"Od pierwszego zdania o Mamie Autora nie mogłem się oderwać od tej książki, póki nie dotarłem do ostatniego" - wyznał po lekturze "Dziadów i dybuków" Marian Turski, historyk, w czasach II wojny więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Spotkanie z Jarosławem Kurskim w Muzeum Żydów Mazowieckich już we wtorek, 10 stycznia o godz. 18.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To jedna z tych opowieści, do których spisania autorzy dojrzewają przez lata. By ubrać w słowa ciszę i wypełnić na nowo emocjami białe plamy pamięci, potrzeba czasu, empatii i wiedzy. Wielu rozmów, także tych prowadzonych z samym sobą. Znajomości mechanizmów, które każą wypierać pewne fakty całym pokoleniom obarczonym traumą.

Spotkanie z Jarosławem Kurskim, aktorem książki 'Dziady i dybuki' w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie
Spotkanie z Jarosławem Kurskim, aktorem książki 'Dziady i dybuki' w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie  Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Wyborcza.pl

Prawdę o swojej rodzinie Jarosław Kurski rekonstruował więc latami. By do niej dotrzeć, musiał przełamać milczenie najbliższych, m.in. swojej ukochanej matki. To jego historyczne śledztwo pozwoliło mu stworzyć książkę niezwykłą, którą Marian Turski określił mianem „opowieści detektywistycznej o koligacjach rodzinnych".

 Autor „Dziadów i dybuków" dotarł do losów swojej rodziny żyjącej w XX, XIX, a nawet w XVIII wieku. Ułożył puzzle życiorysów osób rozsianych po całym świecie - od Ukrainy po Brazylię i od Australii po Wielką Brytanię. – Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki – duchy przodków polskich i żydowskich – nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie? – zastanawiała się po lekturze filozofka i publicystka Agata Bielik-Robson.

Jarosław Kurski podpisuje swoją książkę ''Dziady i dybuki'' podczas Targów Książki we Wrocławiu
Jarosław Kurski podpisuje swoją książkę ''Dziady i dybuki'' podczas Targów Książki we Wrocławiu  Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Jarosław Kurski jest dziennikarzem i publicystą, zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej". Pochodzi z Gdańska. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski, aresztowany w stanie wojennym. Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy i członkiem redakcji „Solidarności" – podziemnego pisma regionu gdańskiego. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim".

Jest oficerem Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i kawalerem Orderu Francuskiej Legii Honorowej. To także autor książek: „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności", „Wódz", „Pokój z widokiem na historię".

Spotkanie z Jarosławem Kurskim poprowadzi Rafał Kowalski, szef MŻM. Tego wieczoru będzie można kupić egzemplarz „Dziadów i dybuków" za 45 zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem