Tegoroczne juwenalia zaczynają się już w czwartek i potrwają kilka dni. Przy ich organizacji siły połączyły samorządy płockiej filii Politechniki Warszawskiej i Mazowieckiej Uczelni Publicznej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Cieszymy się, że po pandemicznej przerwie możemy wrócić do organizacji największego studenckiego święta w naszym mieście - mówi Przemysław Wolski z komitetu organizacyjnego. - W tym roku postanowiliśmy cofnąć się do lat naszego dzieciństwa i zorganizować Juwenalia Płockie w tym właśnie klimacie. Stąd dobór artystów koncertu głównego. Mamy nadzieję, że studenci będą zadowoleni z przygotowanych atrakcji. W końcu juwenalia to czas odpoczynku od nauki i studiowania przed zbliżającą się sesją egzaminacyjną. 

W czwartek...

... na terenie zielonym przy politechnice (z wejściem od strony ul. Gałczyńskiego) stanie scena. Kto na niej wystąpi? W ostatnich dniach organizatorzy odsłaniali karty stopniowo.  

Pierwszym zaprezentowanym wykonawcą był łączący w swojej twórczości elementy popu i hip-hopu zespół Verba, mający na koncie wiele albumów studyjnych, Superjedynkę w kategorii „album hip-hop". Zespół docenili również w Radiu Eska, przyznając w 2006 r. nagrodę Eska Music Awards. 

Verba
Verba  Materiały prasowe zespołu

Kojarzycie takie piosenki, jak „Pozwól żyć", „Słowa" albo „Otwórz oczy"? Z pewnością każdy, kto się zjawi na koncercie, posłucha ich na żywo w wykonaniu wokalistki Gosi Andrzejewicz.

Gosia Andrzejewicz
Gosia Andrzejewicz  MACIEJ ZAWADA

A może pamiętacie teledysk do kawałka „Zaufaj mi (Kanikuły po polsku)" nagrany m.in. na Starym Rynku w Płocku? Powstał z udziałem zespołu Cliver, którego muzyka również posłuży za oprawę tegorocznych juwenaliów...

... podobnie jak przeboje wylansowane przez Jacka Stachursky’ego. Jego repertuar można mniej lub bardziej lubić, ale trzeba przyznać jedno, że „Typ niepokorny", „Zostańmy razem", „Taki jestem" albo „Gdy zapłaczesz" to piosenki, które zyskały dużą popularność i sprawiły, że Stachursky otrzymywał złote i platynowe płyty za kolejne sprzedane albumy.

Stachursky
Stachursky  Materiały prasowe

Na jednej z płyt („Wspaniałe polskie przeboje") zawarł piosenki z lat 80. i 90., w tym m.in. „Jedwab" Róż Europy, „Kocham cię" Chłopców z Placu Broni, „Na falochronie" zespołu Emigranci czy „Whisky" Dżemu. Ukończył studia prawnicze, ale to polska scena muzyczna, na której jest obecny od kilku dekad, stała się jego ścieżką do kariery i zyskania popularności. W jednym z wywiadów powiedział: „Muzyka wpisana jest w mój życiorys". 

W piątek...

... od godz. 5 do 13 w maksymalnie 9-osobowych grupach studenci tradycyjnie będą zbierali myto na głównych skrzyżowaniach. Tego samego dnia zorganizują grę terenową (zapisy do 17 maja).

W sobotę...

... w programie juwenaliów jeszcze:

  • turniej piłki nożnej, w godz. 10-14; zapisy do 18 maja, drużyny mogą być mieszane,
  • Wcześniakonalia - studencki piknik na terenie domu studenckiego.

-
-  -

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem