Był dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg w Płocku, jest wykładowcą na politechnice oraz prezesem płockiego Towarzystwa Technicznego. Ale to nie te funkcje stały się powodem nominowania go do zaszczytnego tytułu Płocczanina Roku 2020, a pasje, dzięki którym stale wzbogaca się nasza wiedza o mieście.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jest tropicielem dawnych czasów. Przeczesuje archiwa, muzea, nie tylko polskie, i szuka w nich dokumentów, zdjęć i informacji o dawnym Płocku. A to, co uzbiera, przetwarza na książki. Choć drogownictwo jest jego pierwszą dziedziną, to dostarcza nam wiedzy o miejscach, ludziach, ulicach (z jego inicjatywy i na podstawie jego badań niektóre staromiejskie ulice mają tabliczki ze wszystkimi nazwami, jakie były im nadawane od chwili powstania).

W 2020 r. znów „poczęstował" nas wieloma ciekawostkami. W książce „Cmentarz komunalny w Płocku 1960–2020" przekazuje nieco zagadkowe historie związane z powstaniem i funkcjonowaniem największej płockiej nekropolii. Z kolei książka „Miejsca pamięci narodowej. Obrona Płocka 1920" prowadzi nas po miejskich obiektach sprzed wieku, obala wrosłe w tradycję mity, rozwiązuje historyczne zagadki.

Efektem pracy nad wcześniejszą książką o mostach stało się odkrycie, że u stóp schodów Broniewskiego stała nad Wisłą ufundowana w podzięce za cud trzymetrowa figura Matki Boskiej Niepokalanej. I choć nie było łatwo, Gryszpanowicz z całą determinacją doprowadził wraz osobami, które zaraził swą ideą, do odtworzenia miejskiej pamiątki sprzed półtora wieku, postawionej w starych czasach przez wdzięczną rodzinę Górnickich. Na nowo miała stanąć już w grudniu ub.r., ale pandemia i pogoda przesunęły ten termin na maj 2021 r.

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2020 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2020 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

Głosowanie SMS-owe trwa do 7 sierpnia do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

 • Bp Marek Maria Karol Babi – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
 • Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski – 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
 • Grzegorz Gołębiewski – 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
 • Piotr Gryszpanowicz – 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
 • Ks. Wiesław Gutowski – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
 • Jarosław Murawski – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

***

Wyniki plebiscytu ogłosimy w połowie sierpnia podczas Vistula Folk Festival.

***

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem