Aby zag這sowa na Marka Chojnackiego i Lecha Chyczewskiego, nale篡 wys豉 SMS o tre軼i PR.1 pod numer 886 786 379. A je郵i stawiamy na kogo innego? Szczeg馧y w tek軼ie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Profesor Chyczewski jest rektorem Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku. Jest też absolwentem Małachowianki z 1963 r. I kiedy szkolni koledzy postanowili uczcić swoją dawną szkołę postawieniem pomnika jej patrona, to on stanął na czele Towarzystwa Budowy Pomnika Marszałka Stanisława Małachowskiego. Zbiórki pieniędzy pośród absolwentów, koncerty, sesja naukowa – to wszystko zbliżało do realizacji tej idei. I 24 września 2021 r. przed wejściem do najstarszej polskiej szkoły bardzo uroczyście pomnik został odsłonięty.

Stało się to za sprawą determinacji i miłości do miasta młodości pana profesora, dzięki któremu Małachowianka szerzej mogła też zagościć w świadomości ludzi spoza Płocka.

Razem z Lechem Chyczewskim, w parze z nim, kapituła postanowiła również nominować członka komitetu honorowego budowy pomnika – Marka Chojnackiego. Także małachowiaka, syna znanego i zasłużonego wieloletniego prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego Jakuba Chojnackiego. To nie tylko wielki miłośnik rodzinnego miasta i swojego liceum, ale także bardzo kreatywny i hojny społecznik.

To za jego sprawą zmaterializowała się idea budowy kolumny pomnika Obrońców Płocka (stanął na czele komitetu budowy). Zaangażował się w sprawę upamiętnienia swego ojca i płocczanie oraz turyści mogą na Tumach przysiąść na ławeczce z rzeźbą pana Jakuba i jego wiernego psa.

Ufundował Małachowiance zegar słoneczny. I dopomógł swej szkole w powrocie do gwiazd, fundując nowy teleskop Sky-Watcher Esprit 120 ED do szkolnego obserwatorium astronomicznego. Nic dziwnego, że Marka Chojnackiego nie zabrakło także przy budowie pomnika patrona liceum.

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2021 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2021 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

***

Głosowanie SMS-owe trwa do soboty, 11 czerwca 2022 r., do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos. Rozstrzygnięcie plebiscytu – 19 czerwca.

***

SMS-owe kody kandydatów:

 • Marek Chojnacki i Lech Chyczewski – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
 • Małgorzata Garkowska – 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
 • Krystyna Iller – 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
 • Michał Kacprzak – 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
 • Radosław Malinowski – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
 • Leonard Sobieraj – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

***

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem