Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sumie na odtworzenie i rewaloryzację zabytkowego budynku, przebudowę przynależnych oficyn oraz aranżację pomieszczeń dla ekspozycji stałych – „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" i „Wielcy Płocczanie" (otwarcie za kilka tygodni) zarząd województwa przeznaczył ponad 28,8 mln zł. Kolejne 3,4 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Tu obejrzycie więcej zdjęć z otwarcia >>

Powiedzieli w piątek:

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego: - Płockie muzeum to jedna z perełek na muzealnej mapie Mazowsza. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych muzeów w kraju nie tylko długoletnią historią, ale też wyjątkową ofertą. Secesja czy otwierana właśnie wystawa art déco, to ekspozycje, które przyciągają wielbicieli sztuki nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Dlatego oprócz zakupu nowych eksponatów inwestujemy w jego rozbudowę. Już niebawem nowe sale wystawowe zostaną otwarte w kamienicy przy ul. Kolegialnej. Tylko na ten cel w tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 2,8 mln zł, a w sumie ponad 32 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego i ze środków Unii Europejskiej.

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku: - Ekspozycja liczy ok. 1,8 tys. obiektów, udało się nam pozyskać wspaniałe komplety mebli, ceramikę, rzemiosło artystyczne oraz naszą perłę, „Martwą naturę" Tamary Łempickiej. Wystawa koncentruje się na przejawach polskiego art déco, ale uwzględnia też europejskie i światowe przykłady. Cieszymy się niezmiernie, tym bardziej, że otwarcie tej wyjątkowej ekspozycji odbywa się w naszym roku jubileuszowym. Muzeum Mazowieckie w Płocku kończy w tym roku 200 lat!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.