Na inaugurację Festiwalu Muzyki Jednogłosowej wystąpili Gothic Voices. Tradycyjna płocka impreza potrwa do niedzieli. Wszystkie koncerty zaczynają się o godz. 19.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tu obejrzycie więcej zdjęć z piątkowego koncertu >>

Dziś, w sobotę, wydarzenie festiwalu. Jego bohaterem będzie „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" – pełna wersja drukowana jednego z najstarszych zabytków polskiej kultury została niedawno odkryta przez prof. Wiesława Wydrę. Przed publicznością siły połączą wybitny aktor Jan Frycz, śpiewak i instrumentalista Adam Strug oraz Monodia Polska – zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie. 

W niedzielę festiwal zamknie Marcel Pérès. Zaprezentuje koncert organowy z repertuarem pochodzącym z XV-wiecznego Kodeksu z Faenzy - pierwszego zbioru muzyki na instrumenty klawiszowe w historii.

Festiwal Muzyki Jednogłosowej prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Obok chorału gregoriańskiego, głównej i najstarszej formy muzycznej liturgii rzymskiej, w ramach wieczornych spotkań, w katedrze płockiej słychać między innymi muzykę kościołów wschodnich.

Pierwszy Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbył się w Płocku w 1994 roku. Od tamtej pory płocczanie każdego roku mogą uczestniczyć w mistycznych koncertach, wysłuchując kompozycji sięgających często wczesnego średniowiecza.

W ciągu minionych lat w murach katedry płockiej gościliśmy najwybitniejszych wykonawców tego rodzaju muzyki, w tym zespół Bornus Consort z Tomaszem Stańką, Schola Teatru Wiejskiego Węgajty, Trio Mediaeval, Schola Gregoriana Pragensis, Schola Antiqua z Hiszpanii, Ensemble Nu:n z Niemiec, zespół Drevo z Ukrainy, Marcela Pérèsa i jego Ensemble Organum z Francji, La Reverdie z Włoch czy The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem