnie, za który już teraz dziękuję, będzie docenieniem dla tej niezwykle widowiskowej dyscypliny.

W półfinałowych meczach liczymy na świetną dyspozycję bramkarzy. Na zdjęciu kapitan Orlen Wisły Płock Marcin WicharyW półfinałowych meczach liczymy na świetną dyspozycję bramkarzy. Na zdjęciu kapitan Orlen Wisły Płock Marcin Wichary Fot. Tomasz Niesłuchowski

MARCIN WICHARY, bramkarz i kapitan Wisły, z którą od 13 lat staje na podium mistrzostw Polski w piłce ręcznej (TPS.13 ): – Wybór zostawiam kibicom. Jeśli uważają, że swoją grą i postawą na parkiecie zasłużyłem na uznanie, to bardzo im dziękuję za każdy oddany na mnie głos.

Piotr WięcekPiotr Więcek PIOTR AUGUSTYNIAK

PIOTR WIĘCEK, najlepszy debiutant najlepszej ligi driftingowej świata Formuła D rozgrywanej w USA (TPS.14 ): – Jestem jedynym płocczaninem, który od lat przeciera driftingowy szlak. Zaczynając „jazdę bokiem”, marzyłem, by kiedyś wejść do światowej czołówki. I dziś to marzenie powoli się spełnia, czego dowodem są starty w Stanach Zjednoczonych, gdzie jako pierwszy Polak wygrałem jedną z rund i zdobyłem tytuł debiutanta Formuły Drift. Nominacja w plebiscycie sprawia mi ogromną radość, bo jest ona dowodem na to, że to, co robię, jest zauważane, ważne. I jest nobilitacją przed wymagającym sezonem w USA.

Marcin WoskowiczMarcin Woskowicz TOMASZ NIESLUCHOWSKI

MARCIN WOSKOWICZ, awans do I ligi, najlepszy tenisista stołowy w ekipie UKS Victoria Repro (TPS.15 ): – Chcę, żeby jak najwięcej ludzi przychodziło na nasze mecze. Żeby zobaczyli w akcji zawodników jednej z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu. A także to, jak potrafi wspierać się drużyna. By kibice cieszyli się razem z nami ze zwycięstw. Wróciliśmy do I ligi po 18 latach, co nie byłoby możliwe, gdyby nie prezes klubu Wojciech Gontarek. On jest naszym największym darczyńcą. Bez jego wsparcia finansowego nie byłoby tenisa stołowego w Płocku.

A do tytułu Najpopularniejszego Trenera nominowani są...

JERZY BRZĘCZEK, piłka nożna (TPT.1 ). Mimo że z piłkarzami Wisły pracuje od kilku miesięcy, szybko zdołał odmienić oblicze zespołu. Historyczne ligowe zwycięstwo z Legią w Warszawie, spektakularne wygrane w Krakowie z Wisłą czy u siebie z Lechem Poznań sprawiły, że 2017 rok będzie jeszcze długo miło wspominać. Nie zapominajmy przy tym, że jego drużyna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

BOGDAN JANISZEWSKI, ROBERT JANKOWSKI, piłka ręczna (TPT.2 ). Jeden z najbardziej utytułowanych duetów trenerskich w piłce ręcznej w Płocku. Obaj mają na koncie kilkanaście medali mistrzostw Polski wywalczonych z juniorami Wisły, ten ostatni zdobyli w ub. r. w Orlen Arenie.

MIROSŁAW NISZTOR, lekkoatletyka (TPT.3 ). Lekkoatletyką zajmuje się od 2000 r. Obecnie działa w Miejskim Ludowym Klubie Lekkoatletycznym, w którym wychował wielu medalistów mistrzostw Polski, teraz jego największą dumą jest Martyna Lewandowska. Na co dzień pracuje w V LO jako nauczyciel WF-u. Organizuje też zajęcia lekkoatletyczne dla uzdolnionej młodzieży z Płocka i okolic. Ma brata Stanisława, który również jest nauczycielem WF-u w Płocku – w Zespole Szkół nr 5.

ARTUR PIECHOTA, piłka ręczna (TPT.4 ). Trener występujących w I lidze piłkarek ręcznych SMS ZPRP Płock, z którymi zawędrował na pierwsze miejsce w tabeli. Jest też asystentem trenera reprezentacji Polski juniorek. Sam grał w I-ligowym Kasztelanie Sierpc, którego trenerem był Edward Koziński. Później przez pewien czas trenował w pierwszym zespole Wisły, kiedy jej szkoleniowcem był Bogdan Zajączkowski. Prywatnie – jest bratem Marcina Piechoty, międzynarodowego arbitra piłki ręcznej.

PIOTR PRZYBECKI, piłka ręczna (TPT.5 ). Szkoleniowiec piłkarzy ręcznych Wisły od maja jest również odpowiedzialny za wyniki seniorskiej reprezentacji Polski. Nominacja na to stanowisko to wielki prestiż nie tylko dla klubu, ale także miasta. W ub. r. zdobył z nafciarzami wicemistrzostwo Polski. Rzutem na taśmę, w ostatnim meczu 2017 r. w Lidze Mistrzów poprowadził zespół do zwycięstwa z Pick Szeged. Bardzo cennego, bo daje ono wciąż nadzieję na awans Wisły do kolejnej rundy Champions League.

JANUSZ ROZNER, tenis stołowy (TPT.6 ). Jako młody chłopak zaczął przygodę ze sportem od... boksowania. Trenował przez 12 lat, walczył w kategorii koguciej. Problemy ze zdrowiem kazały mu w wieku 27 lat skończyć z boksem. Zajął się tenisem stołowym, w którym już wcześniej miał na koncie wygrane turnieje amatorskie. W latach 90. był już jednym z najlepszych tenisistów stołowych w kraju. W 1993 r. przyjechał z Bielska-Białej do Płocka grać w klubie SKS Magistrat (późniejszym Alumnie). Miał zostać dwa lata, a jest już 25. Jako trener i prezes ponownie wprowadził płocki tenis stołowy (UKS Victoria Repro) do I ligi.

GRZEGORZ WENERSKI, piłka nożna (TPT.7 ). Trener-ikona Wisły Płock, którą w 1994 r. po raz pierwszy w historii klubu wprowadził na najwyższy szczebel rozgrywkowy piłki nożnej w kraju. Po 23 latach ten sam szkoleniowiec, wraz z Dariuszem Fabianowiczem, ponownie wprowadził Wisłę na salony, ale tym razem juniorskiej piłki nożnej. Młodzi nafciarze po wyrównanym dwumeczu barażowym z Tomasovią (dwukrotnie był remis – 0:0 w Płocku i 2:2 w Tomaszowie Lubelskim) awansowali do Centralnej Ligi Juniorów. To największy sukces płockiej piłkarskiej młodzieży od blisko dziesięciu lat, gdy podopieczni trenera Zbigniewa Mierzyńskiego sięgnęli po mistrzostwo Polski juniorów młodszych (rocz. 1991 i 1992).

Kibice, czekamy na Wasze głosy!

Jak już wspomnieliśmy, w 15., jubileuszowej edycji plebiscytu są 22 nominacje w dwóch kategoriach: Najpopularniejszy Sportowiec i Najpopularniejszy Trener.

Głosować można na dwa sposoby:

  • za pomocą kuponów (drukujemy je codziennie od poniedziałku do piątku w „Gazecie Wyborczej Płock”);
  • wysyłając SMS-y.

W przypadku SMS-ów każda nominacja ma przypisany kod. Aby oddać głos, należy wysłać SMS pod numer 71051 (koszt 1,23 zł z VAT) o treści np. „TPS.16” (w przypadku głosowania na sportowca) lub „TPT.8” (w przypadku głosowania na trenera). Z jednego numeru telefonu można wysłać dowolną liczbę wiadomości SMS. Głosowanie trwa do 4 lutego do godz. 23.59. Ogłoszenie wyników odbędzie się 10 lutego na Płockim Balu Mistrzów Sportu.

Nagrody dla głosujących

Czytelnicy co tydzień staną przed szansą zdobycia nagrody. Wystarczy zagłosować na ulubionego sportowca lub trenera nominowanego w plebiscycie, a potem wysłać e-mail pod adres listy@plock.agora.pl lub jola.marciniak@wp.pl z odpowiedzią na pytanie: „Dlaczego mój kandydat, na którego głosowałem/am (należy podać jego imię i nazwisko), powinien zostać Najpopularniejszym Sportowcem/Trenerem Roku 2017 w Płocku?”. Nagrodzimy autorów najciekawszych odpowiedzi, które powinny mieć nie więcej niż 160 znaków. W treści e-maila należy podać też swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.

Uwaga! Wśród nagród do zdobycia są m.in. koszulki i piłki z podpisami piłkarzy nożnych i ręcznych Wisły, unikatowy strój sędziego Szymona Marciniaka (z autografem). Wygrać też będzie można samochód na weekend. Fundatorem tej nagrody jest Budmat Auto.

-- -

Uwaga: po pierwszym tygodniu głosowania do zgarnięcia będą dwa komplety nagród od piłkarskiej Wisły Płock: szalik i kalendarz oraz proporczyk i kalendarz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.