Aby za 20 lat Płock, Mazowsze i inne miejscowości były na miarę potrzeb i oczekiwań, musimy je sobie wymyślić już dziś. Określić priorytety i kierunki, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, obecną sytuację i przewidywania na przyszłość.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ale zachęcając Was do udziału w plebiscycie Supermiasta i Superregiony 2040, nie zapraszamy do zabawy polegającej na przewidywaniu tego, co mogłoby się stać. To sprawa o wiele poważniejsza. Od ponad 30 lat uczymy się na nowo obywatelskości, która oznacza branie ważnych spraw w swoje ręce. Nie wystarczy już być cichym albo głośnym recenzentem władzy, którą wybieramy co kilka lat. Pora, by tej władzy wskazywać, co ma realnie zrobić, artykułować takie nasze potrzeby, których realizacja sprawi, że nam wszystkim będzie żyło się lepiej, bezpieczniej.

I tu kolejna trudność, ukryta w słowie "wszystkim". Przedstawiamy Wam konkretne propozycje plebiscytowe. Głosując na Waszym zdaniem najlepsze, zastanówcie się, czy to, co sami uważacie za słuszne, będzie też dobre dla innych. Warto się dobrze zastanowić, zanim wskażecie to, co uznacie za najistotniejsze spośród plebiscytowych odpowiedzi. Czy to, co wybierzecie, będzie równie ważne dla sąsiada, seniorów w rodzinie, młodych rodzin? Może warto pójść na jakiś kompromis? Może zauważycie, że w realizację niektórych postulatów będziecie musieli zaangażować swoje siły i pieniądze, ale uznacie, że jednak warto?

Do dzieła! 

Głosowanie na wyzwania dla miasta, regionu trwa do 3 maja. Wybieramy jedną propozycję (niżej znajdziecie krótkie opisy). Z tych, które będą miały najwięcej głosów, wyłonimy najważniejszą siódemkę wyzwań. Przedstawimy ją 7 maja.

Głosujmy więc. Najpierw Płock...

...a teraz Mazowsze:

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem