Trwa plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040. Ogłosiliśmy go, aby się dowiedzieć, jakie Waszym zdaniem Płock i Mazowsze powinny być za 20 lat, co jest dla nich najważniejsze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najpierw od końca marca zbieraliśmy Wasze propozycje. Ze wszystkich zgłoszeń wybraliśmy po 12 – nazwaliśmy je najbardziej „przedstawicielskimi” – dla miasta i regionu. Do 3 maja na plock.wyborcza.pl trwa głosowanie, w którym już tylko Wy wybieracie – spośród wspomnianych dwunastek – finałowe siódemki. Wyniki podamy 7 maja.

Głosując w naszym serwisie internetowym [FORMULARZ – NIŻEJ], trzeba zdecydować się na jedno tylko wyzwanie dla Płocka i jedno dla Mazowsza. Naszym rozmówcom nieco ułatwiliśmy zadanie. Mogli wybrać trzy propozycje. Pytaliśmy ich o Płock; pod „miejskim” formularzem do głosowania znajdziecie „wojewódzki”.

Adam Mieczykowski

dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej

– Oto mój wybór:

  1. Miasto, które dobrze czuje się nad Wisłą. Ostatni ciepły weekend pokazał, że bulwary nad Wisłą to najpopularniejsze miejsce wypoczynku oraz rekreacji w Płocku, a także miejsce chętnie wykorzystywane przez rowerzystów, rolkarzy czy pieszych – również jako alternatywna trasa komunikacyjna. Można połączyć wszystkie te potrzeby tak, aby mogły ze sobą współgrać, tworząc estetyczną przestrzeń o walorach rekreacyjnych. Tereny nadrzeczne stwarzają wiele możliwości wartych wykorzystania. Plaża, wieczory w malowniczych kafejkach i pubach nad Wisłą… Bulwary od ul. Rybaki aż do Sobótki, tętniące życiem i zabawą – to jest to!
  2. Miasto, które nie pozwala truć swych mieszkańców. Zdrowie jest najważniejsze – w dzisiejszych czasach to określenie nabiera jeszcze mocniejszego wyrazu. Głównymi źródłami zanieczyszczenia powietrza są przemysł oraz transport. Powietrze, to, czym oddychamy, szczególnie wpływa na dzieci i osoby starsze. Trzeba zrobić wszystko, żeby o nie zadbać.
  3. Miasto, które jest przyjazne seniorom. Nie ma się co oszukiwać – wszyscy się starzejemy. Płock, podobnie jak cały kraj, starzeje się w szybkim tempie. Taki stan rzeczy to sytuacja nowa dla samorządów – będzie to wymagało zmian zarówno w podejściu do budowy infrastruktury, jak i przygotowania oferty kulturalnej i spędzania wolnego czasu oraz zadbania o kondycję fizyczną i umysłową osób starszych.

 Głosujemy na wyzwania dla Płocka – wybieramy jedno 

A tu głosujemy na wyzwania dla Mazowsza – też wybieramy jedno

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem