Przedsiębiorca i - co sam podkreśla - płocczanin w czwartym pokoleniu. Małachowiak. Nominowany m.in. za uratowanie jednego z najciekawszych budynków (a właściwie dwóch przylegających do siebie) w mieście. Czyli starej dziekanki, dawnej siedziby masońskiej u zbiegu Tumskiej i Kościuszki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kiedy ją kupił, była to już ruina. A zrobił to ze złości.

Mówił nam w 2018 r., pytany, jaka myśl mu przyświecała odnośnie do tej transakcji: – Pierwsza to wkurzenie, że w centrum mojego miasta są tak bardzo zaniedbane budynki, że to tak źle wygląda, po prostu wstyd! Poza tym… Cóż, na pewnym etapie życia człowiek chce mieć coś, co go przeżyje, co po nim zostanie.

Choć wewnątrz jeszcze trwają prace, nie ulega wątpliwości, że dziekanka odzyskała dawny blask za sprawą swojego nowego właściciela i nie podzieliła losu innych zabytkowych płockich budowli, które po prostu stały się kupą gruzu. Turyści, którzy coraz śmielej odwiedzają nasze miasto, stają przed odnowionym budynkiem zachwyceni jego urodą.

Kapituła podkreśliła również, że Jarosław Murawski jest społecznikiem aktywnie wspierającym wiele inicjatyw lokalnych. Wielokrotnie wspierał np. działania płockich instytucji kultury – Młodzieżowego Domu Kultury, Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zawody sportowe, Półmaraton Dwóch Mostów.

Jest też wiernym fanem Wisły Płock. Kiedy Wisła grała w II lidze, postanowił stworzyć i wypromować dedykowany jej produkt – napój Wisła Energy Drink. Z dniem rozpoczęcia sprzedaży napojów rozpoczął także akcję „Pijesz – Wspierasz". Część zysku trafiała do kasy klubu. Nie lubi jednak rozgłosu, a ci, którzy go znają, twierdzą, że jest naprawdę skromnym człowiekiem.

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2020 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2020 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

Głosowanie SMS-owe trwa do 7 sierpnia do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

 • Bp Marek Maria Karol Babi – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
 • Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski – 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
 • Grzegorz Gołębiewski – 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
 • Piotr Gryszpanowicz – 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
 • Ks. Wiesław Gutowski – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
 • Jarosław Murawski – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

***

Wyniki plebiscytu ogłosimy w połowie sierpnia podczas Vistula Folk Festival.

***

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem