Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Napisali Łowcy Burz - województwo mazowieckie: "Groźnie zrobiło się i u nas na Mazowszu. Stacja #IMGW odnotowała najsilniejsze porywy wiatru w centralnej części Polski w #Płock 95,4km/h. (...) Film przedstawia siłę porywu wiatru w #Przasnysz. Nadesłał nasz łowca Szymon".

Oddajmy jeszcze głos strażakom ze Słubic: "21 października nad Polską spotkały się dwie masy powietrza, co doprowadziło do występowania silnego i porywistego wiatru. (...) dyżurny SK KM PSP w Płocku zadysponował zastęp z naszej jednostki do miejscowości Potok Biały, w gminie Słubice, gdzie drzewo upadło na drogę. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA. Kiedy dotarliśmy na miejsce, zastaliśmy powalone przez wiatr drzewo, którego wierzchołek zawisł ok. 1,5 metra nad jezdnią, blokując przejazd. Droga powiatowa została całkowicie zablokowana. Po szybkim rozpoznaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiliśmy do neutralizacji zagrożenia. Przy pomocy pilarki spalinowej drzewo zostało obcięte, a następnie usunięte poza drogę. (...) Podczas działań ratowniczo-gaśniczych jesteśmy obserwowani przez wiele osób, natomiast podczas dzisiejszej akcji sytuacja była ciekawsza, ponieważ praca naszych ratowników obserwowana była przez… łosia, który z głębi lasu bacznie przyglądał się naszym poczynaniom. Szybkie i sprawne działania nie wywołały u obserwatora entuzjazmu, ani jakiejkolwiek reakcji".

Tak zaś relacjonowało OSP Wyszogród:

Stan na godz. 20 - zbieramy kolejne sygnały docierające od strażaków ochotników

Druhowie z Lelic zostali zadysponowani do naderwanej gałęzi wiszącej nad drogą powiatową w ich miejscowości. Usuwanie zagrożenia zajęło im przeszło godzinę.

OSP Rościszewo usuwało drzewa z drogi powiatowej w kierunku Puszczy. Potem w Piankach przed całkowitym zerwaniem zabezpieczali naruszony przez silny wiatr dach budynku gospodarczego. 

Do uszkodzonego dachu na budynku w Zdziarze wyjeżdżali też strażacy ze Staroźreb. Były tam ich dwa zastępy.

Stan na godz. 18

- Na tę chwilę mamy ok. 60 zgłoszeń z Płocka i z powiatu. To głównie wiatrołomy, 15-16 zerwanych dachów, pozrywane linie energetyczne - wymienia Edward Mysera, rzecznik płockiej straży pożarnej. Uzupełnia, że na ul. Batalionu Parasol wiatr uszkodził elewację jednego z budynków.

Strażacy są także przy szpitalu wojewódzkim, gdzie wiatr zerwał blachę z elewacji szpitala na wysokości 6. piętra.

- Może to zagrażać osobom, które tamtędy przechodzą. Dlatego strażacy zabezpieczają to miejsce - dodaje rzecznik.

Na płot prywatnej posesji drzewo przewróciło się w Soczewce, tuż obok drogi krajowej nr 62 - donoszą strażacy-ochotnicy z Nowego Duniowa.

Stan na godz. 17

Energa podaje, że awaryjne wyłączenia prądu w czwartek przed godz. 17 objęły ulice Góry, Dobrzykowską i Miętową.

Oprócz zerwanej linii energetycznej, zgłoszenia dotyczą głównie uszkodzeń dachów i połamanych gałęzi. W Płocku wiatr zerwał poszycie m.in. na dachu Budowlanki. A na ul. Sienkiewicza złamany konar spadł na samochód.

- Mamy kilka wyjazdów. Przeważnie chodzi o usunięcie połamanych gałęzi - powiedział nam przed godz. 17 dyżurny płockiej straży pożarnej. Uzupełniał, że duża gałąź leżała koło budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.