Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po ekspozycji oprowadzać będzie muzealny przewodnik i edukator Michał Sobociński. Zobaczymy m.in. obraz Stanisława Batowskiego „Obrońcom Płocka z sierpnia 1920 roku”, na którym uwieczniony został Józef Piłsudski dekorujący płocczan, dyplom przyznający tytuł honorowego obywatela, który Płock przyznał Naczelnikowi Państwa, i wiele innych pamiątek z tego okresu. Udział w wydarzeniu jest darmowy.

Z kolei w sobotę na swoim profilu na Facebooku muzeum pokaże prezentację „Piłsudski w Płocku”. Obejrzycie rzadko upubliczniane zdjęcia, dowiecie się m.in., jakie kwiaty wręczyła marszałkowi Marcelina Rościszewska i za co na obiedzie w hotelu „zganił” go Tadzio Jeziorowski.

Z informacji muzeum: "Wszyscy znamy zdjęcie, na którym Naczelnik dekoruje odznaczeniami bohaterskich mieszkańców Płocka. 10 kwietnia 1921 roku zrobiono jednak o wiele więcej zdjęć - i właśnie te fotografie zaprezentuje Muzeum Mazowieckie w Płocku. Szukajcie ich na FB muzeum 10 kwietnia 2021 roku, sto lat po tym niezwykle ważnym dla historii miasta wydarzeniu. Zbiór blisko 20 zdjęć - a na nim m.in. brama powitalna na płockim moście, uroczysty obiad w Hotelu Warszawskim i defilada przed kościołem garnizonowym - opatrzony zostanie komentarzem".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.