Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek w Płocku odbędzie się piknik obywatelski. Tym samym miasto stanie się kolejnym przystankiem na trasie spotkań obywateli z Konstytucją w ramach ogólnopolskiego wydarzenia. Dodajmy: w 2021 r. mija 100. rocznica uchwalenia pierwszej pełnej konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Jak zapewniają organizatorzy, będzie to wydarzenie apolityczne, radosne, wzbogacone oprawą muzyczną, quizami z nagrodami i zabawami dla publiczności, animacjami dla dzieci. Przyjedzie pojazd związany z wydarzeniem – Tour Bus. W mobilnym punkcie pocztowym Tour – Poczta będzie można napisać i symbolicznie wysłać "List do Polski" i "List do Europy", wysłuchać preambuły do Konstytucji, a na zakończenie złożyć swój podpis na zwoju Konstytucji.

Przy sześciu stolikach pod sceną omawiane będą wolności i prawa konstytucyjne. Będzie można porozmawiać m.in. o prawie do zrzeszania się, wolności wyznania, prawie antydyskryminacyjnym, ochronie środowiska lub ochronie zdrowia.

Do Płocka przyjadą m.in.:

prof. Mirosław Wyrzykowski – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2001–2010, obecnie w stanie spoczynku. Był sędzią TK w czasie, gdy rozstrzygano sprawy dotyczące integracji Polski z Unią Europejską, praw konstytucyjnych (np. wolności słowa i wolności zgromadzeń. Współtworzył urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, prowadził wykłady m.in. na uniwersytetach w Paryżu (Sorbona), Bonn, Sydney, Konstancji, Bayreuth;

sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda – należąca do SSP "Iustitia", na co dzień orzekająca w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli, nagrodzona przez Fundację "Court Watch Polska" tytułem Obywatelskiego Sędziego Roku 2019 za organizację w całej Polsce inicjatywy Dzień Edukacji Prawnej;

– Bartłomiej Przymusiński – rzecznik prasowy SSP "Iustitia";

– przedstawiciele stowarzyszeń Lex Super Omnia i Defensor Iuris, organizacji pozarządowych, m.in. takich jak Stowarzyszenie "Mężczyźni przeciw Przemocy", Koliber, Siła Kobiet, Płock dla Drzew.

Do udziału zaproszono koła gospodyń wiejskich z okolic Radzanowa (poruszą kwestię zrzeszania się) i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Dołączą do nich płoccy adwokaci, radcowie prawni, notariusze, komornicy, sędziowie, lekarze, przedstawiciel zawodów artystycznych – pisarka Jolanta Dymowicz.

Jeśli ktoś myśli o swojej zawodowej przyszłości i skłania się ku wybraniu zawodu prawniczego, we wtorek ma świetną okazję do zadawania pytań, jak to wygląda w praktyce, jak się dochodzi do zawodu i przede wszystkim – czy warto. Wystarczy podejść do stolika doradztwa zawodowego wszystkich zawodów prawniczych.

– Na stolikach rozłożymy egzemplarze Konstytucji – mówi sędzia Katarzyna Mieszkowicz ze Stowarzyszenia "Iustitia" oddział w Płocku. – Głównie chodzi o pokazanie naszych praw i obowiązków, korzystania z Konstytucji w codziennym życiu. Jest to wydarzenie o charakterze edukacyjnym, dalekim od polityki. Konstytucja to przede wszystkim nasze prawa – podkreśla Mieszkowicz.

Przy okazji wydarzenia płocki WOPR umożliwi udział w kursie pierwszej pomocy. Scenki podczas wydarzenia zaprezentują grupy teatralne Persona, Per Se i z Uniwersytetu III Wieku ("Opowieść o zwykłym obywatelu" – scenka o obywatelu, który ma kłopoty, skomentowana przez prawnika).

Piknik obywatelski odbędzie się we wtorek w godz. 11–14 na Starym Rynku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.