Oto tylko część wpisów, którymi od środy w mediach społecznościowych starostę płockiego żegnają znajomi, współpracownicy, społecznicy, politycy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Śmierć jest wspaniałym nauczycielem. Niestety zbyt surowym" (Harlan Coben). Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Mariusza Bieńka, Starosty Płockiego, byłego burmistrza Gminy i Miasta Wyszogród, Druha, Naszego przyjaciela. Jako jednostka mieliśmy przyjemność wspólnie pracować przez kilka lat, a osobiście mijać się codziennie na ulicy. Dziękujemy za Wszystko Druhu Mariuszu!

OSP Wyszogród

***

Wszyscy do końca mieliśmy nadzieję… Niestety, dziś nadeszła bardzo smutna informacja o odnalezieniu ciała tragicznie zmarłego Mariusza Bieńka, starosty powiatu płockiego. Wiele razy miałem okazję z Nim współpracować i poznałem Go jako świetnego samorządowca, zaangażowanego w swoją pracę na rzecz naszej lokalnej wspólnoty, zawsze gotowego do działania i niesienia pomocy. Był młody, energiczny, miał jeszcze wiele planów i dużo dobrego do zrobienia… Żonie, dzieciom i wszystkim bliskim Zmarłego składam wyrazy najszczerszego współczucia.

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka

***

Zmarł Mariusz Bieniek, starosta powiatu płockiego. Jeden z najlepszych samorządowców, jakich miałem zaszczyt poznać, od zawsze związany z ruchem ludowym. Wielka strata dla ziemi płockiej. Niech spoczywa w pokoju. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje.

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

***

Dziś umarła nadzieja, którą żyliśmy od niedzieli. Mariusz Bieniek nie żyje. Trudno pisać… Współpracowaliśmy od 7 lat, znaliśmy się także na płaszczyźnie prywatnej. Był człowiekiem nietuzinkowym, mądrym i rozsądnym. Potrafił słuchać drugiego człowieka i wczuć się w jego sytuację. Miał to „coś", co powinien mieć dobry społecznik i samorządowiec, tę umiejętność nawiązywania więzi z ludźmi. Pół roku temu żegnałam jednego mentora mojego życia – mojego kochanego tatę. Teraz odszedł drugi człowiek, którego miałam za wzór – Mariusz. Wielki człowiek, po którym wielu będzie czuć ogromną pustkę... Żegnaj Przyjacielu, Szefie, po prostu Dobry Człowieku...

Iwona Sierocka, wicestarosta płocki

***

Są ludzie, których nigdy się nie zapomina, od których bije niezwykła serdeczność, kultura i życzliwość. Takiego pamiętamy świętej pamięci Mariusza Bieńka, wieloletniego Starostę Powiatu Płockiego – Przyjaciela naszego teatru. Był jedną z osób, którym zawdzięczamy wieloletnią współpracę z ośrodkami kultury w regionie, który dzięki otwartości na potrzeby kultury wysokiej otworzył możliwości realizacji wielu cennych inicjatyw w powiecie. Dziękujemy za obecność na premierach i wsparcie instytucjonalne oraz osobistą życzliwość. Odszedł Człowiek, któremu miasto Płock i Powiat wiele zawdzięczają.

Dyrekcja i zespół Teatru Dramatycznego w Płocku

***

Czasami po prostu brak słów, aby opisać tak wielką stratę. Trudno uwierzyć, a jeszcze trudniej zrozumieć. Nie sposób się pogodzić. Nagle, zbyt wcześnie, w tragicznych okolicznościach, odszedł nasz Przyjaciel – Mariusz Bieniek. Starosta Płocki, Ludowiec, oddany regionowi samorządowiec, ale przede wszystkim – dobry, mądry i wrażliwy człowiek. Opiekuńczy Mąż i wspaniały Ojciec. Droga Mario, jesteśmy z Wami całym sercem. Proszę wszystkich o modlitwę. Pokój Jego Duszy.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

***

Poznałem Go, gdy pod okiem swojego szefa – burmistrza Wyszogrodu Henryka Klusiewicza rozpoczynał piękną drogę samorządowca. Zaimponował mi wtedy wiedzą i pasją człowieka, który miał ambicję z wiarą pokazać, czym może się stać przecież niewielkie miasteczko, wiążąc z nim swoje aspiracje, plany i nadzieje… Nie zdziwiło mnie, gdy tak szybko wyznaczono Mu nowe, już ponadlokalne zadania. Ostatni raz miałem okazję spotkać Go w ubiegłą środę. Serdeczny uścisk dłoni i pełen ciepła uśmiech... To dobry obraz tego Człowieka... Tym smutniej, że tak tragicznie dobiegła kresu Jego pełna sukcesów, z ogromnymi nadziejami i możliwościami, droga...

Wojciech Hetkowski, były prezydent Płocka, były płocki radny

***

Mariusz Bieniek – zawsze uśmiechnięty, nietuzinkowy, empatyczny, pomysłodawca projektu integrującego ludzi. Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Płockiego to Twoje „dziecko", coroczne cykliczne dni sołtysa - to Ty nadałeś tej funkcji jeszcze większe znaczenie. (…) Drzwi Twojego gabinetu zawsze stały dla nas otworem, chociażby nasze ostatnie spotkanie: kawa, ciasto, ciepła rozmowa, fantastyczne plany dotyczące organizacji I Powiatowego Turnieju Sołectw. Tak bardzo nam wszystkim brakowało możliwości spotkania, porozmawiania, zabawy. Twój wypadek i utrata Ciebie zostawiły w naszych sercach pustkę, żal i ogromny smutek okraszony łzami. Owszem będą spotkania, ale nie takie o jakich rozmawialiśmy – będziemy wspominać Ciebie. Możemy Ci obiecać że przyjaźnie, których jesteś sprawcą będą trwały, a pomysł z ostatniego spotkania będzie zrealizowany z uczczeniem Twojej pamięci. Będzie nam Ciebie bardzo brakować - żegnaj, Przyjacielu.

Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Płockiego

***

Trudno wyrazić słowami smutek i żal, jaki dziś odczuwamy. Za wcześnie i zbyt nagle odszedł od nas nasz drogi przyjaciel, śp. Mariusz Bieniek, oddany ziemi płockiej starosta, aktywny i zaangażowany samorządowiec, zawsze pomocny i uczynny kolega ludowiec. Przede wszystkim jednak dobry, mądry i wrażliwy człowiek, kochający mąż i wspaniały ojciec. Myślami jesteśmy z osieroconą rodziną.

Jarosław Kalinowski, europoseł, były wicepremier

***

Smutna wiadomość. Tragicznie zmarł Mariusz Bieniek, starosta płocki. Dobry człowiek i oddany ziemi płockiej samorządowiec. Wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół. Niech spoczywa w pokoju.

Marcin Kierwiński, poseł

***

Mariusza poznałem dość niedawno, bo w 2018 roku, ale kilka razy miałem okazję porozmawiać na temat samorządu, polityki, czy stronnictwa. Wesoły, mądry i niezwykle inteligentny człowiek. Będzie nam Ciebie brakowało.

Stefan Krajewski, poseł na Sejm RP IX kadencji, prezes Podlaskiego Zarządu Wojewódzkiego PSL

***

Serce się kroi. Spoczywaj w spokoju.

Urszula Pasławska, wiceprezes PSL, posłanka

***

(...) Jednym z ulubionych cytatów Mariusza Bieńka były słowa Wacława Potockiego: „Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa, dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa". Każdy, kto Go znał, nie ma wątpliwości, że Starosta Mariusz Bieniek był bardzo dobrym człowiekiem. Życzliwym, uprzejmym, pogodnym, kulturalnym, uczynnym. Takim, który w bliźnim zawsze szukał przede wszystkim pozytywnych cech. Nie osądzał, nie dzielił ludzi na lepszych i gorszych. Był po prostu dobry. Dzisiaj my, współpracownicy Pana Starosty, czujemy się sierotami, zostawionymi niespodziewanie przez naszego Szefa, ale też przyjaciela, kolegę i wspaniałego Człowieka. Jest nam trudno, nie potrafimy powstrzymać łez. Wiemy, że musimy nadal pracować najlepiej, jak umiemy – dla naszych mieszkańców i całego Powiatu Płockiego. Tak, jak uczył nas Pan Starosta Mariusz Bieniek.

Ale jest nam ciężko, Szefie…

(…) „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" (Wisława Szymborska).

Starostwo Powiatowe w Płocku

***

Jesteśmy wstrząśnięte tym, co się stało… Ogromny smutek i żal pozostanie na długo w naszych sercach. Pan Mariusz Bieniek był niezwykłym Człowiekiem, bo niezależnie od tego w jakiej roli występował, zawsze był człowiekiem. Jego niezwykłość to przede wszystkim ogromna otwartość i empatia skierowane na drugiego człowieka – takich ludzi jest mało.... Bez Pana nasz samorząd nie będzie już taki sam.... wysoko postawił Pan poprzeczkę... Dla dobrych inicjatyw nigdy nie istniały dla Pana podziały polityczne, bo zawsze wszystko miało być realizowane dla dobra wspólnego – dla naszych lokalnych małych ojczyzn. Nie wierzymy w to, że Bóg zabiera dobrych ludzi, bo są mu tam potrzebni – tym razem tu na Ziemi wygrało zło.

Stowarzyszenie Razem Możemy Więcej

***

Mariusz Bieniek, starosta płocki nie żyje – tak bardzo trudno czyta się takie informacje… Jeden z najmłodszych samorządowców w Polsce, działający bardzo aktywnie na rzecz mieszkańców Ziemi Płockiej, kolega – starosta, z którym znałem się ze wspólnej pracy w ramach Związku Powiatów Polskich... Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

Waldemar Trelka, starosta radomski

***

Do chwili obecnej trudno jest mi w to uwierzyć… Odszedł człowiek nietuzinkowy i niezwykle wartościowy. Życzliwy, dobroduszny i bardzo pomocny. Kochający ojciec i mąż. Rodzina była dla niego zawsze na pierwszym miejscu, choć udawało mu się znaleźć czas także dla nas wszystkich. Był świetnym samorządowcom, bo z jego postawy dało się odczuć rzadko spotykaną mieszankę pewnej charyzmy i szacunku, jaki budziła jego osoba z taką swojskością, która sprawiała, że czuliśmy jakby był od zawsze nam znanym kolegą. Tak też postrzegali go ludzie, na rzecz których działał. Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom składam najszczersze kondolencje. Spoczywaj w pokoju Mariusz.

Tomasz Kominek, dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem