Aby zag這sowa na Ma貪orzat Garkowsk, nale篡 wys豉 SMS o tre軼i PR.2 pod numer 886 786 379. A je郵i stawiamy na kogo innego? Szczeg馧y w tek軼ie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W młodości pisała wiersze, można je znaleźć w kilku zbiorowych tomikach wydanych w Płocku. Potem czasem coś „do szuflady", pochłonęły ją życie i praca zawodowa. Aż poczuła, że chce napisać powieść. Ma ich już na koncie kilka, są to książki obyczajowe, w których porusza osadzone we współczesności relacje między ludźmi. Aż tu w 2021 r. za sprawą wydawnictwa Pascal ukazała się jej dwutomowa saga pod wspólnym tytułem „Dzwony o zmierzchu".

– Marzyłam, żeby w mojej książce był Płock – zwierzyła się nam w wywiadzie autorka. I rzeczywiście – cała fabuła wpisana jest w nasze miasto, to dawne, bo akcja zaczyna się w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Garkowska zaczyna niezwykle dramatycznie – od sceny gwałtu na młodziutkiej płocczance ukrywającej się przed rosyjskimi żołdakami. Potem razem z bohaterami wędrujemy przez nasze miasto w czasie i przestrzeni. Co na to czytelnicy? Zacytujmy fragment jednej z recenzji: „Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką Małgorzata Garkowska poświęciła, by odmalować przed czytelnikiem wiarygodny, namacalny niemal krajobraz Płocka lat 20. XX wieku. Na kartach jej powieści miasto ożywa, wypełnia się kolorami, postaciami, zapachami – wszelkimi doznaniami zmysłowymi, które pozwalają nam przenieść się w czasie, chociaż na krótką czytelniczą chwilę. Lektura »Dzwonów o zmierzchu« zamienia się w czytelniczą podróż w przeszłość i sprawia wiele radości tym, którzy cenią poruszające powieści obyczajowe z historycznym sznytem".

Potem losy bohaterów przenoszą nas do czasu drugiej wojny światowej. Dzięki pisarce fascynująca i trudna historia naszego miasta staje się lepiej znana w całym kraju.

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2021 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2021 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

***

Głosowanie SMS-owe trwa do soboty, 11 czerwca 2022 r. do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos. Rozstrzygnięcie plebiscytu – 19 czerwca.

***

SMS-owe kody kandydatów:

 • Marek Chojnacki i Lech Chyczewski – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
 • Małgorzata Garkowska– 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
 • Krystyna Iller– 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
 • Michał Kacprzak- 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
 • Radosław Malinowski – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
 • Leonard Sobieraj – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

***

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Dzi瘯uj!
  ju ocenia貫(a)
  0
  0