Dokładnie 18 kwietnia, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Tadeusz Mazowiecki obchodziłby swoje 95. urodziny - przypominają członkowie komitetu, którzy zajęli się budową pomnika pierwszego premiera wolnej Polski. I zwracają się do płocczan z apelem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zasługi Płocczanina Stulecia dla naszego kraju, a także dla Europy mają charakter historyczny. Był pierwszym człowiekiem na świecie, którego rząd wyprowadził kraj z systemu socjalistycznego, przebudował stary aparat państwowy w kierunku ustroju demokratycznego. Zmienił międzynarodową pozycję Polski, ułożył na nowych zasadach stosunki z ZSRR i znormalizował relacje z Niemcami, stworzył podwaliny pod obecność naszego kraju w Unii Europejskiej i NATO. Był głównym architektem preambuły polskiej Konstytucji.

To tylko niektóre z jego dokonań. Największe wrażenie robi dziś na nas jednak postawa Mazowieckiego podczas misji specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. przestrzegania praw człowieka na Bałkanach. Napisał wówczas 18 raportów dokumentujących czystki etniczne i katastrofalną sytuację humanitarną; w ostatnim znalazły się zeznania świadków ocalałych z masakry w Srebrenicy, gdzie w lipcu 1995 r. siły Serbów bośniackich wymordowały ok. 8 tys. Bośniaków (Muzułmanów). Po tych zeznaniach w geście protestu wobec bezczynności państw członkowskich ONZ Mazowiecki złożył mandat.

„Obecnie uświadomić sobie trzeba i naturę tych zbrodni, i odpowiedzialność Europy i społeczności międzynarodowej za własną bezradność" – napisał, uzasadniając swoją decyzję do sekretarza generalnego ONZ.

Wybierzmy się więc w świąteczny poniedziałek na spacer po Wzgórzu Tumskim i przynieśmy kwiatek pod ławeczkę Premiera z Płocka. Pokażmy, że pamiętamy o jednym z najznakomitszych obywateli naszego miasta i najwybitniejszych polityków naszego kraju. My tam będziemy!

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Tadeusza Mazowieckiego

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Wszystkie kobiety pamiętają - szczególnie jak są w niechcianej ciąży.
Wszyscy też pamiętają "instrukcję" z nagięciem prawa dotyczącą wprowadzenia religii do szkół.
Wszyscy pamiętamy.

Może już czas OTWORZYĆ OCZY.
I obudzić się ze snu - 30 lat snu wystarczy.
już oceniałe(a)ś
6
0
Podziękujmy mu zwłaszcza za wpuszczenie klechów do szkół i trzy dekady ogłupiania kolejnych pokoleń ?nauką? religii.
już oceniałe(a)ś
7
2
Z Tadziem to była Polska.
I słowo do tych wszystkich obolałych z powodu religii w szkole - z nim nawet religię bym przełknął (zresztą ta religia na którą się zgadzał to nie była ta która jest teraz - po fakcie jak wiadomo wszyscy mądrzy ale wtedy wielu nie protestowało).
@ilprincipe
To może ty sobie przełykaj. A innym daj spokój. To nie tylko religia. To zakaz aborcji niesprawiedliwy konkordat i rzady z ZCHN. Nie opowiadaj że religia nie była taka jak jest teraz. BYŁA. Ale "Tadzio" przymykał oczy. Mówiono mu, apelowano ale on miał to gdzieś. Wolał się kumplować z biskupami i ZCHNowcami zamiast budować nowoczesną i świecką Polskę. Bardzo wielu protestowało - ja też. Ale styropian wolał biskupów.
Otwórz oczy.
już oceniałe(a)ś
3
0