Płyta będzie 2 grudnia, można ją już zamawiać - nazywa się "Inwazja Nerdów" i jest częścią projektu "Czesław Mozil & Grajkowie Przyszłości". W zapowiadającym ją teledysku i piosence "Zostań nerdem" występują Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku, szkolny chór ASbeek i Katarzyna Łaska, znana z polskiego wykonania piosenki "Mam tę moc" do "Krainy Lodu".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagrania z płocką młodzieżą trwały latem w szkole muzycznej. Czesław Mozil przysłuchiwał się im osobiście i dopingował młodych muzyków, których prowadził dyrygent Grzegorz Dębski. Jednocześnie trwały nagrania ujęć, które miały być wykorzystane w teledysku. Od kilku dni można obejrzeć i posłuchać, jak im wyszło:

 

Utwór nagrany wspólnie z płocczanami znajdzie się na płycie zatytułowanej "Inwazja Nerdów". To drugi krążek z projektu "Czesław Mozil & Grajkowie Przyszłości", do którego popularny muzyk zaprasza muzykującą młodzież z różnych miast. "Pamiętajcie, że każde z nas ma swoje hobby. Kierujmy się w życiu sercem i bądźmy sobą. Inwazja Nerdów to my, tu i teraz. Premiera 2.12.2022" - pisze artysta na Instagramie.

 

Latem rozmawialiśmy z Czesławem Mozilem. Mówił nam: - Po przesłuchaniu pierwszej płyty znajomi z branży pytali mnie, czy orkiestrowe partie naprawdę grają dzieci. Słyszeliśmy dzisiejszą próbę. Zapomina się o tym, że grają uczniowie, a nie dorosła orkiestra, prawda? Zresztą oni na co dzień grają bardzo trudne rzeczy.

Dodawał: - Słowo „nerd" nie jest dla mnie niczym negatywnym. Wręcz przeciwnie – to coś pięknego mieć swoją zajawkę. I właśnie o tym mówi piosenka, którą nagrywamy. Jestem wzruszony, kiedy dziewczyny z chóru śpiewają: „Zostań nerdem i dziwakiem,/ bo to przecież miłe takie./ Stwórz dla siebie własną niszę, / to o tobie wnet usłyszę. / Nie zostali nigdy słynni / ci, co chcieli być jak inni. / Przecież nawet prosty łoś /ma ukryte takie coś".

Z informacji prasowej: "Płyta opowiada o pasjach i hobby. Zachęca młodych ludzi do samorozwoju oraz ośmiela do podejmowania prób w poszukiwaniu tego, co sprawia im przyjemność i radość bycia sobą. Usłyszymy tu piosenki opowiadające o wielu zainteresowaniach: od powszechnych gier komputerowych, przez miłość do czytania książek, komiksów, rysowania, aż po… marzycielstwo. Są to piosenki, które w warstwie tekstowej mają motywować młodych ludzi do odkrywania swoich pasji nawet wtedy, jeśli nie są one popularne lub powszechne. Jest to również ważny projekt dla samych dzieci, które wzięły udział w nagraniu tego krążka. Po długim lockdownie i zdalnych zajęciach, kiedy to muzyka w szkołach była odłożona na dalszy plan, powrót do spotkania i wspólnego muzykowania wszystkim sprawił ogromną radość. Projekt Grajkowie Przyszłości skrywa jeszcze jedną muzyczną niespodziankę. Na każdy krążek do wspólnego muzykowania Czesław Mozil zaprasza gości specjalnych. Na tej płycie usłyszymy Kasię Łaskę i Anię Brachaczek. Za warstwę tekstową ponownie odpowiada znany krakowski poeta – Michał Zabłocki".

"Zostań nerdem"

"Witam wszystkich, jestem sobie Czesław Mozil

Prosty chłopak wychowany w Kopenhadze

Ale nawet tutaj w naszej pięknej Polsce

Jako tako do tej pory sobie radzę

*

Czy myślicie, że się stało tak dlatego

Że jak wszyscy na podwórku grałem w nogę?

To nieprawda, koleżanko i kolego

Tej teorii dziś potwierdzić wam nie mogę

*

Oczywiście kopać w piłkę każdy może

I zabawę zespołową też pochwalmy

Ale każdy musi mieć też coś własnego

W czym jedyny będzie i niepowtarzalny

*

Zostań nerdem i dziwakiem

Bo to przecież miłe takie

Stwórz dla siebie własną niszę

To o tobie wnet usłyszę

Nie zostali nigdy słynni

Ci, co chcieli być jak inni

Przecież nawet prosty łoś

Ma ukryte takie coś

*

Moja własna opcja nerda jest dość prosta

Bo gdy do muzycznej szkoły uczęszczałem

Akordeon, nie perkusja i gitara

Przez przypadek przypadł mi na życie całe

*

Akordeon, choć się wszyscy ze mnie śmiali

Jest do dzisiaj moim znakiem rozpoznawczym

W telewizji, radiu, w koncertowej sali

Po nim wnet odróżni mnie, kto mnie zobaczy

*

Zostań nerdem i dziwakiem

Bo to przecież miłe takie

Stwórz dla siebie własną niszę

To o tobie wnet usłyszę

Nie zostali nigdy słynni

Ci, co chcieli być jak inni

Przecież nawet prosty łoś

Ma ukryte takie coś

*

A zważywszy, że polszczyznę wciąż kaleczę

Mówiąc często, co na język niesie ślina

Posługuję się tym obosiecznym mieczem

I w efekcie jestem nerdem w dwóch dziedzinach".

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem