To mogiły dwóch dziewczynek: zmarłej w wieku trzech lat Irenki Tyszki oraz siostry odznaczonego pośmiertnie Krzyżem Walecznych harcerza Antolka Gradowskiego - Jasieńki. Ale nie tylko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Ratujmy Płockie Powązki" - serwis specjalny >>

W zasadzie wszystkie elementy grobów trzeba było zabrać do pracowni konserwatorki Doroty Rudzińskiej. Udało się naprawić oba aniołki na nagrobkach, a także – w przypadku Jasieńki – popękane zdjęcie na porcelanie.

Nagrobek Irenki Tyszki wrócił na płocki cmentarz kilka dni temu; obok Dorota Rudzińska
Nagrobek Irenki Tyszki wrócił na płocki cmentarz kilka dni temu; obok Dorota Rudzińska  Fot. Piotr Hejke / Agencja Wyborcza.pl

Grób Jasieńki Gradowskiej
Grób Jasieńki Gradowskiej  Fot. Piotr Hejke / Agencja Wyborcza.pl

I na tym nie koniec.

W lutym na blisko stuletniej mogile Apolonii Rościszewskiej, wdowy po powstańcu styczniowym (Leon Rościszewski został później odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami), pojawiła się kartka z napisem „Grób przeznaczony do likwidacji". Sprawa zbulwersowała wiele osób, czemu dawały wyraz w mediach społecznościowych. Tym bardziej że z Rościszewskich wywodziła się jedna z bardziej znanych płocczanek, bohaterka obrony Płocka w 1920 r., odznaczona Krzyżem Walecznych Marcelina Rościszewska.

Grób Apolonii Rościszewskiej
Grób Apolonii Rościszewskiej  Fot. Piotr Hejke / Agencja Wyborcza.pl

Na szczęście sprawę udało się wyjaśnić i zakończyć z pozytywnym skutkiem. Po rozstrzygnięciu przetargów na nagrobki Irenki Tyszki i Jasieńki Gradowskiej zostało 10 tys. zł, co jednak nie wystarczyło na wykonanie grobu zmarłej w wieku 71 lat Apolonii Rościszewskiej. Wtedy udało się pozyskać 19 tys. zł od Fundacji Orlen. Tym samym uratowane zostały nie dwa, ale trzy nagrobki.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem