Nasi szczypiorniści w finale klubowych mistrzostw Europy wygrali 2:0 z węgierskim Salgótarjáni Strandépitök BHC. Łącznie aż osiem meczów na portugalskiej wyspie Porto Santo zakończyli zwycięsko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypominamy: 16 najlepszych drużyn kontynentu walczy od czwartku na portugalskiej wyspie Porto Santo niedaleko Madery. W pierwszej rundzie - cztery grupy po cztery zespoły - Petra odniosła komplet zwycięstw i awansowała do rundy głównej. Czytajcie o tym tu: 

BHT Petra Płock w Porto Santo na klubowych mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej - runda główna i ćwierćfinał
BHT Petra Płock w Porto Santo na klubowych mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej - runda główna i ćwierćfinał  Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

Rundę główną Petra zaczęła od jedynej w turnieju porażki - z mistrzami Szwecji. Później były już tylko zwycięstwa - z drużynami reprezentującymi Portugalię i Węgry:

 • Petra - Göteborg Beach Handball Club 1:2 (25:23, 14:24, 2:8)
 • Petra - Escola de Formação de Espinho - Os Tigres 2:0 (18:10, 25:22)
 • Petra - Salgótarjáni Strandépítök BHC 2:0 (23:18, 18:14)

W efekcie również tę rundę płocczanie zakończyli na pierwszym miejscu:

Runda główna
Runda główna  Eurohandball.com

Runda główna
Runda główna  Eurohandball.com

W tej fazie mistrzostw nikt nie odpadał, kolejność w każdej z dwóch grup miała jednak znaczenie przy zestawieniu par ćwierćfinałowych. Drużyny zagrały zgodnie z systemem 1A - 4B, 2A - 3B, 2B - 3A, 1B - 4A.

 W ćwierćfinale Petra (1A) zmierzyła się więc z niemieckim Die Otternasen (4B). Największą niespodzianką tej fazy turnieju była chyba wygrana zespołu z Węgier - drużyna, która w rundzie głównej przegrała wszystkie 3 (!), a w ogole 4 na 6 meczów, odprawiła z kwitkiem rywali z Portugalii, którzy wcześniej pokonani schodzili z boiska tylko raz. Oto wszystkie wyniki ćwierćfinałowe:

-
-  -

Tu obejrzycie mnóstwo zdjęć z ostatnich meczów >>

BHT Petra Płock w Porto Santo na klubowych mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej - runda główna i ćwierćfinał
BHT Petra Płock w Porto Santo na klubowych mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej - runda główna i ćwierćfinał  Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

Niedzielne pary półfinałowe tworzą:

 • BHT Petra Płock - Fomento Deporte CBMP Ciudad de Málaga
 • Salgótarjáni Strandépítök BHC - GRD Leca SPAR,

Zdecydowanie silniejszy jest "płocki półfinał" - zresztą, sami zobaczcie, ile meczów - na sześć rozegranych w dwóch fazach grupowych - przegrali dotychczas półfinaliści:

 • Petra - 1
 • Fomento Deporte CBMP Ciudad de Málaga - 2
 • Salgótarjáni Strandépítök BHC - 4
 • GRD Leca SPAR - 2.

W dramatycznym półfinale płocczanie wygrali z Malagą 2:1 (19:18, 22:24, 8:4) i to oni zagrali o złoto. Ich rywalami byli Węgrzy z Salgótarjáni Strandépítök BHC - w swoim półfinale pokonali GRD Leca SPAR 2:1 (14:16, 19:18, 9:8). Petra nie pozostawiła żadnych wątpliwości - zwyciężyła 2:0 i po raz pierwszy historii, w 10. rocznicę powstania, została klubowym mistrzem Europy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem