Nominowany za nieustanne, cierpliwe i bardzo ciekawe przybliżanie płocczanom wiedzy o historii naszego miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Znany jest z wielu swoich aktywności. To nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w III LO. To wykładowca historii w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica. To także wiceprezes Towarzystwa Naukowego Płockiego i jednocześnie redaktor naczelny „Notatek Płockich" wydawanych przez TNP.

Jako regionalista specjalizuje się głównie w okresie międzywojennym, jest autorem mnóstwa publikacji, w tym o obronie Płocka przed radzieckim najeźdźcą, której to 100. rocznicę obchodziliśmy w mieście w ubiegłym roku. Jest niekwestionowanym autorytetem w zakresie wiedzy o tamtych dniach grozy.

Doktor Gołębiewski wychował wiele pokoleń płocczan świadomych swoich korzeni.

W grudniu 2020 r. TNP wydało trzeci tom „Dziejów Płocka", obejmujący lata 1945–2020. Grzegorz Gołębiewski był jednym z redaktorów tej liczącej ok. 700 stron publikacji (drugim był Tomasz Piekarski, dyrektor Archiwum Państwowego w Płocku), a także jej współautorem. To niezwykłe kompendium wiedzy o naszym mieście w naszych już czasach.

Ale nominowany do tytułu dr Gołębiewski ma też indywidualny wielki dorobek. Składa się na niego kilka książek (w tym „Płock 1920. Dni krwi i chwały" czy „Obrona Płocka przed bolszewikami") oraz ponad 150 artykułów naukowych, popularnonaukowych oraz recenzji. Jest również przewodniczącym Komisji Historycznej ds. Kombatantów i Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa.

Z ratuszem współpracuje także jako konsultant w sprawach dotyczących miejsc pamięci narodowej.

***

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2020 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2020 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

Głosowanie SMS-owe trwa do 7 sierpnia do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

 • Bp Marek Maria Karol Babi – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
 • Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski – 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
 • Grzegorz Gołębiewski – 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
 • Piotr Gryszpanowicz – 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
 • Ks. Wiesław Gutowski – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
 • Jarosław Murawski – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

***

Wyniki plebiscytu ogłosimy w połowie sierpnia podczas Vistula Folk Festival.

***

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem