Jeśli wciąż wspominamy o potrzebie zwracania uwagi na potrzeby innych, to w przypadku całego Mazowsza ma to tym głębszy sens, że trzeba pogodzić oczekiwania wielu miejscowości, a to czasem oczekiwania konkurencyjne lub na pozór dla nas nieistotne. Ale nasz region to nasz wspólny świat i trzeba się zmierzyć z tym zadaniem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Supermiasta i Superregiony 2040 to przedsięwzięcie „Wyborczej”, dzięki któremu możemy się wypowiedzieć na temat najistotniejszych spraw dotyczących przyszłości Mazowsza i mazowieckich miast.

Przypomnijmy, że do 6 kwietnia czekaliśmy na listy czytelników z propozycjami wyzwań. Dziś na plock.wyborcza.pl zaczynamy głosowanie, które potrwa do 3 maja. Wybieramy jedną propozycję (niżej znajdziecie krótki opis każdej z nich). Z tych, które będą miały najwięcej głosów wyłonimy najważniejszą siódemkę. Przedstawimy ją 7 maja. Głosujmy więc:

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

***

Wiele postulatów „miejskich”, płockich, warszawskich czy radomskich pokrywa się z tymi o szerszym zasięgu terytorialnym.

Szybka kolej międzymiastowa

To potrzeba ogólna. Obecnie połączenia szynowe nie są równomiernie rozmieszczone na obszarze województwa, a połączeń lokalnych i ponadlokalnych wszystkim potrzeba.

Wsparcie kadr medycznych

Np. w Płocku ma być zbudowany ośrodek radioterapii, jednak do większości specjalistów musimy dojeżdżać do Warszawy. W terenie kadr brakuje. Zadaniem, jakie stawiamy do 2040 r., jest stworzenie takiego systemu zachęt dla studentów medycyny i już wyszkolonych lekarzy, zwłaszcza rzadszych specjalności, by chcieli osiedlać się i pracować w mniejszych miastach i w nich tworzyli prężne środowiska medyczne.

Opieka nad seniorami

Mamy na Mazowszu piękne tereny, choćby te tuż za granicami Płocka czy np. cudowne Kurpie. Lasy, jeziora… To w takich miejscach powinna powstać sieć domów opieki dla seniorów, takich na kieszeń emeryta, ale też ośrodków wczasowych i sanatoryjnych dla nich. Dla młodych z mniejszych miejscowości będzie to szansa na całoroczne miejsca pracy, ożywi się okoliczny handel i usługi.

Mazowieckie bez smogu

Tego chcą wszyscy. Zacząć należy od monitoringu stanu powietrza w każdej gminie, żeby świadomość tego, czym oddychamy, stale rosła. A w ślad za tym musi iść likwidacja kopciuchów, system dopłat do wymiany pieców, do nowych, ekologicznych, nietrujących źródeł energii. My sami i planeta musimy odpocząć od tego wiecznego trucia!

Autobus w każdej gminie

Trzeba położyć kres wykluczeniu komunikacyjnemu. W każdej gminie musi powstać komunikacja publiczna, która dowiezie mieszkańców zarówno do sąsiednich miejscowości, jak i większych ośrodków. Nie może być tak, że po naszych drogach jeździ multum zdezelowanych aut, bo bez nich wielu ludzi nie dostanie się do urzędu, lekarza, a nawet sklepów.

Autostradowa obwodnica Warszawy

Ponieważ, jak wskazywaliśmy na wstępie, Mazowsze to nie tylko Płock, na naszej liście jest też autostradowa obwodnicy Warszawy. Jednak, jak się bliżej temu przyjrzeć, to ominięcie zatłoczonej stolicy w drodze na wakacje czy w interesach jest też w naszym interesie.

Edukacja dla biznesu

Na listę regionalną wpisaliśmy także edukację, a chodzi o to, by powiązać naukę z realnymi potrzebami biznesu. Uczeń szkoły o profilu zawodowym już na poziomie praktyk powinien poznawać wszystkie stosowane w przemyśle technologie, maszyny i urządzenia, by lata spędzone w szkole przełożyły się na jego wysokie kwalifikacje pracownicze. I o to, żeby kształcić fachowców w dziedzinach, na które jest rzeczywiste zapotrzebowanie na rynku pracy.

Dojazd do lotniska w Radomiu

Mazowszanom z południowych stron województwa zależy na dobrych dojazdowych drogach kołowych i kolejowych do lotniska w Radomiu. Wesprzecie ich swoimi głosami?

Płock wreszcie na mapie drogowej

Miasto musi przestać być wreszcie „daleko od szosy”. Żądamy zrealizowania w końcu przynajmniej drogi szybkiego ruchu S10, choć jedni uważają, że powinna biec tuż przy granicy Płocka, a inni – że jej oddalenie od granic o kilka, kilkanaście kilometrów też byłoby z pożytkiem dla miasta. No i chcemy mieć obwodnicę – taką, która realnie wyprowadzi ruch tranzytowy poza Płock.

Pojezierze Gostynińskie – zielone płuca

To nasze bogactwo, płockie, ale i mazowieckie. Nasze „małe Mazury”. Nasz rezerwuar tlenu i czystego powietrza. Nasze jeziora. To wszystko trzeba chronić, wstrzymać rozpętaną na masową skalę wycinkę lasów, budować bazę turystyczną, która ściągałaby ludzi na odpoczynek nie tylko z regionu, ale z całej Polski. Turystyka to zresztą potężna gałąź przemysłu, trzeba ten nasz skarb umiejętnie, fachowo i bez uszczerbku dla natury zagospodarować.

Modlin jak nowy

Owszem, pandemia, tak jak wszystko, wyhamowała działanie lotniska w Modlinie, ale przecież to minie. Dlatego trzeba terminal lotniska rozbudować, żeby pasażerowie mogli się tam swobodnie poruszać. No i sam Modlin powinien mieć połączenie kolejowe z największymi miastami.

Nowe mosty przez Wisłę

Naszej pięknej rzeki nie da się przebyć wpław, do 2040 roku powinny zostać na Mazowszu zbudowane nowe przeprawy. Mamy tu na myśli mosty między Łomiankami a Jabłonną oraz pomiędzy Konstancinem-Jeziorną a Józefowem lub Karczewem. I oczywiście trzecią przeprawę w Płocku. Takie są oczekiwania mieszkańców województwa z różnych jego części. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A jak się ma parlamentarny zespół posła Iwaniaka ds. marzeń o drodze S10.
  Coś tam zdziałali w temacie ? Bo już od hucznego powołania zespołu upłynęło dobre dwa lata.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Szkoda, że można wybrać tylko jedną pozycję, bo ja mam cztery równorzędne typy. :(
  już oceniałe(a)ś
  1
  0