Małżeństwo pasjonatów, założyciele Fundacji Nobiscum. Nominowani za nieustępliwe dążenie do przywrócenia zbiorowej pamięci o przedwojennych sąsiadach, których w zdecydowanej większości pochłonął Holocaust.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tę misję konsekwentnie pełnią od początku istnienia fundacji. Z poczucia sprawiedliwości i przyzwoitości. Bo, jak twierdzą, znamy tylko liczbę – 9 tys. przedwojennych płockich Żydów. – A konkretni ludzie już nam gdzieś umknęli. Zapomnieliśmy, że oni byli stąd. Pamięć – to słowo klucz. My chcemy pamiętać, uważamy, że trzeba pamiętać. Dlatego chcemy tym wszystkim 9 tys. osób przywrócić nazwiska, bo one zdecydowanie więcej mówią niż liczby – twierdzą.

Dzięki nim Płock jest coraz lepiej znany, jako że swoją stronę internetową JewishPlock.eu –zawierającą mnóstwo zdjęć, życiorysów i opowieści – prowadzą po polsku i angielsku. Jej zawartość to w większości plon benedyktyńskiej pracy pani Gabrieli, jej kwerend po archiwach całej Polski i nie tylko.

W marcu 2020 r. Nobiscum zaprosiło na promocję książki „Tema" (o losach Temy Lichtensztajn) i inaugurację projektu „Pamięć. Płock 1939 r." oraz niezwykłe widowisko „Zahor" (Pamięć). Wielką niespodzianką był pokaz filmu z 1937 r., który został nakręcony przez Hermana i Nortona Kellerów z USA podczas ich pobytu u rodziny w Płocku i przekazany fundacji.

Latem z kolei wyszły dwie nowe niezwykłe publikacje. „Przewodnikiem po miejscach i ludziach" Dąbrowscy zaprosili do zwiedzania starego Płocka – poprzez wszystkie nacje, kultury i wyznania, jakie przed wojną były w Płocku. „Wychodząc z niepamięci" to natomiast piękny i wzruszający album będący naszym spotkaniem z dawnymi żydowskimi sąsiadami.

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2020 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2020 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

 Głosowanie SMS-owe trwa do 7 sierpnia do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

 • Bp Marek Maria Karol Babi – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
 • Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski – 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
 • Grzegorz Gołębiewski – 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
 • Piotr Gryszpanowicz – 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
 • Ks. Wiesław Gutowski – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
 • Jarosław Murawski – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

***

Wyniki plebiscytu ogłosimy w połowie sierpnia podczas Vistula Folk Festival.

***

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem