Ta Choinka od czytelników "Wyborczej" to duża cegła dołożona do mieszkania, które kupimy dla wychowanka domu dziecka. Dziękujemy wszystkim, którzy zawiesili ozdoby - komentuje Beata Olszewska, szefowa Stowarzyszenia Wolontariuszy "Kapitał Ludzki".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

CHOINKA DOBROCZYŃCÓW - ZOBACZCIE NASZE DRZEWKO W CAŁEJ OKAZAŁOŚCI >>

Przypomnijmy: to właśnie temu stowarzyszeniu przekażemy cały dochód z tegorocznej "Choinki Dobroczyńców". Chcemy w ten sposób pomóc pracowitym wolontariuszom w zakupie mieszkania, już drugiego, dla kogoś, kto opuści dom dziecka lub pokrewną placówkę i stanie sam wobec wyzwań dorosłego życia.

Takim osobom nie ma kto pomóc, na dysfunkcyjne, patologiczne rodziny liczyć nie mogą. Najważniejsze jest samodzielne mieszkanie; gmina zaś nie ma zbyt wielu lokali socjalnych. Co pozostaje? Może jeśli ktoś ma szczęście, zamieszka kątem u rodziców dziewczyny lub chłopaka, w innym przypadku grozi bezdomność lub – to naprawdę fatalna opcja – powrót do miejsca, z którego dla własnego bezpieczeństwa zostali odebrani jako małe dzieci. Do beznadziei, picia, wyzwisk, rękoczynów…

Stowarzyszenie jedno mieszkanie już kupiło i na pięć lat przekazało Danielowi, który sam je utrzymuje, ale wolontariuszom za wynajem nie płaci. Ma wielką szansę bezpiecznie wkroczyć w dorosłość i stanąć na własnych nogach. Dzięki Wam, Dobroczyńcom, trochę bliżej jest do zorganizowania drugiego takiego miejsca dla kolejnego dziecka.

Poznajcie tegorocznych Dobroczyńców

Choinka Dobroczyńców 2021
Choinka Dobroczyńców 2021  -

Zaproponowaliśmy Wam do wykupienia gwiazdy, dzwonki, duże i średnie bombki. Na świątecznym drzewku zawiesili je:

 1. Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu RP
 2. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego
 3. Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka
 4. Italexpol Jarosław Matlęg
 5. Wodociągi Płockie
 6. Pasieki Rodziny Sadowskich
 7. Agpress
 8. Szkoła Podstawowa nr 20
 9. Powiat Płocki
 10. "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Zgoda" w Płocku
 11. LO im. Władysława Jagiełły
 12. Sanitel Studio Łazienek
 13. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
 14. Dalmiko Design Projektowanie Wnętrz
 15. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów
 16. Miejskie Przedszkole nr 14 w Płocku
 17. Mora Servis
 18. JM Consulting
 19. Wojciech Hetkowski z rodziną
 20. Sklep odzieżowy Szafa
 21. Agnieszka i Rafał
 22. Rynex

Wszystkim ogromnie dziękujemy, jesteście wspaniali!

Nasza redakcja dokłada do tego część zysków z reklam. Razem stowarzyszenie otrzyma dzięki naszej akcji 17 310 zł.

Nie z samej książki człowiek się uczy…

Mimo że każdy dobry gest jest na wagę szczerozłotego serca, to szczególnie wzruszają ozdoby od dzieci. Do ogólnej kwoty dołożyły się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 14, które chyba w każdej edycji ubierają naszą Choinkę. I Jagiellonka. I podstawówka nr 20 z Borowiczek, także stały i sprawdzony partner akcji.

Od SP 20 dostaliśmy też maila, który rozpoczyna się cytatem: "Życie bez marzeń jest jak Święta bez przyjaciół (Stephen Littleword)".

A potem: "Społeczność Szkoły Podstawowej nr 20 w Płocku chce spełnić marzenia wychowanków Domów Dziecka i pomóc w zbiórce pieniędzy na mieszkanie. Świąteczni Przyjaciele już po raz kolejny wzięli udział w akcji charytatywnej »Cegiełka«, prowadzonej od kilkunastu lat przez panie: Mariolę Milewską, Bogumiłę Piotrowską i Annę Wasilewską. Zebrane pieniądze w kwocie 1110 zł wpłacono na konto »Choinki Dobroczyńców«. Najbardziej hojni uczniowie wzięli udział w losowaniu nagród, które po części ufundował Park Trampolin Adrenalina w Płocku. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy i życzymy pięknych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego najlepszego w 2022 roku".

– Akcja "Cegiełka" wygląda tak, że drukujemy taką "cegiełkę", karteczkę, na której informujemy, na co zbieramy pieniądze. Uczniowie roznoszą te kartki po szkole, każdy może je "wykupić". Uczniowie, rodzice, pracownicy. I zawsze zebrane pieniądze przekazujemy na "Choinkę Dobroczyńców" – opowiada nam wicedyrektorka szkoły Maria Żółtowska. – Każdy daje, ile może, nigdy nie spotkaliśmy się z jakimiś przejawami niechęci. Odwrotnie, rodzice często motywują swoje dzieci, przekazują pieniądze.

Podsumowanie "Cegiełki" zwykle odbywa się podczas szkolnych jasełek. W tym roku, ze względu na pandemię, odbyły się bez udziału publiczności. – Nagraliśmy przedstawienie i życzenia od pani dyrektor oraz informację o przebiegu zbiórki – i taki filmik został do wszystkich rozesłany przez mobiDziennik – dodaje Maria Żółtowska.

Przeglądając stronę internetową SP 20 oraz jej konto na Facebooku, natrafiliśmy na informację o klasowej wigilii, na której czytana była "Dziewczynka z zapałkami". Widać, że szkoła wychowuje wrażliwych na potrzeby innych ludzi.

– Bo to, że ktoś chce pomagać, nie bierze się znikąd – mówi z werwą pani wicedyrektor. – Rzeczywiście, tak właśnie uczymy i wychowujemy naszych uczniów. Zbieramy karmę dla schroniska dla zwierząt, robimy walentynkę dla naszej byłej wychowanki Kasi, która miała udar mózgu i wciąż potrzebuje rehabilitacji, więc dokładamy i na to trochę pieniędzy ze zbiórki. Kiedy nasza była nauczycielka kończyła niedawno 100 lat, dostała od uczniów moc kartek z życzeniami i była bardzo wzruszona.

A była też np. zbiórka na wózek inwalidzki dla byłego ucznia oraz Paka dla Rodaka – paczki z uzbieranymi rzeczami zostały zawiezione na Ukrainę.

Maria Żółtowska podsumowuje: – Nie z samej książki człowiek się nauczy. Trzeba też wychowywać do tego, żeby być człowiekiem.

Nie spodziewałam się…

…takiej sumy – mówi z kolei Beata Olszewska. – Dla nas jest ona naprawdę wielka, na takie pieniądze musimy się długo i ciężko napracować. Prowadzimy dwa Kapitalne Sklepy, ostatnio nam przybyło klientów, bo u nas ceny są naprawdę niskie. Ludzie często opowiadają, że zrobiło się ciężko, bardzo drogo, boją się większych rachunków za gaz, prąd, z lękiem patrzą na paragony. I są wdzięczni, że jesteśmy z naszą ofertą.

Sklepy stowarzyszenia mają charakter charytatywny. Ich działanie wygląda tak: każdy, kto ma w domu dobre, a już nieprzydatne dla niego rzeczy – mogą to być ubrania, biżuteria, bibeloty, zabawki, drobne meble, ceramika, szkło, drobne meble typu stolik czy lustro, książki, obrazy, dziecięce wózki itd. – może je przynieść i oddać za darmo do takiego sklepu (jeden jest przy Tumskiej, drugi w galerii Wisła). Wolontariusze, jeśli trzeba, coś dopucują, doprasują, ładnie powieszą na wieszakach lub ułożą na półkach. Te rzeczy są sprzedawane w niskich cenach, a dochód zasila konto fundacji; jego lwia część jest przeznaczona na kupno mieszkania dla wychowanka domu dziecka.

Ostatnio Wydawnictwo Znak przekazało stowarzyszeniu bezpłatnie nowiutkie książki, warte w sumie 3 tys. zł.

Wiecie, co robić

Pani Beata wraca do Choinki: – Jesteśmy bardzo wdzięczni, że w tych trudnych czasach znaleźli się ludzie, którzy zechcieli wykupić ozdoby. Ta kwota z akcji "Wyborczej" to dla nas duża cegła dołożona do kupna mieszkania. Bardzo bym chciała, żeby do tego kupna doszło w 2022 r. i jest to bardzo realne. A wszystkim Dobroczyńcom życzymy dobrych, zdrowych Świąt!

Jeśli chcecie pomóc stowarzyszeniu, zaglądajcie do jego Kapitalnych Sklepów. Można w nich kupić także kapitalne, szyte przez wolontariuszy ozdobne poduszki ze świetnymi aplikacjami (49 zł sztuka), ekologiczne torby (29-70 zł w zależności od wielkości i materiału) oraz ekologiczne plecaki (119 zł). Warto też wydać 29 zł na specjalny charytatywny kalendarz.

Na początku przyszłego roku ma powstać trzeci Kapitalny Sklep, przy ul. Dworcowej. Jeśli macie w domach fajne rzeczy, których już nie potrzebujecie – wiecie, co robić.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem