W niedzielę zostanie odsłonięty - w 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Płocku. Powstał w pracowni prof. Stanisława Słoniny, dla którego to już trzeci jego pomnik w naszym mieście. Pierwszy, na pl. Obrońców Warszawy, przedstawia marszałka Józefa Piłsudskiego, drugi - przy Stanisławówce - ks. Jerzego Popiełuszkę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tu obejrzycie galerię zdjęć z montażu pomnika >>

Projekt pomnika został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Płocka, jest inicjatywą przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń działających na terenie miasta. Są to m.in. Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Viktoria", Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Akcja Katolicka Diecezji Płockiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana", Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II.

Nawiązuje do ołtarza papieskiego z 1991 r., który powstał na dzisiejszym placu Celebry przy Orlen Arenie. Jego częścią jest żółty słup, który podtrzymywał ołtarz. Pomnik zastąpi dotychczasowy obelisk z granitowych płyt z podobizną papieża.

- W centralnym miejscu zobaczymy umieszczony na krzyżu obraz w formie płaskorzeźby przedstawiający Jezusa Miłosiernego w 90. rocznicę jego objawień na Starym Rynku - mówi prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Witold Wybult. - Nie wymaga żadnej nowej aranżacji, może w bliskiej odległości trzeba będzie poprawić kilka kostek na posadzce i wymienić jedną lampę. Kubiki ze zdjęciami Jana Waćkowskiego pozostają na dotychczasowym miejscu.

Więcej informacji, historia pomników upamiętniających pielgrzymkę Jana Pawła II - wkrótce.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Po co? JPII byl niesczesciem dla polskiego kosciola. To on doprowadzil go do stanu w jakim jest obecnie. To on nominowal wiekszosc biskupow i on tolerowal oszusta z Torunia. To dzieki niemu mamy kosciol plytki i bezrefleksyjny, oparty na rozdmuchanej celebrze, a pozbawiony myslenia.
już oceniałe(a)ś
6
0
Dla setek ofiar księży pedofilów-gwałcicieli to raczej smutny dzień.
Ale pycha zawsze kroczy przed upadkiem.
już oceniałe(a)ś
6
0
Pomnik pychy, ochrony pedofili przed odpowiedzialnością. Jest pluciem w twarz ofiar pedofilii
już oceniałe(a)ś
2
0
Serio? trzeba każdy plac okrzyżować? po co to komu?
już oceniałe(a)ś
0
0