W sobot, obok Jarmarku Tumskiego, na pl. Narutowicza, sw鎩 ob霩 rozbili S這wianie. Wcielili si w nich cz這nkowie Mazowieckiej Dru篡ny Miec豉wa. Pokazywali 篡cie, rzemios這 i ubi鏎 dawnych S這wian.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pod jasnym namiotem mogliśmy spotkać ludzi w starodawnych lnianych odzieniach. Częstowali przechodniów oryginalnym przysmakiem - plasterkami ogórka w zalewie z miodem. - Za jakiś czas będziemy piekli podpłomyki! - zawołała do nas "słowiańska gospodyni".

Mężczyźni, którzy siedzieli przy namiocie, prezentowali dawną broń - były to m.in. miecz, toporek o długim drzewcu czy kuty grot włóczni. Spotkaliśmy tam słowiańskiego woja. Chętni mogli nawet włożyć na siebie kolczugę ważącą ok. 12 kilogramów. I obejrzeć pokazy kowalstwa.

Dalej, w głębi placu Narutowicza, Fundacja "Grom. Siła i Honor" w swoim namiocie wystawienniczym prezentowała uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie używane przez prekursorów jednostki specjalnej „GROM", czyli „Cichociemnych" oraz ich następców – operatorów Jednostki Wojskowej „GROM".

Na trawiastym placu z kolei trwały pokazy sportowo-wojskowe w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks oraz pokazy sprzętu należącego do szkoły.

Po południu zainteresowani w ramach Dni Historii Płocka mieli okazję zwiedzić zabytkowe budynki - niektóre razem z przewodnikami z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Swoje drzwi zwiedzającym otworzyli: Towarzystwo Naukowe Płockie, Małachowianka, Sąd Okręgowy, Muzeum Mazowieckie, Muzeum Żydów Mazowieckich, Spichlerz, Muzeum Diecezjalne, bazylika katedralna i Książnica Płocka.

Ciekawie będzie także w niedzielę. Na placu Narutowicza powstanie tym razem Miasteczko Rycerskie, które przeniesie gości w czasy średniowiecza. Będzie można przymierzyć rycerskie stroje i obejrzeć pokazy walk.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem