Urząd miasta ogłosił konkurs w związku z ustanowieniem roku 2022 Rokiem Władysława Bartoszewskiego. "Zapraszamy uczniów płockich szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie nawiązującym do wartości głoszonych przez profesora, świadka historii, autorytet tego i minionego wieku" - pisze ratusz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z zaproszenia urzędu miasta: "Sięgając do biografii Władysława Bartoszewskiego natrafimy zarówno na ciekawe historie z jego życia, jak i na mądre i błyskotliwe wypowiedzi zawierające ciągle aktualny przekaz. Warto się nad nimi pochylić i sprawdzić, jak dziś je rozumiemy. Zachęcamy uczniów płockich szkół ponadpodstawowych do podzielenia się swoimi przemyśleniami i napisania konkursowego eseju na jeden z dwóch podanych tematów".

Oto one:

  1. „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto" – czy zgadzasz się z tymi słowami prof. Władysława Bartoszewskiego? Uzasadnij swoją odpowiedź przywołując wybrane utwory literackie bądź filmowe.
  2. „Patriotyzm polski nie polega na mówieniu o patriotyzmie, tylko na służbie" – czy podpisałbyś/podpisałabyś się pod tymi słowami prof. Władysława Bartoszewskiego? Na czym twoim zdaniem polega patriotyzm w XXI wieku?

A to szczegółowe informacje techniczne: 

  • praca nie może przekraczać czterech stron w Wordzie, czcionka 12 - Times New Roman lub podobna, interlinia - 1,5,
  • prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia należy przesłać do 22 maja.
  • zgłoszenie można dostarczyć drogą elektroniczną na adres e-mail: plocki.wolontariat@plock.eu, wpisując w temacie wiadomości „Konkurs Warto być przyzwoitym" albo przesłać pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Płocka, Stary Rynek 1, 09-400 Płock z dopiskiem „Konkurs Warto być przyzwoitym".

– Konkurs ma na celu przybliżyć młodzieży postać profesora Władysława Bartoszewskiego oraz upowszechnić jego życiową postawę. Wartości, które wyznawał profesor, są bowiem wciąż aktualne, więc warto o nich mówić i pisać. Jednocześnie jesteśmy bardzo ciekawi podejścia młodych ludzi do zasad wyznawanych przez patrona 2022 roku – mówi prezydent Andrzej Nowakowski. 

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc pojadą na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem