Wiadomość o śmierci Jakuba Świerada z ogromnym smutkiem przyjęło wielu płocczan. Był znany w całym mieście - razem ze swoim ojcem prowadził najpierw kawiarnię artystyczną Chimera, a później lubianą kawiarnię Czarny Kot na Starym Rynku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To tam, przez lata, aktorzy Teatru Dramatycznego rozpoczynali świętowanie urodzin Władysława Broniewskiego, czytając przy kawiarnianych stolikach wiersze poety. W klimatycznym Czarnym Kocie Jakuba Świerada rozbrzmiewała nastrojowa jazzowa muzyka. Ludzie rozmawiali w otoczeniu staroświeckich mebli, a niedaleko baru wisiały zdjęcia muzyków, lubianych przez właściciela. Nieraz odbywały się tu także kameralne koncerty na żywo. Właściciel zawsze uprzejmy i przyjazny, potrafił dbać o dobrą atmosferę.

Jakub Świerad zmarł 14 września. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek (19 września), o godz. 13, na cmentarzu komunalnym.

Tak lubianego płocczanina wspomina w mediach społecznościowych znany płocki fotograf - Jan Drzewiecki:

"Znałem jego ojca, Krzysia Świerada, twórcę słynnej kawiarni artystycznej w Płocku »Pod Kominem«, w której spędziłem sporo czasu. Potem poznałem jego syna, Kubę, przejął po ojcu »Czarnego Kota« na Starym Rynku. Założył jeszcze bodajże trzy kawiarnie, wszystkie bazowały na jazzie, przyjaznej atmosferze i dobrym piwie. Ostatnią jego kawiarnią była »Smooth Jazz Cafe« w Alei Kilińskiego. Kawiarenka z kilkoma stolikami, niepowtarzalną atmosferą i Pilsnerem z beczki. Kuba, zawsze uśmiechnięty i przyjazny, pomimo nieopuszczających go problemów. Dziś dotarła do mnie szokująca wiadomość: Kuba Świerad nie żyje...".

Najwierniejszy przyjaciel

Jakub Świerad był właścicielem psa rasy wyżeł niemiecki, o imieniu Kofi. W mediach społecznościowych publikował zdjęcia ulubieńca, nazywając go swoim najlepszym przyjacielem. Niestety, po śmierci właściciela pies pozostał bez stałej opieki. Płocczanie na Facebooku szukają osoby, która przygarnie czworonoga.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem