Nasz coroczny plebiscyt czas zacząć! A właściwie już go zaczęliśmy - jak zwykle od spotkania członków plebiscytowej kapituły. Ale teraz wszystko zależy już tylko od Was! Wysyłajcie SMS-y, głosujcie!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wzorem lat ubiegłych kapitułę tworzą Płocczanie Roku z kilku ubiegłych edycji, przedstawiciele urzędu miasta – współorganizatora plebiscytu oraz naszej redakcji. Kapituła obradowała w poniedziałek w ratuszu.

Do obrad zasiedli:

To był trudny rok pięknych ludzi

Zasadą jest, że każdy z członków kapituły przygotowuje kandydatury do tytułu za rok poprzedni, przedstawia dokonania swoich kandydatów, potem jest dyskusja i tajne głosowanie (ratusz i „Wyborcza" mają do dyspozycji tylko po jednym głosie, niezależnie od tego, ile osób je reprezentuje).

Obawialiśmy się, że wskazanie konkretnych kandydatur może być dość trudne. Bo 2020 r. to był ciężki okres pandemii, lockdownu, który pozamykał nas w domach i wyhamował wiele cennych inicjatyw. Z drugiej jednak strony uruchomił mnóstwo osób do organizowania „bez żadnego trybu", spontanicznie i z potrzeby serca wielu akcji pomocy skierowanych nie tylko do chorych, ale i innych, np. przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez koronawirusa. To był rok cichych bohaterów dnia codziennego, którzy mimo obaw o swoje zdrowie przynosili zakupy zakażonym, wyprowadzali ich psy i robili dużo rzeczy z nakazu chwili. Zdawali egzamin z człowieczeństwa. I to także zasługuje na uwagę i podkreślenie.

Cały ten ogromny ruch pokazał, że my, płocczanie, potrafimy się zjednoczyć i jesteśmy super w sytuacjach ekstremalnych. Facebook kipiał od różnych inicjatyw, na które odzew był bardzo szeroki. I trudno tu wskazać konkretnego „sprawcę", ponieważ często jeden pomysł miewał wielu ojców i wiele matek.

Kapituła przeszła jednak do konkretów i…

…niespodzianka!

Okazało się, że kandydatów było znacznie więcej niż finałowa szóstka nominowanych! Niektóre nazwiska powtarzały się w poszczególnych zgłoszeniach, inne nie, a jednak zaskakiwały swoją oczywistością.

Co może być ciekawe, zgłaszający, prezentując swoich kandydatów, najczęściej charakteryzowali ich jako osoby skromne, oddane swojej pracy, działaniu na rzecz lokalnej społeczności, historii, tradycji. Osoby, które nie zabiegają o rozgłos, zaszczyty, a jednak z ogromną pasją robią swoje.

Oczywiście znów jak co roku wybór był bardzo trudny. Musiały się odbyć dwie tury głosowań dodatkowych, bo kandydaci otrzymywali jednakową liczbę wskazań (każdy z głosujących miał prawo wskazać pięciu nominowanych).

Jeszcze jedna dygresja: w naszej płockiej historii jest mnóstwo bohaterów, płocczanie w 1920 r. oddawali życie w obronie swojego miasta przed nawałą bolszewicką. Wielu płockich obywateli zyskiwało wdzięczność współmieszkańców za to, co robili dla innych – jak choćby ks. Ignacy Lasocki czy doktor Bronisław Mazowiecki. Za to, że pielęgnowali naszą tradycję i spuściznę – jak np. małżonkowie Halina i Stefan Rutscy czy Aleksander Maciesza. I nasze czasy pod tym względem wcale nie są gorsze, dlatego tak ważne jest, by docenić podobne wysiłki współczesnych płocczan.

Wracając do obrad kapituły, ostatecznie wybraliśmy finałową szóstkę:

Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

***

Fot. Piotr Hejke / Agencja Wyborcza.pl

***

Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

***

Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

***

Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

***

Jarosław Murawski
Jarosław Murawski  Fot. Urząd marszałkowski

***

Ale to dopiero początek plebiscytu. Spośród nominowanych do tytułu właśnie sami płocczanie muszą wybrać tego, kto zostanie Płocczaninem Roku 2020.

Zatem – do dzieła!

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2020 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2020 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

Głosowanie SMS-owe trwa do 7 sierpnia do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

***

Wyniki plebiscytu ogłosimy w połowie sierpnia podczas Vistula Folk Festival.

***

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

Oni są już Płocczanami Roku

 • 2000 r. – Anna i Wiktor Bramscy
 • 2001 r. – Marzena Kalaszczyńska
 • 2002 r. – Bogusław Osiecki
 • 2003 r. – Tomasz Korga
 • 2004 r. – ks. Wojciech Góralski
 • 2005 r. – Andrzej Drzewiecki i Włodzimierz Figatowski
 • 2006 r. – Halina i Stanisław Płuciennikowie
 • 2007 r. – Marek Gajewski
 • 2008 r. – Wiesław Chrobot
 • 2009 r. – Grzegorz Stellak
 • 2010 r. – Renata Nych
 • 2011 r. – Hanna Witt-Paszta
 • 2012 r. – Maciej Kulas
 • 2013 r. – Paweł Śliwiński
 • 2014 r. – Aleksandra Podwójci
 • 2015 r. – ks. Stefan Cegłowski
 • 2016 r. – Beata Olszewska i Janusz Kempa z zespołem z Małachowianki
 • 2017 r. – Joanna Banasiak
 • 2018 r. – Paweł Mieszkowicz
 • 2019 r. – Marcin Siwek
 • 2020 r. – ?
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem