Kolejny raz poprosimy o hojność każdego, kto w najbliższych dniach odwiedzi groby bliskich na płockich cmentarzach - dwóch przy al. Kobylińskiego, komunalnym i przy ul. Norbertańskiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzięki Waszym datkom we wspólnej akcji „Ratujmy Płockie Powązki", organizowanej corocznie przez stowarzyszenie Starówka Płocka i płocką redakcję „Gazety Wyborczej", zamierzamy odnowić nagrobki dwóch małych płocczanek – obydwie zmarły w wieku zaledwie trzech lat. – Jestem pełen nadziei, że odświeżymy oba nagrobki – mówi prezes stowarzyszenia Starówka Płocka Jerzy Skarżyński.

Pierwsza z dziewczynek to Irenka Tyszka, pochowana w grobie zwieńczonym mocno uszkodzonym aniołkiem z piaskowca – pozbawionym głowy i skrzydełek. Druga, Jasieńka, była siostrą Antolka Gradowskiego, młodego harcerza, który zginął podczas ataku bolszewików na Płock w 1920 r. Za swoją bohaterską postawę rok później, pośmiertnie, został odznaczony Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Na mogile zachowało się zdjęcie jego siostrzyczki, która prawdopodobnie zmarła na szkarlatynę.

Obydwa nagrobki znajdują się na nekropolii przy al. Kobylińskiego, tym z kaplicą.

Znów będzie świąteczny sztab akcji

W tym roku powracamy do tradycyjnej formy kwesty z kwestarzami zbierającymi datki przy płockich cmentarzach i ze sztabem zbiórki, który wraca do Centrum Edukacji Grupy Orlen. Kwestarzy będzie tam można spotkać w niedzielę, 31 października i w poniedziałek, 1 listopada od godz. 8 aż do 20. Zawartość puszek będziemy liczyć i podawać na bieżąco.

Akcja nie zakończy się jednak w poniedziałek, ponieważ zgoda Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji została wydana na okres od 31 października do 31 grudnia. W tym czasie będzie też trwała zbiórka na konto bankowe stowarzyszenia Starówka Płocka. Będzie wpisane na kartkach dla darczyńców, podajemy je też tu: Stowarzyszenie „Starówka Płocka", Bank Spółdzielczy Vistula, nr konta: 11 9011 0005 0970 2538 2000 0010 (z dopiskiem kwesta 2021).

Ich spotkamy przy cmentarzach

Wydrukowanych jest już 100 legitymacji dla osób związanych z kwestą – połowa z nich przypadnie bezpośrednio kwestarzom, reszta zostanie przeznaczona dla osób w sztabie oraz dla tych, którzy wezmą puszki celem dłuższej zbiórki.

Wśród osób, które zamierzają zbierać na renowację starych grobów, będzie m.in. miejska i osiedlowa radna Anna Derlukiewicz, rekordzistka ubiegłorocznej kwesty zorganizowanej w pandemicznych warunkach, bez zbiórki przy cmentarzach. Przypomnijmy: w zeszłym roku udało się zebrać 14 333,13 zł, z tego pani Anna przyniosła ponad 5 tys. zł. Oprócz niej na cmentarzach z puszkami spotkamy prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, parlamentarzystów Elżbietę Gapińską i Arkadiusza Iwaniaka, wiceprezydenta Piotra Dyśkiewicza.

Będą też m.in. radni: Tomasz Kominek, Marta Krasuska, Małgorzata Ogrodnik, Tomasz Maliszewski, Wioletta Kulpa, Leszek Brzeski, Daria Domosławska, byli miejscy radni: Iwona Jóźwicka, Michał Sosnowski, Grzegorz Lewicki i Marcin Flakiewicz, szefowa Książnicy Płockiej Joanna Banasiak, były wiceprezydent Zygmunt Buraczyński, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury Litosława Koper.

Swój udział zapowiedzieli dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej Adam Mieczykowski, dyrektor Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka" Tadeusz Milke, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. Aby kwestować, z Gdańska specjalnie przyjedzie farmaceuta Sebastian Sobski z synem Alkiem. W zbiórce wezmą udział także płoccy dziennikarze i dwa trzyosobowe patrole z 64. Batalionu Lekkiej Piechoty. Do akcji dołączy szefowa płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marlena Mazurska, swojego przedstawiciela będzie miała PSS „Zgoda".

Pamiętajmy o zmarłych kwestarzach

– Oczywiście wszystko odbędzie się z zachowaniem rygorów sanitarnych – zapewnia Jerzy Skarżyński. – Grafik ustawimy w taki sposób, aby jednocześnie w sztabie było jak najmniej osób.

Niestety, ostatnie miesiące to również odejście osób zaangażowanych w kwestę. Zmarli m.in. prezes PSS „Zgoda" Krzysztof Chojnacki, poetka Wanda Gołębiewska, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich Mariusz Wojtalewicz.

Raport specjalny „Ratujmy Płockie Powązki", a w nim mnóstwo informacji, zdjęć, historii dotyczących rodziny Tyszków i Gradowskich, znajdziecie na plock.wyborcza.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem