Targowiska w Płocku i sklepiki przy cmentarzach są już przygotowane na Wszystkich Świętych. Zapełniły się dużą liczbą chryzantem w doniczkach oraz najróżniejszych wiązanek i stroików. Jest też większy wybór zniczy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tu obejrzycie całą fotogalerię i ceny >>

Mnóstwo wiązanek i kwiatów na Wszystkich Świętych

Tak jest na targowisku przy ul. Rembielińskiego. Jeśli ktoś szuka wiązanki ze sztucznych kwiatów, może przebierać – pod warunkiem że budżet na to pozwala. Takie wiązanki do najtańszych nie należą. Na przyzwoitej wielkości stroik trzeba mieć w portfelu przynajmniej ponad 50 zł.

Za 65 zł kupimy klasyczną kompozycję – białe sztuczne chryzantemy, przyozdobione mniejszymi kwiatkami i liśćmi. Większe i strojniejsze kompozycje mogą być już dużo droższe. Za stroik w żółtej tonacji, z czterema dużymi chryzantemami i liliami na szerszych liściach, trzeba zapłacić już 79 zł.

A za dwie duże białe chryzantemy skomponowane m.in. ze sztucznymi różami i anturium – 85 zł.

Stroiki o ciekawszych kształtach, z wieloma różnymi kwiatami: chryzantemami, różnokolorowymi różami, hortensją, zielenią i dodatkowymi ozdobami jak siatka florystyczna czy susz, to już wydatek rzędu 110, 135, a nawet 150 zł.

Tańszym rozwiązaniem będzie kupno żywych chryzantem w donicy. Przy Rembielińskiego za drobne chryzantemy uformowane w kształt kuli w trzech kolorach: jasnożółtym, liliowym i rdzawym zapłacimy 30 zł. Podobnej wielkości kwiaty, również w formie kuli, ale w jednym kolorze, kosztują 20 zł. Znajdziemy tu też malutkie sadzonki chryzantem po 5 zł. Podobnie jest przy cmentarzu przy al. Kobylińskiego. Za doniczkę z kilkoma dużymi białymi chryzantemami zapłacimy 25 zł.

Znicze. Ile wydamy na nie w 2021 r.?

Ceny zniczy z wymiennymi wkładami zaczynają się już od kilku złotych. Od 4,5 do 9 zł damy za kilkunastocentymetrowy, dość prosty znicz z jasnego szkła. Te po 9–12 zł mają przeważnie plastikowe ozdoby, np. różę.

Przy al. Kobylińskiego z tańszych dostaniemy też znicze w kształcie serca z dedykacją, np. „Kochanemu tacie" – mniejsze są po 7, a nieco większe po 10 zł. Za znicz w kształcie kuli lub prostokątny o wielkości ponad 20 cm zapłacimy 15–16 zł.

Kilkadziesiąt złotych trzeba wydać na większe znicze oraz bardziej eleganckie i dekoracyjne lampiony. Około 30-centymetrowe z tęczowego lub mrożonego szkła to wydatek rzędu 20–30 zł. A te z kolorowej mozaiki – ok. 50 zł.

A tak jest w Auchan:

 • znicz 30 cm (ozdobiony różą), czas palenia: 40 godzin, cena: 7,59 zł
 • znicz ok. 35 cm, czas palenia: 48 godz., cena: 10,79 zł
 • znicz (biały / czerwony), 22 cm, czas palenia: 10 godz. cena: 1,28 zł
 • znicz w kształcie dużej kuli, czas palenia: 52 godz., cena: 16,99 zł
 • Znicz ok. 50 cm, czas palenia: 65 godz., cena: 22,79 zł
 • znicz szklany wysoki na 35 m, czas palenia: 50 godz., cena: 6,49 zł
 • znicz „kapliczka", ok. 40 cm, czas palenia: 45 godz., cena 14,09 zł
 • znicz lampką led, ok. 50 cm, czas palenia 720 godz., cena: 29,99 zł
 • znicz z napisem „kochamy pamiętamy" ok. 40 cm, czas palenia: 30 godz., cena 12,39 zł.

Przed dniem Wszystkich Świętych w sklepach

Ofertami zniczy w promocyjnych cenach kuszą także supermarkety. Niektóre, np. Lidl, oferują niższą cenę przy zakupie kilku sztuk lub opakowań. Na przykład za jeden szklany dekoracyjny znicz z tęczowego szkła zapłacimy niecałe 23 zł, a przy zakupie trzech jedna sztuka wyjdzie po niecałe 19 zł. W Kauflandzie ceny zaczynają się od 2,99 zł za małe czerwone znicze bez wymiennych wkładów. Te z wymiennymi kosztują od 4 zł wzwyż. A najbardziej dekoracyjny, blisko 30-centymetrowy znicz-witraż kosztuje tu prawie 60 zł. Podobny, ale nieco mniejszy, bo 26-centymetrowy, lampion z witrażowym szkłem w Bricomarche kosztuje 44 zł.

W każdym z wymienionych miejsc dostaniemy też wkłady do zniczy różnej wielkości. Ceny zaczynają się już od 2 zł. Przy wkładach za 4 zł producenci obiecują, że będą się paliły trzy dni, przy tych za 6 zł – pięć dni, a przy tych za 8–11 zł – przynajmniej osiem dni.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem