Trwa plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040. Ogłosiliśmy go, aby się dowiedzieć, jakie Waszym zdaniem Płock i Mazowsze powinny być za 20 lat, co jest dla nich najważniejsze.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najpierw od końca marca zbieraliśmy Wasze propozycje. Ze wszystkich zgłoszeń wybraliśmy po 12 – nazwaliśmy je najbardziej „przedstawicielskimi” – dla miasta i regionu. Do 3 maja na plock.wyborcza.pl trwa głosowanie, w którym już tylko Wy wybieracie – spośród wspomnianych dwunastek – finałowe siódemki. Wyniki podamy 7 maja.

Głosując w naszym serwisie internetowym [FORMULARZ – NIŻEJ], trzeba zdecydować się na jedno tylko wyzwanie dla Płocka i jedno dla Mazowsza. Naszym rozmówcom nieco ułatwiliśmy zadanie. Mogli wybrać trzy propozycje. W tym tygodniu pytaliśmy ich o Płock.

Artur Jaroszewski

przewodniczący Rady Miasta Płocka

– Najważniejsze wyzwanie dla Płocka to poprawa zewnętrznej infrastruktury komunikacyjnej, czyli budowa nowej linii kolejowej do Warszawy (przez Sochaczew lub przez Modlin) oraz budowa drogi ekspresowej S10 w bezpośrednim sąsiedztwie Płocka (jednocześnie byłaby to północna obwodnica miasta). Niestety, obie inwestycje leżą w gestii instytucji i organów państwa, nie samorządu.

Za trzy najważniejsze spośród zaproponowanych w plebiscycie „Gazety Wyborczej” 12 wyzwań dla Płocka, na które ma wpływ płocki samorząd, uważam:

  1. Miasto drzew, nie betonu. Według mnie „zielona rewolucja” w Płocku już się rozpoczęła. Ale kontrrewolucjonistów, również w ratuszu, nie brakuje.
  2. Miasto, które nie pozwala truć swoich mieszkańców. Terminy wymiany pieców zostały określone, finansowe wsparcie krajowe i samorządowe jest zabezpieczone. Pozostanie informować, zachęcać i egzekwować prawo. A jeśli Orlen spełni obietnice neutralności klimatycznej, to miastu zostanie poszukać tych słynnych drukarni.
  3. Miasto bez ruder na starówce. Ogromne wyzwanie finansowe i społeczne. Według spisu powszechnego z 1911 r. w Płocku było procentowo najwięcej budynków murowanych na Mazowszu. Nasze ówczesne bogactwo obecnie jest problemem, nie tylko wizerunkowym. Musimy o nie zadbać z poszanowaniem historii miasta.

A na co Wy zagłosujecie?

A teraz propozycja wyzwań dla Mazowsza. Też głosujemy na jedno z nich.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem