Powracamy do tej tradycji po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Niech polonez na kilkaset par ożywi płocką starówkę i przyniesie szczęście na egzaminach tegorocznym maturzystom.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z głośników popłynie dobrze znana melodia tradycyjnego tańca. Uczniów płockich szkół poprowadzi wodzirej z Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka". W pierwszej parze jak co roku zobaczymy prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, który poloneza organizowanego przez "Gazetę Wyborczą" objął honorowym patronatem.

Przypomnijmy: to już 18. raz, kiedy razem z Urzędem Miasta zapraszamy do poloneza. W ostatniej edycji tego wydarzenia - w 2020 r. - wzięło udział ok. 700 osób. 

Tak wtedy relacjonowaliśmy:

"Było cudownie, nawet powiedziałabym, że wzruszająco. Na studniówce tak ładnie nam polonez nie wyszedł. Dziś kroki nam się nie myliły, mam nadzieję, że zostało to ładnie uwiecznione na fotografiach - komentowała młoda płocczanka. 

Rzeczywiście wyszło im pięknie, więc nie ma wątpliwości – maturę mają w kieszeni.

Dźwięki doskonale znane z >>Pana Tadeusza<< rozbrzmiały zaraz po >>Hejnale płockim<<. Dłuuugi wąż par wyruszył spod fary i pomnika Krzywoustego. Otoczył cały Stary Rynek razem z lodowiskiem, podchodząc aż pod ul. Grodzką i Małachowskiego, po czym zawrócił pod ratusz, gdzie usłyszał komendę: „para na lewo, para na prawo. Za chwilę z dwójek zrobiły się czwórki, jeszcze jedno kółko i mieliśmy ósemki...".

Czy w tym roku będzie podobnie?

Drodzy maturzyści - bądźcie we wtorek o godz. 11.45 na Starym Rynku. Wtedy wszyscy ustawimy się w pary, by w samo południe, zaraz po hejnale z ratuszowej wieży zacząć taniec. Po nim zrobimy pamiątkowe zdjęcie, które w formie plakatu wydrukujemy na płockich stronach magazynowego wydania "Wyborczej". Na miejscu będziemy mieli dla Was pamiątkowe certyfikaty. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem