Biskup naczelny Ko軼io豉 Starokatolickiego Mariawit闚. Nominowany za wra磧iwo嗆 na ludzkie nieszcz窷cie, za podanie pomocnej d這ni tym, kt鏎zy s poza nawiasem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W te działania zaangażowało się dużo ludzi. Kiedy wybuchła pandemia, mariawici organizowali dla bezdomnych i ubogich ciepłe posiłki, poddawali ich testom na obecność koronawirusa. Dali mieszkania tym, którzy ich nie mają.

Zorganizowali spółdzielnię socjalną, w ramach której ludzie dotąd wykluczeni uczą się pracować i zarabiać. W sklepiku przyklasztornym znów kupimy chleby, powidła, przetwory.

To bardzo mądre pomaganie, bo nie chodzi o podanie ryby, ale wędki.

Każdy z podopiecznych musi się wykazać aktywnością na rzecz innych. Sami sprzątają, wykonują różne prace porządkowe, przygotowują jedzenie na tzw. wydawki. To daje im siłę i poczucie sensu życia poza nałogami.

Z myślą o dzieciach niepełnosprawnych mariawici sprowadzili do swoich ogrodów alpaki w celu prowadzenia alpakoterapii. Założyli własną pasiekę, żeby „ich" bezdomni mogli nauczyć się bartnictwa i zarabiać na miodzie.

To tylko część tego, co pod czujnym okiem biskupa naczelnego dzieje się w zabytkowym klasztorze przy Kazimierza Wielkiego. I to mimo że sam klasztor i katedra mariawicka wymagają remontu i napraw (plany są rozległe, Kościół zaznajamia z nimi płocczan m.in. podczas specjalnych koncertów).

Dodajmy do tego, że na teren mariawitów każdy może wejść, przejść się po przecudnym ogrodzie, poznać historię tego miejsca. Gościnność jest wpisana w to miejsce.

JAK GŁOSUJEMY?

Płocczanina Roku 2020 wybieramy za pomocą SMS-ów. Każdy kandydat do tytułu Płocczanina Roku 2020 ma przypisany kod. Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS pod numer 886 786 379 (koszt wysłania wiadomości tekstowej SMS określa taryfa operatora), w treści wpisując PR (kropka) kod kandydata, np. PR.7.

Głosowanie SMS-owe trwa do 7 sierpnia do godz. 23.59. Z jednego numeru może zostać oddany tylko jeden głos.

SMS-owe kody kandydatów:

 • Bp Marek Maria Karol Babi – 1 (czyli cała treść SMS-a to PR.1)
 • Gabriela Nowak-Dąbrowska i Piotr Dąbrowski – 2 (czyli cała treść SMS-a to PR.2)
 • Grzegorz Gołębiewski – 3 (czyli cała treść SMS-a to PR.3)
 • Piotr Gryszpanowicz – 4 (czyli cała treść SMS-a to PR.4)
 • Ks. Wiesław Gutowski – 5 (czyli cała treść SMS-a to PR.5)
 • Jarosław Murawski – 6 (czyli cała treść SMS-a to PR.6)

***

Wyniki plebiscytu ogłosimy w połowie sierpnia podczas Vistula Folk Festival.

***

Organizatorami plebiscytu są Agora SA i Urząd Miasta Płocka. W przypadku głosowania SMS-owego administratorem danych (numeru telefonu) jest Urząd Miasta Płocka. Dane te są przetwarzane wyłącznie na potrzeby niniejszego głosowania, zostaną usunięte po wyłonieniu Płocczanina Roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem