Największe wzruszenie ogarnia chyba nas. Kiedy wręczymy już świąteczne paczki i odjeżdżamy, bywa że musimy zatrzymać się na chwilę i wypłakać - mówi Monika Sikorska, organizatorka Akcji Gwiazdka. Od ośmiu lat przed Bożym Narodzeniem spełnia marzenia dzieci, które nie mają prawie nic.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co roku pani Monika wspólnie z GOPS-ami i ośrodkami pomocowymi tworzy listę dzieciaków z najbiedniejszych rodzin. Te piszą listy do Świętego Mikołaja, a w nich opowiadają o swoich małych marzeniach. Później płocczanka rusza z Akcją Gwiazdka i zbiera pieniądze na świąteczne prezenty z listy marzeń.

- Puszczam ją wśród zainteresowanych, którzy tworzą paczkę dla wybranego dziecka. To często prywatne osoby, ale także firmy. Trwa także zrzutka w internecie. I oczywiście odbędzie się Gala Stand-up z najlepszymi komikami! - zapowiada Monika Sikorska.

Są już bilety na Galę Stand-up

Tegoroczna gala odbędzie się 10 grudnia w sali widowiskowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Kossobudzkiego (godz. 18). Na scenie zobaczymy Mariusza Kałamagę - to polski artysta kabaretowy, który zasłynął zabawnymi występami w żółtym swetrze z grupą Łowcy.B. Z końcem 2014 r. rozstał się z tym składem i skupił na indywidualnej karierze. Można go usłyszeć m.in.w programie "Wstawaj, szkoda dnia" w RMF FM.

Oprócz Mariusza Kałamagi wystąpią także inni znakomici komicy, którzy nie pozwolą publiczności się nudzić. To Adam Sobaniec, Jasiek Borkowski, Waldek Nowak i Jacek Noch.

- Dochód ze sprzedaży biletów w stu procentach zostanie przeznaczony na sfinansowanie paczek dla dzieci. Warto podkreślić, że nikt z twórców imprezy nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Ekipa techniczna, organizatorzy, wszyscy pracujemy darmo, by spełnić świąteczne życzenia najuboższych dzieci - podkreśla Monika Sikorska. - Komicy też bez mrugnięcia okiem przyjeżdżają i występują w ramach tej akcji za darmo. 

Bilety na galę są po 80 zł. Można je kupić przez platformę kupbilecik.pl lub bezpośrednio u organizatorów po kontakcie na profilu "Akcja Gwiazdka" na Facebooku bądź telefonicznym: 697 434 282.

Dzieci proszą Świętego Mikołaja o lalki, klocki, ubrania

W tym roku na świątecznej liście Akcji Gwiazdka znalazło się 86 dzieci z Płocka i okolic. Są w najróżniejszym wieku - od tych, które dopiero co przyszły na świat, przez kilkulatki, po młodzież w wieku 15 lat. Jak mówi organizatorka - ich marzenia są całkiem zwyczajne. Dzieci proszą o zabawki, takie jak: lalki, klocki, ale i kosmetyki, ubrania, szaliki i czapki.

- Do każdego domu docieramy bezpośrednio. Jeździ ze mną od lat Artur Ziemkiewicz, który przebiera się za Świętego Mikołaja. Zajmuje nam to nieraz całe dnie, bo domy, a właściwie chałupy, często są położone daleko wśród pól, a nawet i w środku lasu. Nigdy nie zdarzyło się, żeby paczka trafiła do dziecka, które nie jest potrzebujące. To widać po warunkach, w jakich żyją - drżącym głosem opowiada pani Monika.

I dodaje: - Jeździmy do dzieci razem z paniami z GOPS-u, które kierują pod właściwe adresy. Nas chyba ogarnia największe wzruszenie. Wręczamy paczki, odjeżdżamy i po chwili musimy się zatrzymać, wypłakać.

Monika Sikorska wspomina, że podczas pierwszej takiej akcji na swojej liście miała dziesiątkę dzieci. W ciągu ośmiu lat udało się obdarować przeszło 800 dzieciaków. I jak zaznacza - to wszystko bez sponsorów, bez fundacji, jedynie dzięki dobrej woli i zaangażowaniu ludzi.

Łączą siły w Akcji Gwiazdka

Organizatorka wydarzenia nie ukrywa, że w tym roku o wsparcie akcji jest trudniej. Nie dziwi jej to - wysoka inflacja, wojna w Ukrainie. Wydarzenia ostatniego roku sprawiły, że ludzie mogą być już zmęczeni, także pomaganiem.

- Za punkt honoru postawiłam sobie, by spełnić marzenia dzieci z ich listów. Co roku mamy do obdarowania inne osoby, może ledwie jedna czwarta się powtarza. To pokazuje, że ubogich rodzin nie ubywa - mówi Monika Sikorska.

Opowiada, że w ubiegłym roku odwiedziła z paczkami także ośrodek interwencyjny. Pojechała tam w Wigilię Bożego Narodzenia. - Było pełno dzieci, do których nikt nie przyjdzie. Dlatego tak ważne jest, by dać im choć trochę radości - zaznacza ze wzruszeniem kobieta.

Każdy, kto chce dołączyć do tegorocznej Akcji Gwiazdka, może wybrać się na Galę Stand-up, wesprzeć zrzutkę - w tym miejscu - lub skontaktować się z organizatorami (na Facebooku lub pod nr. tel. 697 434 282) i samemu przygotować paczkę dla wybranego dziecka. Prezenty zostaną wręczone przed Wigilią.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem