Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypomnijmy: w czwartek media obiegła informacja o wyroku, jaki zapadł w Trybunale Konstytucyjnym – organie, który zdaniem wielu adwokatów i sędziów nie ma atrybutów niezależności. TK orzekł o nadrzędności polskiej ustawy zasadniczej wobec prawa unijnego, dzięki czemu polskie władze nie będą musiały stosować się do orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Pod orzeczeniem TK z 7 października nie podpisało się tylko dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.

Orzeczenie TK było reperkusją wniosku złożonego przez premiera Mateusza Morawieckiego po tym, jak zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący możliwości dokonywania przez sądy kontroli prawidłowości procesu powoływania sędziego.

Donald Tusk mówi wprost: – To jest zdrada najważniejszych narodowych interesów i naszych zwykłych polskich marzeń o bezpieczeństwie i dobrobycie.

W Warszawie zbiórka uczestników niedzielnej manifestacji ma być na pl. Zamkowym o godz. 18.

Płocka odsłona protestu odbędzie się także w niedzielę, tylko nieco wcześniej – o godz. 16 – na pl. Narutowicza przy sądach, co pozwoli chętnym na dojazd do stolicy. Obecność na obu wydarzeniach deklaruje m.in. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.