Są liczne dowody na to, że jeśli wiele osób i instytucji połączy się w dobrym dziele, to da to dobry efekt.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

CHOINKA DOBROCZYŃCÓW - ZOBACZCIE NASZE DRZEWKO W CAŁEJ OKAZAŁOŚCI >>

Jak zamówić ozdoby i wesprzeć akcję - na końcu tekstu

Choinka Dobroczyńców - raport specjalny >>

Do tej pory Stowarzyszenie Wolontariuszy „Kapitał Ludzki" , które chce kupić kolejne mieszkanie na życiowy start dla wychowanków domu dziecka, wsparli:

 • Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego
 • Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka
 • Powiat Płocki
 • Italexpol Jarosław Matlęga
 • "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Zgoda" w Płocku
 • Sanitel Studio Łazienek
 • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
 • Dalmiko Design Projektowanie Wnętrz
 • Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów
 • Miejskie Przedszkole nr 14 w Płocku.

Choinka Dobroczyńców
Choinka Dobroczyńców  -

Taka jest nasza gwiazdkowa akcja – im więcej osób wykupi ozdoby na wirtualnym drzewku, tym szybciej uda się kupić mieszkanie dla kogoś, kto w dorosłe życie startuje bez żadnego wsparcia bliskich. Wsparcia, którego nie miał nigdy, a jego dzieciństwo upłynęło w domu dziecka. Nie wahajcie się pomóc!

Ta szczególna atmosfera...

Święta już otulają nas ze wszystkich stron. To nie tylko sklepowa komercja, ale też rozświetlone bożonarodzeniowymi ozdobami miejskie ulice i place, Ogrody Światła na Tumach, a nade wszystko domowe plany, kiedy zaczniemy piec i dekorować pierniczki, jak ubierzemy w tym roku świąteczne drzewko, chowanie w tajne schowki prezentów, które na pewno przyniesie brodaty św. Mikołaj. Ten czas jest równie magiczny dla tych, którzy wybiorą się na pasterkę, a na wigilijnym stole postawią tradycyjne potrawy, jak i tych, którzy raczej ruszą na spacer i upichcą krewetki w maśle, czosnku i natce pietruszki.

Bo magia to rodzinne spotkania, chwile spędzone razem, nawet jeśli pokłócimy się o politykę albo o to, czy warto się szczepić na koronawirusa. To poczucie tej szczególnej więzi, która sprawia, że możemy na siebie liczyć, kiedy robi się trudno.

Ta szczególna atmosfera sprawia, że chcemy się dzielić dobrem szczodrzej niż w innych porach roku. Mikołaje odwiedzają dzieciaki z domów dziecka, chore maluchy w szpitalach, są paczki dla uboższych, samotnych seniorów. I to jest cudne, że tak o sobie pamiętamy…

Ale nie każdy jest w tym szczególnym czasie szczęśliwy

Wychowankowie domów dziecka dorastają, ale zamiast pięknych planów na przyszłość mają tylko wielki lęk. Lada moment trzeba będzie opuścić placówkę. I co dalej ze sobą zrobić? Wyprawka w dorosłość to zaledwie trochę ponad 9 tys. zł. Dużo? Nie, kiedy nie ma się nic.

Nieliczni szczęśliwcy może dostaną od miasta lokal socjalny, a co z innymi? Żeby nie zostać na ulicy, trzeba będzie może wrócić do domu, który nigdy nie był ciepłym gniazdem. I co? Znów picie rodziców, opiekunów? Wyzwiska, patologia? Albo zupełna bezradność, bieda nękająca głodem i zimnem. Jak sobie młody człowiek ma z tym poradzić, jak wyjść zwycięsko z takiej próby samotności?

Właśnie dla takich osób płockie Stowarzyszenie Wolontariuszy „Kapitał Ludzki", którego szefową jest Beata Olszewska, Płocczanka Roku 2016, chce kupić kolejne mieszkanie na życiowy start.

Stowarzyszenie działa prężnie i udowodniło, że umie organizować pomoc. Jedno takie lokum już kupiło, wyremontowało i przekazało Danielowi.

W Galerii Wisła (na zdj.) i przy Tumskiej Stowarzyszenie Wolontariuszy Kaptał Ludzki prowadzi Kapitalne Sklepy. Dochód z z tej działalności też jest przeznaczany na zakup mieszkania dla wychowanków domu dziecka
W Galerii Wisła (na zdj.) i przy Tumskiej Stowarzyszenie Wolontariuszy Kaptał Ludzki prowadzi Kapitalne Sklepy. Dochód z z tej działalności też jest przeznaczany na zakup mieszkania dla wychowanków domu dziecka  Fot. Piotr Hejke / Agencja Wyborcza.pl

Po pięciu latach wprowadza się kolejny wychowanek

Zasady są takie: mieszkanie jest własnością stowarzyszenia, wychowankowi domu dziecka przekazuje się je na pięć lat, młody człowiek (wybierani do programu są tacy, którzy naprawdę chcą skorzystać z szansy na lepsze, samodzielne życie) sam ze swojej pracy je utrzymuje, Kapitał Ludzki nie pobiera żadnych opłat z tytułu najmu. Po pięciu latach kolejny wychowanek placówki wprowadzi się do tego mieszkania.

Beata Olszewska i jej współpracownicy mają jednak świadomość, że to kropla w morzu potrzeb. Dlatego bardzo chcą kupić kolejny lokal – niewielki, nienowy, tani, do remontu. To i tak będzie czyjś bardzo szczęśliwy kawałek podłogi. Stowarzyszenie dwoi się i troi, żeby samodzielnie zarobić na to pieniądze: prowadzi już dwa charytatywne Kapitalne Sklepy (można tu przynieść używane, ale dobre rzeczy, które potem są tanio sprzedawane) – przy Tumskiej i w galerii Wisła, a niebawem otworzy trzeci przy Dworcowej. Wolontariusze szyją piękne poduszki, ekologiczne torby i plecaki – również po to, by uzyskać dochód z ich sprzedaży. Wydali specjalny kalendarz, zyski z jego sprzedaży także pomogą w zakupie mieszkania.

Dzięki mojej ozdobie...

Sami jednak widzicie, co się porobiło. Galopująca inflacja i rosnące ceny nieruchomości sprawiły, że stowarzyszenie, które już prawie uzbierało potrzebne pieniądze, nagle znów znalazło się w połowie drogi. Okazało się, że obecnie potrzeba ok. 100 tys. zł więcej, niż obliczano pierwotnie.

Postanowiliśmy, że cały dochód z tegorocznej Choinki Dobroczyńców przekażemy właśnie wolontariuszom. Bo naprawdę wiedzą, jak czynić dobro. Obecnie na naszym wirtualnym drzewku mamy ozdoby warte 3,4 tys. zł. Dołączcie!

Pomyślcie sobie tak: może dzięki „mojej" bombce, gwiazdce czy dzwonkowi, który wykupię, za rok jakieś nieszczęśliwe, opuszczone, samotne dorosłe dziecko uśmiechnie się przy swojej choince w ciepłym pokoju. I wyjdzie na ludzi, będzie może naszym pracownikiem, sąsiadem, kolegą, kochającą mamą lub kochającym tatą.

Im więcej nas będzie, tym realniejsze stanie się spełnienie marzenia. Drodzy Czytelnicy, niech wasze serca zagrają we wspólnym świątecznym rytmie dla kogoś, komu nie tylko warto, ale i trzeba pomóc. Możecie kupować ozdoby do 23 grudnia, w numerze wigilijnym – podsumowanie akcji.

Jak zostać dobroczyńcą

Każdy, kto chce pomóc, może kupić ozdobę, którą zawiesimy na Choince Dobroczyńców:

Oto ich ceny:

 • średnia bombka – 300 zł,
 • duża bombka – 500 zł,
 • dzwonek – 1000 zł,
 • gwiazda – 1500 zł,
 • ozdoba niestandardowa – do uzgodnienia z darczyńcą.

Wpłat należy dokonywać na konto Stowarzyszenia Wolontariuszy „Kapitał Ludzki": 47 1140 2004 0000 3102 7720 2479, z dopiskiem w tytule przelewu/wpłaty: „Choinka Dobroczyńców".

Później prosimy o kontakt – ponieważ chcemy wiedzieć, że postanowiliście zostać darczyńcami – mailowo pod adresem: choinka@plock.agora.pl (prześlijcie dowód wpłaty, logotyp, jaki mamy umieścić na ozdobie, oraz adres, do jakiego powinna linkować ozdoba w wersji internetowej). Należy dopisać: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu i zakresie niezbędnym do przeprowadzenia akcji charytatywnej „Choinka Dobroczyńców".

Można też telefonować: 507 008 737.

Jeśli zrobicie to do godz. 15, Wasza bombka lub inna ozdoba zawiśnie na choince najpóźniej następnego dnia – na stronie plock.wyborcza.pl. A w piątki także – na świątecznym drzewku w całej okazałości – w papierowym wydaniu płockiego magazynowego dodatku do „Wyborczej" (o ile dacie nam znać o wpłacie do środy do godz. 15).

Ozdoby – jak zwykle – można także zamówić, wykupując równocześnie reklamę z życzeniami w wigilijnym wydaniu „Wyborczej". Potrzebujący dostaną wówczas w całości kwotę przypisaną do konkretnej ozdoby, a dodatkowo podzielimy się z nimi zyskiem ze sprzedaży reklam z życzeniami. Szczegóły pod numerem telefonu: 507 008 737, można też wysłać mail: reklama@plock.agora.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem