Proboszcz fary w tym roku pożegna się z parafią, bo przechodzi na emeryturę. Nominowany za wiele swoich działań.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na wstępie warto przypomnieć, że ks. Gutowski uważany jest za jedną z legend płockiego Ruchu „Światło-Życie". Ze spotkań oazowych w latach 80. doskonale zna go wielu dzisiejszych płocczan koło pięćdziesiątki.

Potem na początku lat 90. tworzył Katolickie Radio Płock, którego był pierwszym dyrektorem. Dziś rozgłośnia działa pod nazwą Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.

Jego wielkim dorobkiem jest remont fary – zabytkowego kościoła, pierwszego parafialnego w naszym mieście, liczącego sobie już ponad 650 lat. Podjął się dzieła arcytrudnego i konsekwentnie realizuje je od ponad dekady. Już pierwsze prace pozwoliły odkryć, że obiekt jest w kiepskim stanie, szczególnie przez zawilgocenie wodami gruntowymi. Decyzja o robotach okazała się więc bardzo ważna, a jej realizacja pilna.

Okazało się, że ks. Gutowski jest nie tylko dobrym organizatorem, ale potrafi też skutecznie zdobywać fundusze na remont i unowocześnienie fary. Dodajmy, że prace, w mniejszym już zakresie, prowadzone są także w tym roku.

Inną wielką zasługą ks. Wiesława Gutowskiego są ustanowione przez bp. Piotra Liberę stypendia Kapituły Kolegiackiej św. Michała, której ksiądz jest prepozytem. Fundusz Kapituły wspierany jest przez księży kanoników i różne instytucje.

Z niego uzdolniona młodzież, której rodziców czy opiekunów nie stać na kształcenie, otrzymuje wsparcie w postaci stypendiów przyznawanych na 10 miesięcy roku szkolnego. Z tej formy pomocy skorzystało już kilkadziesiąt osób.

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2020 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2020 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

Głosowanie SMS-owe trwa do 7 sierpnia do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

 • Bp Marek Maria Karol Babi – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
 • Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski – 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
 • Grzegorz Gołębiewski – 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
 • Piotr Gryszpanowicz – 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
 • Ks. Wiesław Gutowski – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
 • Jarosław Murawski – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

***

Wyniki plebiscytu ogłosimy w połowie sierpnia podczas Vistula Folk Festival.

***

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Trzeba być idiotą by paradować w sukience i głosić zabobony. Trzeba być kretynom by takich ludzi promować pubkicznie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Reprezentuje KK, organizację na wskroś zgniłą, w której szeregach są dziesiątki przestępców seksualnych.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0